مروری بر کتاب «فلاش» نوشته ویرجینیا وولف

0

کتاب «فلاش» به تازگی از سوی نشر کتاب پارسه منتشر شده است. سرگذشتنامه‌ها همواره یکی از پرطرفدارترین ژانر‌های ادبی بوده‌اند. حجم عظیم کتاب‌هایی که زندگی سلبریتی‌های ورزشی، تلویزیونی، سیاسی و اقتصادی را روایت می‌کنند، چنان زیاد است که به بخش جدایی ناپذیر صنعت فرهنگ و اقتصاد آن تبدیل شده است. سرگذشتنامه‌ها اما همیشه یک فرم عامه پسند نبودهاند و در آثار درخشانی همراه با قوهی خلاقای نویسندگان بزرگ، تبدیل به عالی‌ترین نمونه‌های داستان‌نویسی شده‌اند. آندره موروا و رومن رولان مهم‌ترین نویسندگان این حوزه‌اند که تعدادی از عالی‌ترین رمان‌های سرگذشتنامه‌ای را با تکیه بر زندگی بتهوون، بالزاک، هوگو و دیگران نوشته‌اند. در این میان آثار مهم و بزرگ دیگری هم هستند که با بازی و حرکت در فرم‌های مختلف و افسون خیال و رویا، نوشته‌هایی را در این قالب ارائه داده‌اند که عجیب س تایش برانگیزند.

کتاب فلاش: یک سرگذشت» نوشته‌ی «ویرجینیا وولف» یکی از این آثار است. فلاش داستانش را بر پایهی روایت زندگی سگی از نژادی خاص پی‌ریزی می‌کند که از خلال زندگی این سگ به زندگی الیزابت برت براونینگ- شاعر مشهور انگلیسی قرن نوزدهم – می‌رسیم. وولف در این کتاب با استفاده از مدارک و شواهد موجود درباره الیزابت و همسر شاعر مشهورش رابرت براونینگ، رمانی نوشته پر از شوخ طبعی و طنازی و در عین حال جریان‌های ادبی و روشنفکری در اروپا و به خاصه انگلیس و همین طور وضعیت سیاسی و اجتماعی و مسائل مربوط به زنان و … را نیز به موجزترین شکل توصیف کرده است. رمان ((فلاش)) چیرہ دستی نویسنده‌ای را نشان می‌دهد که می‌تواند با ایجازی منحصر به فرد، بر بستر زندگی یک حیوان، جهان اجتماعی و انسان‌ها را به بهترین نحو روایت کند. جان چمبرلین اکتبر ۱۹۳۳ در نیویورک تایمز، در اولین نقد‌ها بر این اثر نوشت:

«وولف در تلاش‌های بعضا آزاردهنده‌اش برای پرداختن به درونیات و عواطف پنهان در زندگی، حتما به ناکارآمدی کلمات پی برده است. در رمان شاهکار «فلاش» نیز که به سگ الیزابت برت براونینگ جان می‌بخشد، به این موضوع اعتراف می‌کند. این طور که به نظر می‌رسد، تلاش وولف برای ثبت حالات خود آگاهانه یک سگ، به مراتب موفق‌تر از بازتاب‌های او از زندگی روحی انسان‌ها در آمده است. دلیل آن هم ساده است، چون یک سگ بدون استفاده از زبان پیچیده‌ی خاصی، می‌بیند، حس می‌کند، می‌شنود و می‌بوید. جذابیت فلاش (اسم سگ داستان به قدری زیاد است که حواس خواننده از اعضای خانواده براونینگ پرت می‌شود. )

ویرجینیا وولف (۱۸۸۲-۱۹۴۱) رمان‌نویس، مقاله‌نویس، ناشر، منتقد و فمینیست انگلیسی بود که آثار برجسته‌ای چون خانم دالووى (۱۹۲۵)، به سوی فانوس دریایی (۱۹۲۷) و اتاقی از آن خود (۱۹۲۹) را به رشته تحریر درآورده است . ویرجینا وولف در سال‌های بین دو جنگ جهانی از چهره‌های سرشناس محافل ادبی لندن و از مهره‌های اصلی انجمن روشنفکری بلومزبری بود. او در سال ۱۹۱۲ با لئونارد وولف کارمند پیشین اداره دولتی سیلان و دوست قدیمی برادرش ازدواج کرد و همراه با همسرش انتشارات هوکارث را | در سال ۱۹۹۷ برپا کردند؛ انتشاراتی که آثار نویسندگان جوان و گمنام آن هنگام از جمله کاترین منسفیلد وتی. اس. الیوت را منتشر کرد. او در طول زندگی بار‌ها دچار بیماری روانی دوره‌ای شد و در نهایت در سال ۱۹۴۱ به زندگی خود پایان بخشید. ویرجینیا وولف نویسنده رمان‌های تجربی است که س عی در تشریح واقعیت‌های درونی انسان دارد. نظرات فمینیستی وی که از روح حساس و انتقادی او سرچشمه گرفته، در دهه ششم قرن بیستم تحولی در نظریات جنبش زنان پدید آورد. وی در نگارش از سبک سیال ذهن بهره گرفته است. کتاب اتاقی از آن خود وولف در کلاس‌های آیین نگارش پایه‌های مختلف تحصیلی دانشگاهی تدریس می‌شود. علاوه بر اهمیت شیوه نگارشی آن، این کتاب ویژگی‌های نثر مدرنیستی را در مقاله‌نویسی وارد کرده و سبک جدیدی ایجاد کرده است. گذشته از این، اتاقی از آن خود را شکل دهنده جریان نظری فمینیستی و به طور خاص نقد ادبی فمینیستی می‌دانند. میلاد میناکار، مترجم این اثر پیش از این کتاب‌های لیشاه و شب دوازدهم را ترجمه کرده است. کتاب فلاش با زیر عنوان یک سرگذشت را نشر کتاب پارسه با ۳۷۸۰۰ تومان و در ۱۱۸صفحه منتشر کرده است.

منبع: روزنامه سازندگی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.