‌ نخستین روزنامه نگار زن دنیا: آنا مارگریت دو نویر

0

آنا مارگریت دو نویر (Anne Marguerite du Noyer) نام روزنامه نگاری فرانسوی است که با توجه به تاریخ زندگی و فعالیت  هایش می  توان او را قدیمی  ترین روزنامه  نگار زن در دنیا دانست.

مارگاریت نویر که بین سال  های 1663 و 1719 میلادی زندگی می  کرد یکی از مشهورترین روزنامه  نگاران اوائل قرن 18 به شمار می  آید.

نویر که بسیار ماهرانه می نوشت به طور ویژه به موضوعاتی درباره شایعات و رسوایی های افراد سرشناس می  پرداخت اما آن  چه که دلیل اصلی شهرت او به عنوان یک روزنامه  نگار زن شد، این بود که یک سلسله گزارش مهم درباره مذاکراتی نوشت که سرانجام به صلح آترخت (Utrecht) انجامید.

در آن زمان بازی پیچیده و جنگی بی  سرانجام میان اسپانیا و فرانسه درگرفته بود و به تبع آن بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی نیز درگیر آن شده بودند. دلیل اصلی این جنگ آن بود که چارلز دوم پادشاه وقت اسپانیا فرزندی نداشت که جانشین او شود و از سوی دیگر به دلیل نسبت فامیلی که با خانوادهٔ سلطنتی فرانسه داشت، پیش از مرگ خود در سال 1700 میلادی، شاهزاده فیلیپ فرانسوی را به عنوان جانشین خود معرفی کرد. اما لویی چهاردهم که در ردهٔ جانشینان تاج و تخت فرانسه بود، از این انتخاب چندان راضی به نظر نمی رسید و تمایل زیادی داشت تا خودش هر دو قدرت را با هم به دست گیرد. در آن صورت فرانسه قدرتمندترین کشور اروپایی می  شد و می  توانست سودای تسلط بر دیگر کشورهای قارهٔ اروپا را نیز تحقق بخشد. این بود که کشورهای دیگر نیز سکوت نکردند و سر به مخالفت برداشتند. اما پیش از آن که دامنهٔ این جنگ گسترده شود صلح آترخت به داد آن  ها رسید. طبق این معاهده فرانسه و اسپانیا دو دولت مستقل از هم شناخته شدند و ادغام آن‌ها منتفی گردید.

این قرارداد علاوه بر این که تعادل قدرت را در اروپا حفظ می  کرد، پایانی بر جاه  طلبی فرانسه و راهی برای رسیدن به شیوه  های نوین حکومتی بود.

یکی از تاریخ شناسان بریتانیایی به نام جی. ام. ترویلین (G. M. Trevelyan) می  نویسد: این عهدنامه که آغازگر و نشانهٔ تمدن در قرن هجدهم در اروپا است در واقع پایان بخش خطری بود که اروپا را از جانب سلطنت پیر و تاریخی فرانسه تهدید می  کرد. این آغاز که به طور کلی جهان را تحت تأثیر قرار داد، اتفاقات نوینی مانند ثبات اقتصادی و رفتن به سوی دولت  های قانون مدار به جای سیستم  های پادشاهی را به دنبال داشت. همهٔ این  ها در نهایت اهمیت کاری را که مارگریت نویر با حرفهٔ روزنامه نگاری  اش انجام داده بود، بیش از پیش مشخص می  کند؛ چراکه او با رسانه  ای کردن موضوع مذاکرات و مورد نقد و سوال قرار دادن طرفین مذاکره توانست راه را برای ایجاد تعامل باز کند و روند منتهی به صلح را سرعت بخشد.

مارگریت در خانواده  ای از طبقه متوسط به دنیا آمده بود و در زندگی شخصی  اش دشواری  های زیادی را تجربه کرده بود. او به دلیل شرایط نامناسب و پرآشوب فرانسه، بعد از آن که مذهبش را از پروتستان به کاتولیک تغییر داد، در سال 1686 مجبور به ترک کشورش شد و پس از مدتی نزد یکی از عموهای آواره‌اش که به هلند پناهنده شده بود، ساکن شد. او یک بار نیز مجبور شد به ژنو مهاجرت کند.

