نخستین مجله‌ها چه زمانی منتشر شدند؟

0

سیمین د خت گود رزی

منبع: magazinedesigning.com

همیشه «نخستین» ها د ر هر زمینه ای جالب توجه‌اند ؛ این که چه‌طور یک پد ید ه آغاز می‌شود ، رشد  می‌کند ، د نباله‌د ار می‌شود ، تغییر می‌کند  و گاه پرطرفد ار می‌شود .

برای اصحاب رسانه و صاحبان نشریات، «نخستین شماره» سرفصل خاطرات زیاد ی است که تلخ و شیرینِ آن همگی د ر گذر سال‌ها و زیر گرد  زمان، همرنگ می‌شوند .

اما نخستین شماره از نخستین مجلهٔ اد بی د نیا د ر کجا و چه‌طور منتشر شد ؟ این پرسشی است که چند ی پیش «مگزین د یزاین» به آن پرد اخته است:

د ربارهٔ تاریخ و چه‌گونگی شکل گیری مجلات می‌توان کتاب‌ها نوشت اما نوشتن د ر صفخات محد ود  مجله یعنی رعایت اختصار!

نخستین متن چاپ شد ه د ر قالب مجله، سال 1663 میلاد ی د ر آلمان شکل گرفت. نام طولانی این مجله «اربولیچه موناتس اونترد انگن» (Erbauliche Monaths Unterredungen) بود  که به مسائل اد بی و فلسفی روزگار خود  می‌پرد اخت. همهٔ مطالب این مجله تقریباً توسط یک نویسند ه به سرانجام می‌رسید  و طبعاً مخاطب آن هم جامعهٔ کوچکی از افراد  باهوش و باسواد  آلمان د ر چهار قرن پیش بود .

بد یهی است که د ر این گونه موارد  فرانسوی‌ها سعی می‌کنند  از قافله عقب نمانند  و همین شد  که د ر سال 1672 نویسند هٔ فرانسوی ژان د ونا د ویز مجلهٔ له مرکیور گالانت (Le Mercure Galant) را تأسیس کرد ‌.

د ر این مجله اتفاقاتی که د ر د اد گاه‌ها می‌افتاد  همراه با خبرهایی از تئاتر و اد بیات منتشر می‌شد . صاحبان گالانت پس از مد تی توانستند  مجلهٔ خود  را د ر سرتاسر اروپا منتشر کنند ‌.

د ر این میان زنان نیز بی‌کار نماند ند . نخستین مجله ای که آن‌ها به طور مستقل منتشر کرد ند  د ر سال 1693 و د ر شهر لند ن بود . مجلهٔ آنان لید یز مرکوری (Ladie‌’s Mercury‌) نام د اشت و تا مد ت‌ها به طور مرتب و د وره‌ای چاپ می‌شد ‌.

اما یک نکتهٔ جالب توجه د ربارهٔ واژهٔ مگزین (Magazine) وجود  د ارد . این واژه برای اولین بار د ر نام یکی د یگر از نخستین مجلات انگلیسی به اسم جنتلمنر مگزین (Gentleman’s Magazine) د ر سال 1731 به کار رفت. این لغت د ر اصل از کلمهٔ «مخزن» عربی گرفته شد ه بود . تعبیر کسانی که این نام را انتخاب کرد ند  این بود  که مجله مانند  انباری عمل می‌کند ‌ که اشیاء ارزشمند  را د ر خود  نگه می‌د ارد .

پیش از این، «مگزین» د ر زبان های اروپایی فقط با معنای انبار به ویژه برای ملوانان و مسافران کشتی به کار می‌رفت اما اد وارد ‌ کیو، صاحب نشریهٔ جنتلمنر مگزین آن را برای همیشه وارد  د نیای مطبوعات کرد .

د ر د وره هایی که از آن‌ها یاد  شد  رفته رفته مجلات رونق چشمگیری یافتند  و مخاطبان آن‌ها نیز از طیف خاص به طبقات متوسط جامعه گسترش پید ا کرد ند . همین امر سبب می‌شد ‌ تا هزینه‌های چاپ و نشر بالا رفته، مشکلات مالی یکی یکی از راه برسند . از سوی د یگر د ستگاه‌های اولیه چاپ، تعد اد  محد ود ی کاغذ را د ر خود  جای می‌د اد ند . بنابراین ارتقا و گسترش کار نیازمند ‌ هزینه‌هایی بود  که صرفاً از راه فروش مجله تأمین نمی شد . این‌جا بود  که پای تبلیغات به مجله‌ها باز شد .

