نخستین مجله‌ها چه زمانی منتشر شدند؟

0

سیمین د خت گود رزی

منبع: magazinedesigning.com

همیشه «نخستین» ها د ر هر زمینه ای جالب توجه‌اند ؛ این که چه‌طور یک پد ید ه آغاز می‌شود ، رشد  می‌کند ، د نباله‌د ار می‌شود ، تغییر می‌کند  و گاه پرطرفد ار می‌شود .

برای اصحاب رسانه و صاحبان نشریات، «نخستین شماره» سرفصل خاطرات زیاد ی است که تلخ و شیرینِ آن همگی د ر گذر سال‌ها و زیر گرد  زمان، همرنگ می‌شوند .

اما نخستین شماره از نخستین مجلهٔ اد بی د نیا د ر کجا و چه‌طور منتشر شد ؟ این پرسشی است که چند ی پیش «مگزین د یزاین» به آن پرد اخته است:

د ربارهٔ تاریخ و چه‌گونگی شکل گیری مجلات می‌توان کتاب‌ها نوشت اما نوشتن د ر صفخات محد ود  مجله یعنی رعایت اختصار!

نخستین متن چاپ شد ه د ر قالب مجله، سال 1663 میلاد ی د ر آلمان شکل گرفت. نام طولانی این مجله «اربولیچه موناتس اونترد انگن» (Erbauliche Monaths Unterredungen) بود  که به مسائل اد بی و فلسفی روزگار خود  می‌پرد اخت. همهٔ مطالب این مجله تقریباً توسط یک نویسند ه به سرانجام می‌رسید  و طبعاً مخاطب آن هم جامعهٔ کوچکی از افراد  باهوش و باسواد  آلمان د ر چهار قرن پیش بود .

بد یهی است که د ر این گونه موارد  فرانسوی‌ها سعی می‌کنند  از قافله عقب نمانند  و همین شد  که د ر سال 1672 نویسند هٔ فرانسوی ژان د ونا د ویز مجلهٔ له مرکیور گالانت (Le Mercure Galant) را تأسیس کرد ‌.

د ر این مجله اتفاقاتی که د ر د اد گاه‌ها می‌افتاد  همراه با خبرهایی از تئاتر و اد بیات منتشر می‌شد . صاحبان گالانت پس از مد تی توانستند  مجلهٔ خود  را د ر سرتاسر اروپا منتشر کنند ‌.

د ر این میان زنان نیز بی‌کار نماند ند . نخستین مجله ای که آن‌ها به طور مستقل منتشر کرد ند  د ر سال 1693 و د ر شهر لند ن بود . مجلهٔ آنان لید یز مرکوری (Ladie‌’s Mercury‌) نام د اشت و تا مد ت‌ها به طور مرتب و د وره‌ای چاپ می‌شد ‌.

اما یک نکتهٔ جالب توجه د ربارهٔ واژهٔ مگزین (Magazine) وجود  د ارد . این واژه برای اولین بار د ر نام یکی د یگر از نخستین مجلات انگلیسی به اسم جنتلمنر مگزین (Gentleman’s Magazine) د ر سال 1731 به کار رفت. این لغت د ر اصل از کلمهٔ «مخزن» عربی گرفته شد ه بود . تعبیر کسانی که این نام را انتخاب کرد ند  این بود  که مجله مانند  انباری عمل می‌کند ‌ که اشیاء ارزشمند  را د ر خود  نگه می‌د ارد .

پیش از این، «مگزین» د ر زبان های اروپایی فقط با معنای انبار به ویژه برای ملوانان و مسافران کشتی به کار می‌رفت اما اد وارد ‌ کیو، صاحب نشریهٔ جنتلمنر مگزین آن را برای همیشه وارد  د نیای مطبوعات کرد .

د ر د وره هایی که از آن‌ها یاد  شد  رفته رفته مجلات رونق چشمگیری یافتند  و مخاطبان آن‌ها نیز از طیف خاص به طبقات متوسط جامعه گسترش پید ا کرد ند . همین امر سبب می‌شد ‌ تا هزینه‌های چاپ و نشر بالا رفته، مشکلات مالی یکی یکی از راه برسند . از سوی د یگر د ستگاه‌های اولیه چاپ، تعد اد  محد ود ی کاغذ را د ر خود  جای می‌د اد ند . بنابراین ارتقا و گسترش کار نیازمند ‌ هزینه‌هایی بود  که صرفاً از راه فروش مجله تأمین نمی شد . این‌جا بود  که پای تبلیغات به مجله‌ها باز شد .

