ماموت چیست و در چه دوره‌ای زندگی می‌کرد؟

0

امروزه، هنگامی که کلمه «ماموت» را بکار می‌بریم، منظور ما چیز غول پیکر و بزرگ است، ولی در زمان قدیم واقعاً حیوانی بنام ماموت زندگی می‌کرده است. ماموت نوعی فیل بوده که نسل آن منقرض شده و در دوران سنگی در نقاط مختلف دنیا می‌زیسته است. اگر چه این نوع فیل، ماموت نامیده می‌شود، ولی تقریباً هم اندازه فیل هندی است که در عصر حاضر وجود دارد. این فیل دارای نوعی جمجمه مشخص و برجسته بوده و عاج‌های او بطور غیرعادی مارپیچی شده و نوک آنها بطرف یکدیگر بوده است.

آنچه که این فیل را نسبت به سایر فیل‌های امروزی بی نظیر و متمایز می‌سازد آن است که بدن این حیوان با موهای بلند پوشیده شده در حقیقت موها آنقدر بلند بوده‌اند که به زمین می‌رسید و در پشت گردن کوهان بزرگی داشته و گوش‌هایش کوچک بوده است.

تمام بدن این موجود بوسیله زیر لایه‌ای از موهای پشمی زرد مایل به قهوه‌ای پوشیده شده بود و موهای زبر و بلند از میان این زیر لایه به بیرون آمده و روی گوشها نیز پوشیده از مو بود. شاید اگر امروز ماموتی را می‌دیدید، اولین نکته‌ای که می‌گفتید آن بود که موهایش باید اصلاح شود. پر واضح است حیوانی با موهای زیاد در برابر سرما مقاومت خوبی خواهد داشت و ماموت تنها نوع فسیل‌هاست که در هوای بسیار سرد براحتی تاب مقاومت داشته، بنابراین براحتی در سپری زندگی می‌کرده و شاید تا دوران‌های اخیر نیز وجود داشته است.

در نقاط دیگر دنیا مانند فرانسه و انگلستان، تنها در دوره یخبندان، بوده‌اند. درحقیقت وقتی هوا در انگلستان در طی این دوره گرم شد، ماموت‌ها بطرف شمال و بدنبال عقب‌نشینی یخ‌ها، رفتند. همچنین در طول این دوران، ماموت‌ها در آمریکا شمالی نیز می‌زیسته و برخی از آنها ارتفاعی در حدود m4 داشته‌اند. این حیوانات بخاطر وزن سنگین‌شان، اغلب در لجن‌های بسیار سرد که بعداً منجمد شده‌اند.، فرو رفته و غرق شده‌اند و به این دلیل جسد آنها هنوز هم بصورت بسیار سالم و دست نخورده در نقاطی مانند سیبری حفظ شده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.