پرندگان تا چه مسافتی مهاجرت می‌کنند؟

0

همه می‌دانند که پرندگان مهاجرت می‌کنند، در حقیقت مردم از حضور و با عدم حضور پرندگان معینی برای گفتن اینکه فصل در حال تغییر است، استفاده می‌کنند. اما کسی نمی‌داند چرا آنها چنین سفرهای طولانی را انجام می‌دهند. البته نمی‌توانیم این امر را براساس اختلاف درجه حرارت توضیح دهیم، زیرا پوشش پردار پرندگان می توانست آنها را در برابر سرما بخوبی حفظ نماید.

یقیناً سرد شدن هوا باعث فقدان غذای پرندگان می‌شود و این ممکن است مهاجرت آنان را به جایی که غذا یافت شود، توجیه کند اما چرا دوباره در بهار به سوی شمال کوچ می‌کنند؟ به نظر بعضی از متخصصین: ارتباطی میان تغییر آب و هوا و غریزه جفت‌گیری وجود دارد.

بهر دلیلی که آنها مهاجرت می‌کنند، پرندگان واقعا قهرمان مهاجرند …! و قهرمان قهرمانان: چلچله قطبی است، این پرندگان جالب در طی یکسال در مسیر رفت و برگشت با حداکثر ۲۲ هزار مایل را می‌پیمایند. محدوده لانه این جانور، از قطب جنوب تا جنوب ماسوچوست است، ۲۰ هفته «به جلو متوسط حدود هزار مایل در هفته» طول می‌کشد تا این پرنده سفر خود را به سمت نواحی قطبی انجام دهد.

بیشتر پرندگان خشکی، ترجیحا در طی مهاجرت، پروازهای کوتاه مدت انجام می‌دهند، ولی پرنده‌ای بنام آنجلیک طلایی آمریکایی کوچ بدون توقف خود را بر فراز اقیانوس انجام می‌دهد و ممکن است از نوآاسکونیا مستقیماً بسمت آمریکای جنوبی پرواز کند، مسافتی در حدود ۲۴۰۰ مایل بر فراز آب، بدون لحظه‌ای توقف.

آیا پرندگان هر سال دقیقا در روز مشخصی کوچ خود را آغاز و به پایان می‌رسانند؟ مطالب نوشته شده در این مورد زیاد است، و بسیاری از مردم نیز به وقوع آن معتقدند، ولی هیچ پرنده‌ای دقیقاً سفر خود را هر سال در یک روز مشخص آغاز نمی‌کند، اگر چه برخی تقریباً چنین عمل می‌کنند، اعتقاد بر این است که پرستوهای معروف کاپیسترانو، کالیفرنیا در ۲۳ اکتبر آنجا را ترک کرده و در ۱۹ مارس باز می‌گردند. ولی علیرغم این شهرت، تاریخ کوچ و بازگشت آنها، طبق مطالعات انجام شده، از سالی به سال دیگر متفاوت است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.