ملکه زنبورها چرا نام ملکه را به خود گرفته؟

0

بمنظور وجود یک ملکه زنور، باید یک کلنی برای زنبورها وجود داشته باشد. ولی همه زنبورها در آن کلنی زندگی نمی‌کنند. گونه‌هایی از زنبوران بنام زنبوران غیر اجتماعی «منزوی» وجود دارند که در میان آنها فقط دو نوع زنبور وجود دارد:

نرها و ماده‌های تخم‌گذار.

ولی زنبورهایی که در کلنی زندگی می‌کنند، زنبورهای اجتماعی خوانده می‌شوند و دارای نوع سوم از زنبوران بنام زنبورهای کارگر می‌باشند. زنبورهای کارگر در حقیقت زنبورهای ماده‌ای هستند که تخم‌گذاری نمی‌کنند، یعنی در یک کلی از زنبوران اجتماعی زنبورهای کارگر، نرها که زنبور عسل نر نامیده می‌شوند و ملکه، که به آن مادر زنبورها گفته می‌شود و تخم‌گذار است، وجود دارند.

نحوهٔ زندگی زنبور عسل ماده بدین صورت است که زمستان را در سوراخی در ساحل شنی و یا جای مناسب دیگر می‌گذراند. او تنها عضو یک کلنی است که در خلال زمستان زندگی می‌کند. در بهار، کلنی جدیدی را تشکیل داده و ابتدا در پی محلی برای لانه می‌باشد. شاید او لانه موشی را انتخاب کند که متروک افتاده باشد. او ماده نرمی را که برای ساختن لانه بکار می‌رود، در کنار هم قرار داده و در زیر آن سوراخی جهت نگهداری نوزادان، تعبیه می‌کنند، سپس برای جمع‌آوری گرده و شهد گلها به جستجو می‌پردازد و ماده‌ای را که مرکب از گرده گل و عسل می‌باشد، در سوراخی خشک که قبلاً تعبیه کرده، انبار می‌کند. او تعدادی تخم بر روی این توده گذارده و سپس روی آنها را با موم پوشانده و روی آنها قرار می‌گیرد تا از ورود سرما جلوگیری نماید.

ملکه در نزدیکی خویش سلولهای مومی ایجاد کرده که به آن ظرف عسل گفته می‌شود. او این ظرف را مملو از عسل می‌نماید تا زنبورها بتوانند با باز شدن تخم از آن تغذیه کنند.

به محض آنکه اولین زنبورها به حد کافی بزرگ شدند و توانستند از بالهای خود استفاده کنند، آنها بیشتر کارهای مادر را به عهده می‌گیرند. آنها موم و غذا تهیه کرده و ظرف عسل را پر می‌کنند تا در هوای نامساعد از آن استفاده شود.

در ابتدا فقط نوزادانی بدنیا می‌آیند که کارگرند، ولی قبل از پایان فصل تابستان، ملکه‌های جوان و نرها نیز در کلنی رشد خواهند کرد و در پائیز کلنی از میان می‌رود. تمام کاری که ملکه در طول تابستان انجام داده، فقط تخم‌گذاری بوده است.

در میان زنبورهای عسل، عمل تخم‌گذاری توسط ملکه انجام می‌شود، ولی نمی‌تواند از همه آنها مراقبت نماید. او ممکن است بیش از ۱۵۰۰ تخم در روز، و حدود ۲۵۰۰۰۰ در طول یک فصل، تخم‌گذاری نماید. او تخم‌های باروری می‌گذارد که بسته به نیاز کلنی به زنبوران کارگر و با ملکه، مبدل می‌شوند. از تخم‌های غیر بارور نرها بوجود می‌آیند.

ملکه‌های جوان در سلولهای مخصوص پرورش داده می‌شوند، قبل از اینکه آنها از تخم بیرون بیایند، ملکه مادر نیمی از کارگران ساختمان کلنی جدیدی را شروع می‌کنند. اولین ملکه جوان که سر از تخم درآورد، بقیه خواهران خود را در سلولهایشان، نابود می‌سازد و بدین ترتیب مادر جدید، ملکه می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.