چند نوع گیاه علفی وجود دارد؟

0

اگر برای خرید تخم گیاه به فروشگاهی بروید، احتمالاً یک یا دوجین از انواع مختلف آن را خواهید دید. در حقیقت، گیاهان علفی همانطور که دانشمندان دسته‌بندی کرده‌اند، شامل ذرت، گندم، چاودار، جو، برنج و جو دو سر می‌باشند. در واقع در حدود ۴۵۰۰ نوع از این گیاهان وجود دارند.

می‌دانیم که بلندترین این علف‌ها، خیزران است که در آب‌وهوای گرم رشد می‌کند و ارتفاع آن تا ۳۰ متر می‌رسد. کوتاهترین گیاه، یک نوع کوتوله است که در قطب شمال روئیده و ارتفاع آن فقط ۵ سانتیمتر است.

علف‌هایی وجود دارند که براحتی از گیاهان دیگر تمیز داده می‌شوند. برگ‌های آن‌ها در دو ردیف مخالف یکدیگر بر روی ساقه قرارگرفته و در هر بند یک برگ وجود دارد و برگ‌ها کم‌وبیش با هم موازی بوده. و رنگ گل‌ها نیز شفاف نمی‌باشد. در ایالات‌متحده تنهایی بیش از ۱۵۰۰ نوع گیاه علفی یافت می‌شود. نوعی علف بنام تیموتی وجود دارد که بیشتر مانند یونجه مورداستفاده دام‌ها قرار می‌گیرد. این علف در علفزارها و دشت‌های شمالی آمریکا رشد می‌کند. یکی از مشهورترین گیاهان علفی که در آمریکا دارای اهمیت زیادی است، علف آبی کنتاکی «علف ژوئن یا علف نیزه‌ای» می‌باشد.

برگ‌های مقوی و ساقه آن سبب شده که چراگاه خوبی برای چارپایان اهلی باشد. کیفیت و چگونگی علف‌های آبی کنتاکی و زمین‌های مجاور سبب شده است که بعنوان مرکز مشهور تربیت اسب باشد و بخاطر زیبایی و سبز و آبی بودن آن، این علف و نیز انبوهی آن، هنگامی‌که کوتاه می‌شود بعنوان چمن در چمنزارها، پارک‌ها و زمین‌های گلف در شمال ایالات‌متحده کاشته شود.

هنگامی‌که متوجه می‌شوید گونه‌های بسیار زیادی از گیاهان علفی وجود دارند، دیگر تعجبی ندارد که بیشتر آن‌ها بعنوان منبع مهم غذایی و غیره مورد استفاده قرار گیرند. در حقیقت بیشترین محصول شکر در دنیا از نوعی علف بنام نیشکر بدست می‌آید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.