کتاب سرآغازها، نوشته لوئیس دارتنل، معرفی و بررسی

0

نشر نو کتاب‌هایی که به انسان، علم و ژنتیک می‌پردازد را در مجموعه‌ای تحت عنوان کتابخانه انسان منتشر می‌کند. مجموعه‌ای که تا کنون کتاب‌های جذابی ذیل آن منتشر شده است. چندی پیش کتابی نوشته لوئیس دارتنل در کتاب خانه انسان نشر نو منتشر شد. دارتتل استاد اخترشناسی دانشگاه وست می‌نستر است که به سبب نوشته‌های علمی‌اش برنده جوایز زیادی ش ده است. او که برای نشریات تایمز و گاردین مطلب می‌نویسد، در برنامه‌های تلویزیونی نظیر بی‌بی سی هورایزن، اسکای نیوز و نشنال جئوگرافیک نیز ظاهر می‌شود.

دارتل را مروج خستگی ناپذیر علوم به زبان ساده می‌نامند. نخستین کتاب پرفروشش به نام «چگونه جهان را از نو باز بسازیم» در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. از دیگر آثار او می‌توان به زندگی در جهان: راهنمای مقدماتی که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد و همچنین راهنمای گردشگری من در منظومه شمسی و فراتر از آن که در سال ۲۱۴ منتشر شد اشاره کرد. دارتتل کتابی که امروز در دست بررسی و معرفی داریم را در سال ۲۰۱۸ به رشته تحریر درآورد. سرآغاز‌ها: زمین چگونه به ما هستی بخشید پس از انتشار بلافاصله مورد تمجید قرار گرفت. به نحوی که وال استریت ژورنال آن را تاریخی سترگی دانست که نثر فرح بخش و سبک سبک بال نویسنده‌اش آن را از خیل عظیم کتاب‌های ملال‌انگیز کتاب‌های علمی جدا می‌کند. واشینگتن پست رویکرد دارتتل را دایره المعارفی دانست که با دو خصیصه میدان دید وسیع و اشتیاق به جزئیات مشخص می‌شود؛ اما کتاب سراغاز‌ها درباره چیست؟

واقعیت این است که در سخن از تاریخ بشر غالبا تمرکز ما بر حیات سیاسی رهبران بزرگ، نیروی جمعیت‌های انسانی و جنگ‌های سرنوشت ساز است؛ اما خود سیاره زمین چگونه سرنوشت ما را تعیین کرد؟ بر اثر زمین ساخت صفحه‌ای بود که در شرق افریقا محیطی پویا و متنوع پدید آمد تا انسان بتواند در آن ببالد و بعد‌ها همین زمین ساخت صفحه‌ای بود که تعیین کرد تمدن‌های اولیه‌مان را در کجا بنا کنیم. عامل اصلی پیشرفت دموکراسی در یونان باستان کوهستانی بودن آن سرزمین بود که حاصل تاریخی چند میلیون ساله و فرایند‌های عظیم زمین شناختی ست. عامل اصلی پیشرفت در عصر اکتشاف و استعمارگری و رشد تجارت جهانی چیزی نبود جز شناخت آدمی از الگو‌های گردش جوی. حتی امروز، رفتار رای‌دهندگان در جنوب شرقی ایالات متحد امریکا به شکلی بنیادین از الگوی نهشته‌های دریایی ۷۵ میلیون ساله تبعیت می‌کند. می‌خواهیم کشف کنیم که زمین چگونه به ما هستی بخشید. تردید نیست که زمین به معنای دقیق کلمه به تک تک ما هستی بخشیده است ، درست به همان سان که به تمامی حیات روی سیاره زمین هستی بخشیده است.

آبی که در تن ماست روزگاری در رود نیل جاری بوده، با باران‌های موسمی بر هند باریده و اقیانوس آرام را درنوردیده است. کربن موجود در مولکول‌های آلی سلول‌های ما را گیاهانی که می‌خوریم از جو استخراج کرده‌اند. نمک موجود در عرق و اشک ما، کلسیم موجود در استخوان‌های ما و آهنی که در خون ماست همه و همه از سایش صخره‌های پوسته زمین حاصل آمده. زمین برای ما مواد اولیه‌ای را هم که استخراج و فرآوری کرده‌ایم و وسایل و تکنولوژی‌هایمان را از آن‌ها ساخته‌ایم فراهم آورده است؛ از تبر‌های دستی زمخت در دوران پارینه سنگی گرفته تا کامپیوتر‌ها و گوشی‌های هوشمند امروزی. سرآغاز‌ها تأثیر نفس گیر زمین زیر پایمان را بر شکل تمدن‌هایمان آشکار می‌کند، از کاشت نخستین بذر‌ها تا برپایی حکومت‌های مدرن. کتابی خارق العاده … دارتل دورنمایی تازه از روابط میان انسان‌ها و سیارهشان ارائه می‌دهد… او بر زمین‌شناسی، جغرافیا، اخترشناسی و تاریخ اشراف دارد. این کتاب دستاوردی تمام عیار است ، اما آنچه آن را خاص می‌کند، شیوه برقرار کردن ارتباط میان این زمینه هاست به طریقی شفاف، منطقی و مفرح… اثری طراز اول.

منبع: روزنامه سازندگی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.