قرن 19 را باید  آغازگر ورود  تبلیغات به مطبوعات د انست. د ر ابتد ا خود  تبلیغات شامل مالیات سنگین می‌شد  اما کم کم د خل و خرج‌ها به تعاد ل رسید  و مالیات برای تبلیغ د ر موارد ی حذف و د ر موارد ی تعد یل شد .

اواخر قرن 19 انبوه مجلات وارد  بازار شد ند  و چنان با صنعت و تجارت د رآمیختند ‌ که مجله یکی از مهم‌ترین ارکان و ابزارهای اقتصاد ی شد ‌.

آزما , دی 1397 – شماره 135


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

جشن ۷۵۰ سالگی برلین در آلمان شرقی و رژه رایانه‌های قابل حمل

در سال ۱۹۸۷، برلین ۷۵۰مین سالگرد تأسیس خود را جشن گرفت و شهر پر از هیجان بود. دولت کمونیستی آلمان شرقی، که در آن زمان بر نیمه شرقی شهر حکومت می‌کرد، می‌خواست این مناسبت را با رژه بزرگی که دستاورد‌های کشور را به نمایش می‌گذاشت، جشن بگیرد.…

انگار این شخصیت‌های تاریخی و اسطوره‌ای همین الان عکس گرفته‌اند! استفاده از هوش مصنوعی برای بازسازی…

ما بسیاری از شخصیت‌های تاریخی را تنها به صورت طراحی‌های محو و مجسمه‌ها و سردیس‌ها را دیده‌ایم. حالا تصور کنید که این شخصیت‌ها دوباره زنده می‌شدند و با آرایش صورت و مو و ریش امروزی و لباس‌های مدرن به عکاسخانه می‌رفتند.این کاری است که یک…

این عکس‌ها را ببینید تا تصدیق کنید که افسوس‌ها (حسادت‌های) اینستاگرامی ما بسیار اوقات درست نیستند!

هر کسی ممکن است طور خاصی از اینستاگرام استفاده کند. یکی صفحات خبری را دنبال می‌کند، دیگری بیشتر صفحات کاری یا سرگرمی را. یکی به اخبار و عادات سلبریتی‌ها علاقه دارد و برخی‌ها هم همه آشنایان و اعضای خانواده و دوستان قدیم و جدید را دنبال…

عکس‌هایی که به ما جلوه‌ای عجیب و جالب از دوره ویکتوریایی و ادواردین در انگلیس می‌دهند

دورهٔ ویکتوریا یا دورهٔ ملکه ویکتوریا، که گاهی دورهٔ ویکتوریایی نیز گفته می‌شود، دورهٔ اوج انقلاب صنعتی در بریتانیا و اوج امپراتوری بریتانیا بود.پس از ویلیام چهارم، که خود جانشین جرج چهارم بود، در ۱۸۳۷، ملکه ویکتوریای ۱۸ساله به تخت…

۱۱ رخدادی که تاریخ دنیا را تغییر دادند به روایت میدجرنی

گرچه از اکثر این وقایع تاریخی عکسها و فیلم‌های زیادی وجود دارد، اما می‌خواهیم با میدجرنی آنها را بازسازی کنیم. شاید تمرینی شود برای بازافرینی رخدادهایی که از آنها عکسی گرفته نشده یا عکاسی در زمان آنها اصلا اختراع نشده بود.شروع جنگ جهانی…

سرژ ورونوف: پزشکی که بیضه‌های میمون‌ها را به مردها پیوند می‌زد تا آنها را جوان کند!

یکی از پر شورترین ارائه‌ها و سخنرانی‌ها در کنگره بین‌المللی جراحان در لندن در سال 1923 توسط جراح فرانسوی متولد روسیه به نام سرژ ورونوف انجام شد.سه سال پیش‌تر، ورونوف با آزمایش‌های بحث‌برانگیز پیوند غده‌ که به ادعای خودش آدم‌ها را چند…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.