۳ سفرنامه زن‌های قاجاری

0

چادر کردیم رفتیم تماشا 

ویرایش و تدوین: زهره ترابی

نشر اطراف ۲۴۸۰ صفحه

۲۸۰ هزار تومان

ا) سفرنامه عالیه خانم شیرازی :سفرنامه‌ای با روایت عالیه خانم شیرازی که در زمان ناصرالدین شاه قاجار نوشته شده. این سفرنامه دو بخش دارد که هر کدام جذابیت‌های خاص خود را دارند؛ بخش اول روایت عالیه خانم از شروع سفرش از کرمان، رفتن به بمبئی و درن‌هایت سفر حج و عتبات است. در بخش دوم اما عالیه خانم که تا آن روز ساکن کرمان بوده، برای مدتی وارد دربار ناصرالدین شاه می‌شود و نکته‌هایی متفاوت را از دربار و حرمسرای شاه روایت می‌کند.

خانم! فردا کوچ است 

ویرایش و تدوین: زهرا صالحی‌زاده

نشر اطراف

۱۹۷۰ صفحه

۲۶۰ هزار تومان

(۳) سفرنامهی سکینه سلطان (وقارالدوله)  چهار سال بعد از کشته شدن ناصرالدین شاه، یکی از همسران شاه به نام سکینه سلطان ملقب به وقارالدوله از به مکه و عتبات سفر می‌کند. وقار الدوله با اینکه در این زمان همسر معتصم الملک است اما در جریان سفرنامه خاطراتی از شاه کشته شده هم نقل می‌کند.

سه روز به آخر دریا 

به کوشش نازیلا ناظمی

شر اطراف

۱۵۰ صفحه

۱۹۰ هزار تومان

(۲) سفرنامه شاهزاده خانم قاجاری : شاهزاده خانم قاجاری همزمان نوه فتحعلی شاه قاجار و نادر شاه افشار به حساب می‌آید. زن باکمالاتی که به لطف ناصرالدین شاه وارد حرمسرای حکمران طبس شده و سفرش به عربستان و عراق هم از همان جا شروع می‌شود. جالب است که بدانید این کتاب حاصل پژوهشی است که برای اولین بار روی نسخه خطی این سفرنامه انجام شده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.