چند نوع درخت خرما وجود دارد؟

0

اغلب مردم ممکن است فکر کنند که درخت خرما فقط یک درخت زینتی است، مناظر متعددی از آن‌ها را می‌بینیم که در کنار خیابان‌های بعضی شهرها با نزدیک سواحل مناطق گرم و استوایی روئیده‌اند. در حقیقت ۴۰۰۰ گونه مختلف از درخت خرما وجود دارد. و سودمندترین درختی است که بشر تاکنون شناخته است. میوه، ساقه و برگ‌های آن بعنوان خوراکی استفاده می‌شوند، برگ‌ها، شاخه‌ها و تنه آن بعنوان چوبی محکم، حصیر، اندود کاهگل و بافت ریسمان بکار می‌رود.

پوست و برگ‌های آن در بافت حصیر، کاغذ، لباس، سبد، کلاه، جارو و قلم‌مو استفاده می‌شود. هسته یک نوع از این درختان که نخل عاجی نامیده می‌شود در ساخت داخل دکمه بکار می‌رود و شیره خرما در تهیه شکر، شراب و عسل بکار می‌رود.

بیشتر این درختان از لحاظ شکل عمومی شبیه یکدیگر می‌باشند. اکثر آن‌ها باریک و بلند بوده و تنه این درختان فاقد شاخه می‌باشد و در قسمت‌های فوقانی انبوهی از برگ قرارگرفته و حداقل دارای یک پیچک آویخته می‌باشد. ارتفاع آن‌ها از چند سانتیمتر تا ۲۳ متر است. درخت خرما در زبان انگلیسی «Palm tree» نامیده می‌شود. و این نامگذاری به این علت است که برگ‌های آن شبیه پنجه‌های دست می‌باشند.

برگ‌های شفاف و چرم مانند آن شبیه بادبزن یا پر می‌باشند. پهنای آن‌ها از چند سانتیمتر تا ۳ متر متغیر است و طول آن‌ها نیز ۹ متر می‌باشد، میوه این درخت ممکن است به اندازه یک لوبیا یا مانند نارگیل، به بزرگی یک توپ فوتبال باشد، نیز ممکن است نرم بوده و یا پوسته چوبی سختی داشته باشد.

درختان خرما در جنوب ایالات‌متحده، مکزیک، آمریکای جنوبی، آسیا، آفریقا و اروپا وجود دارند. در جزایر گرمسیری اقیانوس آرام درختان خرما بسیار زیاد است. بعضی از آن‌ها در بیابان‌های خشک شنی و برخی دیگر در نقاط بسیار مرطوب رشد می‌کنند.

در میان درختان خرمای مناطق گرمسیری، گونه‌ای از آن در شمال آند رشد کود که طول آن ۳۹۶۰ متر بود. انواع مختلف نخل شامل: نخل روغنی، نخل ساگو، نخل پالمیرا، فوفل آمریکایی یا نخل هندی، درخت نارگیل، نارگیل دریایی و رافیا هستند.

الیاف درخت رافیا که برای سبدبافی و بافت حصیر بکار می‌روند، یک نوع نخل ماداگاسکار می‌باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.