تاریخچه درخت کریسمس – از چه زمانی مرسوم شد؟

0

وقتی به کریسمس فکر می‌کنیم، اولین تصویری که به ذهن می‌رسد درخت کریسمس است که با آذین‌های درخشان چشمک‌زن و رنگارنگ آراسته شده است.

رسم و آئین آوردن درخت کاج در خانه و تزئین آن از کجا آمده است؟

باور بر این است که رسم درخت کریسمس در بریتانیا از دوران ویکتوریا شروع شد. دورانی که ملکه ویکتوریا بر تخت سلطنت بود یعنی از سال ۱۸۳۷ تا ۱۹۰۱ میلادی.

شاهزاده آلبرت و ملکه ویکتوریا از دوستداران کریسمس بودند و باعث رواج بسیاری از رسم‌و‌رسوم امروزی کریسمس شدند

معروف است که ملکه ویکتوریا و همسرش شاهزاده آلبرت از طرفداران پر‌و‌پا‌قرص آداب کریسمس بودند.
هر چند آداب و رسوم کریسمس به سال‌ها پیش از آنها بر‌می‌گردد.

مراسم کریسمس ریشه در کشور آلمان دارد، جایی که پرنس آلبرت به‌دنیا آمده بود و در دوران جورج زمانی که جورج سوم بر تخت سلطنت بود به انگلستان وارد شد.

سنت درخت کریسمس، به آلمان قرن شانزدهم میلادی و زمانی که مسیحیان، درختان تزیین شده را به خانه‌های خود آوردند، برمی‌گردد. همچنین در آن زمان عده‌ای هرم‌هایی از چوب می‌ساختند و آنرا با شاخه‌های درختان همیشه سبز و شمع تزیین می‌کردند.

جورج سوم همسری آلمانی به نام شارلوت داشت که گمان بر این است که عادت داشته در دههٔ ۱۷۹۰ درخت کریسمس را در خانواده‌اش تزئین کند.

ملکه ویکتوریا و پرنس آلبرت کسانی بودند که باعث شدند این رسم فراگیر و محبوب شود و تزئین درخت کریسمس باب روز شود به همین دلیل است که تصور بیشتر افراد این است که رسم درخت کریسمس از بریتانیا شروع شده است.

این عکس قدیمی خانواده‌ای را در سال ۱۹۴۷ نشان می‌دهد که دور درخت کریسمس نشسته و به هم هدیه می‌دهند

ابتدا رسم بود که درخت‌ها را روی میز می‌گذاشتند چون کوچک‌تر بودند اما وقتی انتقال درخت از نروژ امکان‌پذیر شد مردم درخت‌ها را روی زمین و هدیه‌ها را پای درخت گذاشتند.

دلیل استفاده از درخت کاج برای این مراسم همیشه ‌سبز بودن آنهاست. اینکه در اوج زمستان هم انبوهی از برگ‌های سبز و درخشان دارند.

از سال ۱۹۴۷، نروژ برای سپاسگزاری از کمک بریتانیا در جنگ جهانی دوم به این کشور هر سال درختی به لندن هدیه می‌دهد.
در ماه نوامبر برای قطع این درخت در جنگل مراسم ویژه‌ای در نروژ برگزار می‌شود. سپس این درخت از مسیر دریایی به سوی لندن راهی می‌شود و باقی مسیر را با تریلر بزرگی طی می‌کند.

سپس برای قرار دادن آن در میدان ترافالگار لندن از جرثقیل‌های مخصوص استفاده می‌کنند. این درخت به شیوهٔ سنتی نروژی تزئین می‌شود، با رشته‌های زینتی و نورانی که نه به صورت عرضی از لابه‌لای شاخه‌های درخت بلکه به طور عمودی از بالا به پایین درخت آویخته می‌شوند.

در آمریکا هم بسیاری از آنها در قرن نوزدهم، درخت کریسمس را چیزی غریب می‌دانستند. اولین درخت کریسمس در آمریکا، مربوط به سال ۱۸۳۰ است که آنهم توسط ساکنان آلمانی پنسیلوانیا به نمایش گذاشته شد. این درخت برای جلب کمکهای مردمی برای کلیسای محلی برپا شد. در سال ۱۸۵۱، چنین درختی در محوطه خارجی یک کلیسا برپا شد اما وجود آن برای ساکنان محل بسیار توهین آمیز و نوعی بازگشت به بت پرستی به شمار می‌آمد و آنها خواستار جمع کردن تزیینات شدند.

اگرچه سال‌ها بعد درخت کریسمس به تدریج در ایالات متحده محبوبیت ‌یافت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.