کانگورو چگونه پرش می‌کند؟

0

کانگوروها از عجیب‌ترین و قدیمی‌ترین گونه‌های جانوری عصر حاضر می‌باشند و می‌دانیم که نوعی کانگورو، صدها هزار سال پیش می‌زیسته که تقریبا به بزرگی یک اسب بوده است.

امروزه این جانوران در استرالیا که گاهی نیز به آن «سرزمین کانگوروها» می‌گویند، یافت می‌شوند که حتی تصویر این حیوان بر روی پرچم ملی این کشور نیز می‌باشد. این جانور از انواع کیسه‌داران است و کانگوروی مادر، دارای کیسه‌ای در میان پاهای عقب خود می‌باشد که نوزاد خود را در آن حمل کرده و از آن پرستاری می‌کند و تا زمانی که نوزاد به اندازه کافی رشد کرده و بزرگ شود، در این کیسه بسر می‌برد.

زمانی که بچه کانگورو متولد می‌شود، بسیار کوچک بوده، بدون مو و پوشش است و نیز صورتی رنگ می‌باشد و بیش از یک اینچ طول ندارد. زمانی که به سن ۶ ماهگی برسد به اندازه یک توله سگ می‌باشد، ولی کانگوروی مادر، نوزاد خود را بلافاصله پس از تولد، درون کیسه جای داده، بطوریکه در ابتدا کاملا وابسته به مادر است. سر نوزاد از کیسه بیرون است، ولی درون کیسه بیحرکت نیست. زمانی که مادر برای خوردن غذا نزدیک شاخه‌های درخت می‌ایستد، فرزند او نیز همزمان برگها را جمع کرده و می‌خورد.

حتی پس از آنکه کانگوروی جوان راه رفتن را آموخت و بدنبال مادر براه افتاد، مایل است درون کیسه گرم مادر بسر برد، هنگامی که خطری متوجه فرزند کانگورو باشد، مادر بیدرنگ خود را به او رسانده و با دهانش او را از سرزمین بلند و در درون کیسه خود جای می‌دهد. قد یک کانگوروی بالغ تقریباً ۲ متر است. این جانور دارای پاهایی کوتاه، با پنجه‌های کوچک در جلو و پاهای بسیار بلند در عقب دارد که قوی و نیرومند بوده و او را قادر می سازد که در یک لحظه ۳ تا ۵.۴ متر پرش نماید. کانگورو دم بلند و بزرگ خود را برای استراحت و حفظ تعادل در هنگام پرش، بکار می‌برد.

از آنجا که این حیوانات در استرالیا به محصولات کشاورزی آسیب می‌رسانند توسط مردم شکار می‌شوند، ولی کانگوروها گوشتشان خوراکی و پوست آنها چرمی زیبا و محکم می‌باشد و برای تولید محصولات مختلف بکار می‌رود. این حیواناتبدلیل سرعت و توانائیشان درتشخیص صدای دشمن از مسافت‌های بسیار دور، می‌توانند از خود محافظت نمایند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.