اسب دریایی چیست؟

0

اگرچه اسب دریایی یک ماهی است، ولی دلایل اندکی برای ماهی بودنش وجود دارد. سر این جانور بشکل اسب بوده و بجای فلس بدنش با پوسته‌های سخت و محکم و خارهای میخ مانند پوشیده شده و دمش شبیه دم مار می‌باشد. حتی رفتار اسب دریایی شبیه سایر ماهیان نیست، اغلب دم خود را بدور یک جلبک و یا خزه دریای می‌پیچد تا جریان آب او را با خود نبرد هنگام شنا، به کمک یک باله که در پشتش قرار دارد حرکت می‌کند و به حالت ایستاده، در میان آب به جلو می‌رود.

دهان این جانور لوله مانند است که غذا را به درون آن مکش می‌کند. بی‌شباهت به سایر ماهی‌ها، دارای گردنی واضح و مشخص است و سرش را که با بدن زاویه‌ای ساخته است مانند اسب تکان می‌دهد. شاید عجیب ترین نکته در مورد اسب دریایی: نحوه نگهداری این جانوران از فرزندانشان باشد. ماهی ماده، تخمهایش را در درون کیسه خارجی واقع در زیر دم ماهی نر می‌گذارد، بنابراین بجای مادر، پدر تخمها را تا زمانی که باز شوند، حمل می‌کند. حتی هنگامی که تخماها باز شدند و نوزادان بیرون آمدند، درون کیسه پدر باقی می‌مانند تا بتوانند از خود محافظت کنند. اسبهای دریایی را در تمام آبهای گرمسیری و معتدله می‌توان یافت. آنها به خانواده ماهیان لوله دار متعلق اند و غذایشان شامل موجودات کوچک دریایی و تخم سایر ماهیان است. اسب دریایی هرگز لاشخوری نمی‌کند.

۵۰ گونه مختلف از این جانور وجود دارد و اندازه آنها از ۵ تا ۳۰ سانتیمتر متغیر است. اسبهای فقط در تابستان دیده می‌شوند و به عنوان ماهی های تابستانی معروفند و کسی نمی‌داند در زمستان چه بر سر آنها می‌آید.

اگرچه این جانور راههای بسیاری برای دفاع از خویش دارد، ولی هیچ ماهی به آنها حمله نمی‌کند. به نظر می‌رسد که سایر ماهیان دریا دوست ندارند اسب دریایی را شکار کنند و بخورند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.