مارگریت در طول تمامی سفرهایش مشغول نوشتن گزارش بود و این تنها راهی بود که از آن امرار معاش می  کرد. یکی از موضوعاتی که مارگریت نویر به دفعات به آن پرداخته بود، آزادی زنان و دفاع از حقوق جنسیتی آن  ها بود.

او در سال 1686 با گولیام دو نویر ازدواج کرد و ظاهراً از این ازدواج و استفاده از نام خانوادگی همسرش راضی به نظر می  رسید.

مارگارت تا سال 1719‌ که چشم از جهان فرو بست توانست تحولات بزرگی را با نوشته  هایش در جهان به وجود آورد و نام خود را به عنوان روزنامه  نگاری شاخص و موفق در تاریخ روزنامه  نگاری فرانسه به ثبت برساند.

آزما , آبان 1398 – شماره 141


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

مورد عجیب بیمار M: مردی که گلوله‌ای به سرش خورد و بعد همه چیز را وارونه می‌دید!

بر اساس گزارش موردی که به تازگی منتشر شده است، یکی از منحصر به فردترین و عجیب‌ترین موارد آسیب مغزی در تاریخ شرح داده شده: این مورد با نام مستعار بیمار M، نامیده می‌شود که در سال ۱۹۳۸ در جریان جنگ داخلی اسپانیا به سرش گلوله خورد و بعد آن…

آیا سیگار الکترونیکی ایمن‌تر و سالم‌تر از سیگار معمولی است؟

در انگلستان، هم‌زمان با مبارزه با سیگار کشیدن جوانان، سیگارهای الکترونیکی به عنوان بخشی از تلاش‌های دولت برای کمک به مردم برای ترک سیگار تبلیغ می‌شوند. ما به اینکه چرا در مورد این دستگاه‌ها دو نظر بسیار متفاوت وجود دارد، نگاهی می‌اندازیم.…

اگر در این لحظات تاریخی حساس، شخصیت‌های مهم عکس سلفی می‌گرفتند

عکس سلفی به مفهوم کنونی آن مدت یک دهه است که مرسوم شده و به مفهوم گرفتن عکس آینه‌ای یا تکنیک‌های گرفتن عکس با شاتر زمان‌دار قدمت آن به زمان عکاسی برمی‌گردد.اما تصور کنید که در این لحظات مهم تاریخی، شخصیت‌ها دست به دوربین می‌شدند و به…

تاریخچه جذاب تلفن‌های خودرو با مرور عکس‌های قدیمی دهه 1940 تا 1980

ماشین و تلفن، زمانی دو اختراع پیشگامانه بودند. جالب است که این دو تنها یک دهه از یکدیگر جدا بودند. خودرو و تلفن به ترتیب در سال‌های 1885 و 1875 اختراع شده بودند. اما اگر فیلم‌های قدیمی را دیده باشید می‌دانید که خیلی‌ها پیش‌تر از موبایل‌های…

نمونه‌هایی از تغییر دکوراسیون‌های زیبا و اقتصادی

بعضی از تغییر دکوراسیون‌ها بسیار زمان‌بر و پرهزینه هستند، اما برخی هم بسیار اقتصادی و مختصیر و مفید هستند، با این همه تغییر زیادی در روحیه ما و زیبایی خانه‌مان ایجاد می‌کنند.این تغییر دکوراسیون‌ها ممکن است برایتان جالب باشند:…

ژاک شارل: کسی که اولین بالون هیدروژنی تاریخ را به پرواز درآورد

در 4 ژوئن 1783، برادران مون‌گلفیه اولین بار یک بالون هوای گرم را در جنوب فرانسه به نمایش گذاشتند. این بالون که از گونی محکمی پوشیده شده با کاغذ ساخته شده بود و تا نزدیک به 2 کیلومتر بالا رفت و به مدت 10 دقیقه در هوا باقی ماند.خبر موفقیت…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.