تفاوت میان کبوترها و قمری‌ها چیست؟

0

کبوتر و قمری را می‌توان در تمام مناطق گرمسیری و معتدله دنیا یافت. در واقع ۳۰۰ گونه مختلف از این پرندگان وجود دارد، ولی فقط چند نوع از آن در بریتانیای کبیر و ایرلند یافت می‌شوند. نامهای کبوتر و قمری را می‌توان با هم معاوضه کرد، چون هیچ اختلاف اساسی بین آنها نیست مگر آنکه نام قمری را به گونه کوچکتر اطلاق می‌کنند.

یکی از جالبترین گونه کبوتران: کبوتر نامه‌بر یا کبوتر خانگی است. وقتی که این کبوتر رها می‌شود، دارای غریزه ایست که او را به سوی خانه خود هدایت می‌کند و این خصوصیت او را برای حمل پیام بسیار مناسب ساخته و ظاهراً بشر نیز سالیان درازی است که به این پدیده سودمند پی برده است.

آیا می‌دانستید که برخی از امپراتوران روم باستان و لشگریان آنها، در میدان جنگ، بوسیله کبوتر نامه‌رسان، پیغامهای خود را رد و بدل می‌کردند؟ و در قرن دوازدهم: سلطان بغداد سیستم پستی را بوسیله این پرندگان ایجاد کرده بود، در قرون اخیر نیز بیشترین استفاده را در دوران جنگ از آنها بردند، و حتی در جنگ دوم جهانی از آنها برای ارسال پیام استفاده شد. و آمریکائیان تجربه عجیب و ناخوشایندی در رابطه با نوعی از این کبوتران بنام کبوتر مسافر داشته‌اند. روزگاری این پرنده در سراسر مالی، آمریکا یافت می‌شد، و آن روزگار تعداد آنها آنقدر زیاد بود که درختان زیر بار وزنشان خم می‌شدند. روی یک درخت، گاهی تا صد لانه از این پرنده وجود داشت، وقتی دستجاتی از آن به هوا برمی‌خاست، صدایی شبیه گرد باد بگوش می‌رسید و آسمان سیاه می‌شد.

باور کردنی نیست پرندگانی که اینچنین به وفور یافت می‌شدند، روزی از روی زمین محو شوند! ولی این اتفاق افتاد. این پرندگان را با وسایل مختلف از قبیل تیر و تفنگ و با چوب و یا با تور از بین می‌بردند و در فروشگاهها به تعداد بسیار زیاد می‌فروختند. سال به سال و در طی ۳ قرن شکار این پرندگان، جمعیت آنها کمتر و کمتر شد و عاقبت در سال ۱۹۱۴ آخرین پرنده اسیر در سینسیناتی اوهایو از میان رفت، کبوتر مسافر ۴۰ سانتیمتر طول داشت و برنگ آبی مایل به خاکستری بود.

قمری عزادار، که حدود یک فوت طول دارد، دارای صدایی غم‌انگیز است. این برنده شباهت زیادی به کبوتر مسافر داشته و اغلب با آن اشتباه می‌شود. کبوتران پرندگان آرامی نبوده و در فصل جفت‌گیری اغلب با یکدیگر نزاع می‌کنند و با خشم به هم می‌پرند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.