ملخ تخم‌هایش را در کجا می‌گذارد؟

0

گهگاهی، توده‌های عظیم ملخ، در نقاط معین ظاهر شده و آن سرزمین را ویران می‌کنند. در انجیل از آنان بعنوان یکی از هفت آفت در مصر نام برده شده است. همه ساله در سراسر دنیا آنها هزاران دلار خسارت به محصولات کشاورزی وارد می‌کنند. انواع مختلفی از ملخها وجود دارد، ولی همه آنها بسیار بهم شبیهند. همه آنها فکهای قوی، ۳ جفت پا و معمولا دو جفت بال دارند. اولین جفت بال سخت و صاف است، در حالی که جفت دوم غشایی است و در زیر جفت اول، تاخورده. جفت پاهای عقب که برای پریدن از آن استفاده می‌کنند، معمولاً بلند بوده و بخوبی تکامل یافته‌اند. ملخ‌های ماده دارای ارگانی برای تخمگذاری می‌باشند که در بالای شکمشان قرار گرفته است. این ارگان را تخم ریز یا اویپوزیتور می‌نامند.

Katydid» » ها و ارگان تخم‌ریزشان شمشیری شکل است.

برخی ملخها، بوسیله این ارگان نوک تیز و با زدن سیخونک برزمین سوراخی حفر می‌کنند و تخم‌های خود را درون آن گذاشته و روی آن را با ماده چسبناکی می‌پوشانند. برخی حشرات درختی راست بال، برای تخم‌ریزی شکافهایی در داخل ساقه ایجاد می‌کنند و برخی نیز در کنار رگه‌های برگها تخم‌گذاری می‌کنند.

ملخها به دو گروه عمده تقسیم‌بندی می‌شوند: ملخهای شاخ بلند و ملخهای شاخ کوتاه.

ملخهای شاخ کوتاه گاهی بنام «لاکوست» نامیده شده و شامل همه ملخهای قهوه‌ای کشتزارها می‌شوند. آنها دارای شاخکهای کوتاه بوده، اویپوزیتور کوتاه و پای ۳ بندی دارند. آنها با سائیدن پاهای عقب خود بر کنار بالهای بالایی، آواز می‌خوانند. گوشهایشان به روی شکم و در کنار پاهای عقب قرار دارد.

ملخهای شاخ بلند شامل ملخهای سبز چمنزار، ملخ‌های پر سر و صدا، ملخهای جیرجیرک مانند می‌باشند. نوع بدون بال، دارای شاخکهایی بلندتر از بدن خویش و پاهای ۴ بندی می‌باشند. در این دسته، نرها فقط با سائیدن نوک بالهای بالایی خود بهم، آواز می‌خوانند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.