قناری‌ها از کجا آمده‌اند؟

0

سهره‌ها، خانواده بسیار بزرگی را که متعلق به راسته وسیعی از پرندگان است با پرندگانی که در قفس روی چوب می‌نشینند، تشکیل می‌دهند. آنها شامل پرندگان معمولی انگلیسی برای مثال انواع گنجشک، در سه زرد، و سهره خانگی که بیشتر آنها از نغمه سرایان معدود بوده و نیز قناری می‌باشند.

اکنون قناری را در سراسر دنیا پرورش می‌دهند، ولی موطن اصلی آنها جزایر قناری، مدریاس و آزرس می باشد «مدرباس نام جزیره‌ای است در اقیانوس اطلس».

در این سرزمین وحشی، قناری‌ها که از خانواده سهره‌ها می‌باشند، حدود ۱۴ سانتیمتر طول داشته و برنگ سبز زیتونی می‌باشند. قسمت قدامی بدن دارای رگه‌های قهوه‌ای و در زیر برنگ زرد مایل به سبز است. این پرندگان در قرن ۱۶ برای اولین بار در قفس محبوس شدند و پرنده‌های پرورش داده شده کنونی کاملاً از نمونه های اصلی و وحشی آن متفاوتند و این بدلیل نسلهای بسیاری است که بشر برای اصلاح و بدست آوردن نمونه های خاص پرورش داده است.

برخی اختصاصاً برای صدایشان، برخی برای شکل‌شان و برخی بخاطر رنگشان پرورش داده می‌شوند. از محبوب ترین قناری‌ها، قناری های سبز قبا می‌باشند که بخاطر صدایشان پرورش داده می‌شوند. اکنون مردم آمریکا به راحتی می‌توانند این نوع قناری را پرورش دهند، ولی شاید قناری کوههای «هارز» در آلمان معروفترین نغمه سرایان باشند.

آیا می‌دانستید که قناری‌های جوان قادرند صدای پرندگان دیگر را تقلید کنند. بنابراین برای آموزش قناری‌ها، بهترین نغمه‌سرایان مورد استفاده قرار می‌گیرند. قناری را گاهی می‌توان چنان آموزش داد که مانند بلبل بخواند و برای این منظور صدای بلبل را پخش می‌کنند.

مراقبت از این پرنده آسان است، چنانکه باید: کف قفس آنها مملو از شن نرم و تمیز بوده، آب خنک نیز برای نوشیدن باشد و روزانه با آب ولرم شستشو شود. برای غذا باید به آنها مخلوطی از دانه پرنده و برخی از سبزیجات داده شود، مانند برگ کاهو و یا علف، و نباید به قناری میوه‌های اسیدی داد. آنها دوست دارند که به پوسته آهکی گونه‌ای از نرم‌تنان، نوک بزنند و آهک مورد نیاز بدن خود را از آن بگیرند.

قناری‌ها: حیواناتی حساسند و در زمستان نباید قفس آنها را نزدیک پنجره آویزان کرد. آنها پرواز کردن را دوست دارند و برای این کار می‌توان گاهی آنها را در یک اتاق در بسته رها کرد. وقتی ناخنهای قناری خیلی بلند شد، باید آنها را کوتاه کرد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.