قرن 19 را باید  آغازگر ورود  تبلیغات به مطبوعات د انست. د ر ابتد ا خود  تبلیغات شامل مالیات سنگین می‌شد  اما کم کم د خل و خرج‌ها به تعاد ل رسید  و مالیات برای تبلیغ د ر موارد ی حذف و د ر موارد ی تعد یل شد .

اواخر قرن 19 انبوه مجلات وارد  بازار شد ند  و چنان با صنعت و تجارت د رآمیختند ‌ که مجله یکی از مهم‌ترین ارکان و ابزارهای اقتصاد ی شد ‌.

آزما , دی 1397 – شماره 135

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

بازیگران سریال به‌یادماندنی «آفیس» را در قالب تصویری گیم GTA یا سریال گیم آو ترونز ببینید!

سریال دفتر یا "The Office" یک سریال کمدی تلویزیونی محبوب آمریکایی بود که از سال 2005 تا 2013 پخش شد. این سریال توسط گرگ دانیلز ساخته شد و توسط ریکی جرویز و استفان مرچنت که در اصل نسخه بریتانیایی سریال را ایجاد کرده بودند، توسعه یافت. سریال…

سفری در شهرهای باستانی دنیا به یاری تخیل میدجرنی

از شهرهای باستانی دنیا بقایایی مانده و بر اساس همین یقایا و توصیف‌ها و تحلیل مورخان، برخی‌ها اقدام به بازسازی رایانه‌ای شهرهای قدیمی کرده‌اند تا شکوه و عظمت آنها را به ما بنمایانند. اما میدجرنی هم راهی آسان برای این تصور بدون نیاز به…

یادآوری داستان تصویر تولیدشده زنی که در اینترنت وحشت آفرید و تفسیر کنونی آن ماجرا در عصر انفجار…

او در جایی بیرون است و در جهان موازی احتمالا به کمین شما نشسته. تنها کاری که باید انجام دهید تا او را به وجود بیاورید این است که دستور درست را در یک تولید‌کننده تصویر هوش مصنوعی تایپ کنید! مانند یک طلسم دیجیتالی، کلمات شما مانند یک «ورد…

محصولات رادیواکتیوی که در قرن بیستم در قالب کالاهای مصرفی عادی به مردم فروخته می‌شدند

پیش از درک خطراتی که قرار گرفتن در معرض تابش‌های رادیواکتیو برای انسان به همراه دارد، مردم و حتی دانشمندان می‌پنداشتند که مواد رادیواکتیو ترکیبات جالبی برای درخشان و نورانی کردن اشیا هستند. در ادامه چند مورد از عجیب‌ترین کاربردهای مواد…

چگونه ترانه Careless Whisper جورج مایکل موفق‌ترین موسیقی دوره حرفه‌ای او شد

برای پنجمین سال متوالی، ترانه‌ای که جورج مایکل در سال 1984 خوانده بود به عنوان آهنگ مورد علاقه بریتانیا انتخاب شد. این رتبه بندی بر اساس نظرسنجی Smooth Radio به دست آمد که بر اساس آن این ترانه 32000 رای به دست آورد. ترانه این سوپراستار فقید…

جستجو برای جیمز باند بعدی – طرفداران جیمز باند یکی از این 11 نفر را جیمز باند بعدی می‌دانند

جیمز باند یک شخصیت خیالی است که توسط نویسنده بریتانیایی یان فلمینگ خلق شده. باند یک مامور سرویس مخفی بریتانیایی ظریف و پیچیده است که با کد 007 نیز شناخته می‌شود. او اولین حضور خود را در رمان «کازینو رویال» فلمینگ در سال 1953 انجام داد و از…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / توانی نو / تصفیه فاضلاب / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / کمربند پلاتینر / کلینیک درمان دیابت / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / حمل بار دریایی از چین / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5