حراج دماسنج بسیار نادر و از تاریخی مهم «دانیل گابریل فارنهایت»، مخترع دماسنج جیوه‌ای و مقیاس دمایی

0

در ۱۶ ژوئیه، یک دماسنج بسیار نادر و از نظر تاریخی مهم ساخته شده توسط دانیل گابریل فارنهایت، مخترع دماسنج جیوه‌ای و مقیاس دمایی، تنها به قیمت ۹۳۷۵۰ دلار آمریکا فروخته شد.

این دماسنج ۳۰۰ ساله توسط جامعه علمی ناشناخته بود تا اینکه در سال ۲۰۱۲ یک مجموعه‌دار آن را به حراجی کریستیز فرستاد و این خبر در سطح دنیا داغ شد. زیرا این دماسنج، سومین دماسنج ساخته شده توسط دانیل فارنهایت بود. دو دماسنج فارنهایتی دیگر متعلق به موزه بوئرهاو در لیدن هلند است.

شباهت‌های قابل‌توجهی بین حکاکی پشت دماسنج و امضای فارنهایت وجود دارد که نشان می‌دهد خود سازنده این امضا را حک کرده است.

“Amst” نشان دهنده آمستردام است که در زمان ساخت این دماسنج در اوج شهرت جهانی قرار داشت. شهری که “عصر طلایی هلندی” را در زمینه‌های تجارت، علم و هنر را تجربه می‌کرد.

در زمان آن فروش، متخصص علمی کریستیز، جیمز هیسلوپ، اظهار داشت: «بسیار هیجان‌انگیز است که بتوانیم چنین ابزار علمی فوق‌العاده مهمی را در حراجی عرضه کنیم و مجموعه‌داران هرگز باور نمی‌کردند که به بازار بیاید.»

در سال ۲۰۱۲، این دماسنج در کریستیز به قیمت ۶۷۲۵۰ پوند (۱۰۷۶۲۰ دلار آمریکا) فروخته شد و علیرغم دستیابی به بالاترین قیمت در حراج، انتظار می رفت تا ۱۰۰،۰۰۰ پوند (۱۲۰،۸۰۰ دلار آمریکا) به فروش برسد.

جالب است که در آن روز، این دستگاه از یک دستگاه رمزگذاری الکترونیکی سه روتور آلمانی انیگما متعلق به جنگ جهانی دوم که به قیمت ۵۸۸۵۰ پوند (۹۴۱۷۶ دلار آمریکا) فروخته شد، پیشی گرفت.

رکورد جهانی فروش یک دستگاه انیگما در آن زمان ۱۳۳۲۵۰ پوند (۲۰۸۱۵۰ دلار آمریکا) بود. از آن زمان، قیمت ماشین‌های انیگما چهار برابر شده است، دلیل آن ساخته شدن فیلم بازی تقلیداست. فیلمی که در سال ۲۰۱۴ درباره پارک بلچلی و آلن تورینگ، رمزنگاری و ماشین انیگما ساخته شده بود و لابد دیده‌اید.

امروز آن ماشین انیگما بیش از ۴۰۰۰۰۰ دلار ارزش داشت، در حالی که قیمت دماسنج فارنهایت از ۱۰۷۶۲۰ دلار در سال ۲۰۱۲ به ۹۳۷۵۰ دلار در سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است.

اختراع دماسنج یکی از مهم‌ترین رویدادهای تاریخ علمی بود، زیرا بشر را قادر ساخت تا برای اولین بار دما را به طور دقیق اندازه‌گیری کند و حتی علم پزشکی را هم دگرگون کرد.

حالا برخی‌ها از قیمت پایین این دماسنج در حراج شگفت‌زده هستند. شاید اگر یک فیلم هالیوودی جدید در مورد فارنهایت ساخته شود، همه چیز تغییر کند!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.