گربه‌ها از چه زمانی اهلی و دست‌آموز ما شده‌اند؟

0

همه گربه‌ها، بزرگ و کوچک، از نظر اندام شبیه و از نظر نوع تغذیه همانندند. همه آنها گوشتخوار بوده و شکار خود را می‌کشند، بسته به اندازه غذا نیز از یک موش کوچک با پرندگان تا گورخرهای بزرگ، آهو، گوزن و گاو متغیر است.

این جانور دارای پنجه‌های نرمی است که می‌تواند بدون تولید صدا روی آنها حرکت کند و نیز دارای ۵ ناخن بلند و نیز در پای جلو و ۴ عدد برپای عقبی خویش است. گربه صداهایی چون خرخر، میو، زوزه و جیغ را ایجاد می‌کند. برخی از گربه‌سانان بزرگتر مانند شیر و ببر، اغلب غرش می‌کنند، ولی بخاطر ترکیب ساختمانی استخوان خاص، در گلو، هیچکدام از این ۴ نوع گربه یعنی شیر، پلنگ، پیر، جگوار نمی‌توانند خرخر کنند.

گربه از بدو پیدایش حیات، بوده است، فسیلهایی از این جانور بدست آمده که میلیون‌ها سال قدمت دارند، اما تاریخ اهلی شدن گربه با تاریخ بشر هماهنگی دارد و کوتاه است.

نظریه معتبر بر این است که گربه‌ها در حدود ۴۵۰۰ یا شاید ۵۰۰۰ سال قبل، اهلی شدند، احتمالاً یکی از گربه‌های وحشی کوچک اروپا، شمال آفریقا و با آسیا اجداد اولیه گربه اهلی را تشکیل داده است.

البته می دانیم که مصریان در ۴۰۰۰ سال قبل، گربه‌های دست‌آموز داشته‌اند و آنها را مانند خدا می‌پرستیدند. چنانکه دو الهه مصری بنام BAST» » با «Pacht» در تصاویر، با سر گربه نشان داده شده‌اند و قربانیان به آنها پیشکش شده است. گربه همچنین نماینده «Ra» و الهه «Isis» بوده است.

در مصر، هنگامی که گربه خانه می‌مرد، اهل منزل و مستخدمان ابروهای خود را می‌تراشیدند و به عزادارای می پرداختند. مرگ گربه معبد، سبب عزادارای همه اهالی شهر می‌شد. گربه‌های مومیایی شده بسیاری بدست آمده است، دقیقاً به همان روشی که اجساد پادشاهان و فراغنه را مومیایی می‌کردند. جزای کسی که گربه را می‌کشت، مرگ بود.

در اروپا گربه دست‌آموز و اهلی در حدود ۱۰۰۰ سال بعد از میلاد مسیح بوجود آمد و همیشه بعنوان روح شیطان شناخته می‌شد تا اینکه خدا باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.