بر اساس گزارش سه ماه آلفابت، تیک تاک تبدیل به رقیبی جدی برای یوتیوب شده است

0

گزارش سه ماهه نخست شرکت آلفابت که گوگل بزرگترین زیرمجموعه آن است، نشان می‌دهد که این شرکت گرچه در نخستین فصل مالی ۲۰۲۲ نسبت به بازه زمانی مشابه سال قبل درآمد بیشتری کسب کرده اما در مجموع افزایش هزینه‌ها سود خالص این شرکت را کاهش داده است.

درآمد آلفابت نسبت به مدت مشابه سال قبل با ۲۳ درصد افزایش به ۶۸ میلیارد دلار رسیده است. عملکرد آلفا اما از آنچه تحلیلگران پیش‌بینی می‌کردند، ضعیف‌تر بود.

آلفابت در گزارش خود از جمله به پیامدهای جنگ روسیه علیه اوکراین اشاره می‌کند و نگرانی‌ها در مورد نوسانات اقتصادی را تا حدی دلیل کاهش درآمدها در بخش تبلیغات آنلاین در اروپا می‌داند.

درآمد یوتیوب از ژانویه تا ژوئیه به شش میلیارد و ۸۷۰ میلیون دلار رسید که این میزان به مراتب کمتر از پیش‌بینی هفت میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلاری کارشناسان بود. کارشناسان معتقدند، یوتیوب رقیب قدری به نام “تیک تاک” (اپلیکیشن چینی) دارد که رقابت با او بیش از پیش جدی شده است. تیک تاک به ویژه در میان کاربران جوان اینترنت محبوب است. فیس‌بوک پیش‌تر با “Reels” و یوتیوب با “Shorts” تلاش کرده‌ بودند در صحنه رقابت با تیک‌تاک کم نیاورند.

سود خالص آلفابت در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به بازه زمانی سال قبل یک و نیم میلیارد دلار کاهش داشته است. گوگل از جمله در میدان رقابت با آمازون و مایکروسافت دست به سرمایه‌گذاری هنگفتی در بخش خدمات ابری زد. در این حوزه با رشد ۴۴ درصدی درآمدی معادل پنج میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار به دست آورد.

درآمد این شرکت همچنین در بخش other Bets که برای نمونه شامل پروژه‌های آزمایشی توسعه رانندگی خودکار با “وایمو” یا پژوهش‌های پزشکی می‌شود، در سه ماهه نخست در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل بیش از دو برابر رشد نشان می‌دهد.

اخبار منتشر شده از سوی آلفابت سرمایه‌گذاران را مأیوس کرد. ارزش سهام این شرکت در معاملات شب گذشته با سه درصد سقوط به ۲۳۰۹ دلار رسید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.