ساردین‌ چیست؟

0

ساردین‌ها ماهیان کوچک زرد مایل به سبز بوده که متعلق به خانواده شاه ماهی می‌باشند. هنگامی که به خوبی رشد کنند، طول آنها معمولاً به ۲۵ سانتیمتر می‌رسد. به آنها “پیلشارد” می‌گویند و مانند سایر شاه ماهی‌ها دودی شده و فروخته می‌شوند. اما علیرغم این مسئله، هنگامی که ساردین‌ها خیلی کوچکند نیز صید شده و برای کنسرو شدن آماده می‌شوند. ماهی‌ها را ابتدا در لاوکهایی پر از آب خنک قرار می‌دهند، سپس آنها را تمیز کرده، فلس آنها را کنده و و سر آنها را جدا می‌کنند. بعد آنها را در آب نمک غوطه ور ساخته و سپس بر روی سینی‌های بزرگی ریخته و زیر دستگاه خشک کن گذرانده و بالاخره آنها را به مدت ۵ دقیقه در روغن سرخ می‌کنند وقتی به خوبی سرد شدند، آنها را درون قوطی‌های کوچک کنسرو ریخته و روی آن روغن می‌ریزند تا رطوبت خود را حفظ نماید. نوعی ساردین در ساحل اقیانوس آرام در شمال آمریکا وجود دارد که از عظیم ترین صید تجارت ماهی در تمام دنیا می‌باشد چنانکه در حدود kg ۵۶۰۰۰۰۰۰۰ از این ماهی در طی یک فصل صید گردید.

میزان ماهی ساردین صادره از اروپا، در دریای مدیترانه و سواحل غربی فرانسه به وفور یافت می‌شود، ضمناً نام ساردین به این دلیل برای این ماهی انتخاب شده که اولین بار در نزدیکی ساردینیا مقدار زیادی از این نوع ماهی صید شد. بیشتر ساردینهایی که در سواحل اقیانوس آرام صید می‌شوند، مصرف خوراکی نداشته و قسمت اعظم آن تبدیل به روغن شده که در صنایع رنگ سازی و صابون سازی به کار رفته و نیز به عنوان غذا برای ماکیان و احشام مصرف می‌شود.

ساردین ماده در هر فصل، مخصوصاً در ماه آوریل و مه صد هزار تا ۳۰۰۰۰۰ تخم می‌گذارد. نوزادان در عرض ۳ روز از تخم درآمده و ۲ ماه بعد گروه‌هایی را تشکیل می‌دهند. آنها از گیاهان و حیوانات میکروسکوپی تغذیه کرده و خود نیز غذای اصلی ماهیان بزرگتری چون قزل‌آلا می‌شوند. آنها در دستجات بسیار بزرگ، در سطح آب حرکت می‌کنند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.