خلاصه‌ کتاب زنان زیرک؛ چرا مردان عاشق زنان زیرک می‌شوند؟ نوشته شری آرگو- بریده‌های منتخب

0

کتاب زنان زیرک؛ چرا مردان عاشق زنان زیرک می‌شوند؟
نویسنده: شری آرگو
مترجم: سمیرا ساجدی
نشر دانژه

آلبرت انیشتن در جشن پنجاهمین سالگرد ازدواجش گفت: هنگامی‌که با هم ازدواج کردیم، همان اول با هم قراری گذاشتیم. اینکه در زندگی مشترک‌مان، تصمیمات بزرگ بر عهده من باشد و تصمیمات کوچک بر عهده همسرم. ما این قرار را برای ۵۰ سال حفظ کردیم. فکر می کنم به همین دلیل هم بود که ازدواج‌مان آن‌قدر موفق بود. اگرچه باید بگویم بسیار عجیب بود که در تمام این ۵۰ سال، هرگز موردی پیش نیامد که نیاز به تصمیمی بزرگ داشته باشد.

: اگر زنی استقلال مالی خود را از دست بدهد و از نظر اقتصادی وابسته به مردش باشد، حق انتخاب‌های کمتری خواهد داشت و ناگزیر خواهد شد که در برابر خواست و اراده کس دیگری سر تعظیم فرود بیاورد. او تحت مرحمت شخص دیگری است. به این دلیل است که زن باید استقلال خود را حفظ کند و کارت صورتیاش را در دستان خودش نگاه دارد.

آن گفت‌وگوهای تلفنی دو ساعته که شما عاشق‌اش هستید، یک اشتباه بزرگ است. او بار اول این کار را دوست دارد، چون شما دوست دارید. اما بعد از آن، از این کار متنفر است. نگذارید گفت‌وگوهای تلفنی‌تان زیاد طولانی شود. نگذارید شما را به چشم یک وظیفه خسته کننده ببیند. تلفن‌ها را کوتاه و شیرین نگه دارید و او هرگز از تماس گرفتن با شما خسته نمی‌شود.

باید این درک کند که اگر رفتار درستی با شما نداشته باشد، شما بدون تردید آپارتمان یکخوابه‌ای که متعلق به خودتان باشد را به قصر زیبای او ترجیح می‌دهید. او باید احساس کند که اگر لازم باشد از احترام به شخصیت خود دفاع کنید، رانندگی با یک پینتو را به مرسدس بنز او ترجیح می دهید. او باید بداند که اگر شما احساس کنید مورد بی‌احترامی قرار گرفته اید، این زندگی راحت را رها می‌کنید و می‌روید.

مردها تمام زندگی‌شان را کار می‌کنند، فقط برای اینکه زنی را داشته باشند که عاشقانه به آن‌ها نگاه کند و بگوید: «تو فوق العاده ای» و «من به تو افتخار می کنم». او تمام راه تا قله کوه را بالا می رود فقط برای اینکه احساس کند زنی که دوستش دارد، به او افتخار می‌کند.

اگر دیدید دارید زیاده از حد فروتنی می‌کنید یا زیادی خاکی هستید یا هر کدام از دیگر حرف‌های پوچ از این دست، سریع مشکل را حل کنید. به خود یادآوری کنید که شما “خیلی ممتاز”هستید. نقطه، پایان. والسلام نامه تمام. اگر کسی این اعتماد به‌نفس شما را نمی‌پسندد مشکل خود اوست. “چرا؟ چون در زندگی شخصی‌تان، شما از او مهم‌تر هستید. به این دلیل!”

اشتباه دیگری که خانم‌ها ممکن است مرتکب شوند این است که خود را دست کم بگیرند وکوچک کنند. وقتی در یک قرار آشنایی هستید، هیچگاه نباید در مورد عمل جراحی زیبایی که دوست دارید انجام دهید، یا مقدار وزنی که دوست دارید از دست بدهید، حرف بزنید. او را از دنیای تحسین کردن خود بیرون نیاورید.

عموماً، سهیم شدن دستشویی با یک مرد، مصیبت محض است. ده دقیقه پس از آنکه با مایع شیشه شوی گران قیمت و سازگار با محیط زیست‌تان، آینه و سینک دستشویی را تمیز کردید، او می آید و دوباره به همه جا آب می پاشد. مانند این است که دستشویی را با نهنگ شخصی خودتان سهیم شده باشید. دانشمندان هنوز به پاسخ این پرسش دست نیافته اند که چرا مردها آب را «می پاشند». پس تا زمانی‌که آن‌ها به پاسخ این راز دست پیدا کنند، بهتر است که شما دستشویی مخصوص خود را داشته باشید.

اگر موضوع بی اهمیتی است، رهایش کنید تا افتخارش برای او باشد. چه کسی اهمیت می‌دهد؟ یک روباه بی سروصدا خیلی عاقل تر از این‌هاست که بخواهد بر سر مسائل ناچیز و کم اهمیت بگومگو کند. به خصوص که اطمینان نیز داشته باشد از این دعوا چیزی عایدش نمی‌شود. حتی از برنده شدن نیز سودی نمی برد.

اگر قرار باشد میان شخصیت و رابطه یکی انتخاب شود، یک زیرک شخصیت خود را بالای هر چیز دیگری قرار می دهد. او شخصیت خود را حفظ می‌کند و احترام زیادی برای خود قائل است. او اعتقاد راسخی دارد که آنچه که باید بر تصمیمات او حکمرانی کند ارزشی است که برای خود قائل است. از آنجایی که او هیچ ترسی ندارد، به طرز مسخره ای جاها عوض می‌شود. حالا این مرد است که کم کم می‌ترسد او را از دست بدهد. چون او محتاج نیست، مرد کم کم به او احتیاج پیدا می کند. چون او وابسته نیست، مرد شروع به وابسته شدن به او می کند. مسیر جاذبه عوض می‌شود، کسی که کمتر به نتیجه رابطه وابسته است، به طور خودکار دیگری را جذب می‌کند.

حتی اگر مردی جذب زن مستقلی که نمی‌تواند به دست بیاورد شود، باز هم دوست دارد او را شبیه مادرش کند. او می‌خواهد برایش آشپزی کنید، خانه را تمیز کنید و لباس‌هایش را بشویید. یکی از زنانی که می‌شناسم مشکل شست و شو را همان اول در نطفه خفه کرد. او اوایل ازدواجش یک ژاکت پشمی قرمز را با تمام زیر پیراهنی‌های نخی شوهرش در ماشین لباس‌شویی انداخت و درجه ماشین را روی خیلی داغ تنظیم کرد تا محکم کاری کرده باشد. تنها زیر پیراهنی که برای همسرش ماند همانی بود که آن روز پوشیده بود. هیچ مردی که برای خود و جنسیت‌اش اندکی ارزش قائل باشد، حاضر نیست حتی جنازه‌اش هم زیر پیراهنی صورتی پوشیده باشد.

یک انسان با تفکرات مثبت، سخنان مثبتی را نیز بر زبان می آورد. به خصوص وقتی که شما خود احساس خوبی نداشته باشید. در این جور مواقع حتی وقتی از او جدا شوید احساس می کنید که انرژی خود را باز یافته اید. هنگامی که کسی واقعاً بزرگ و موفق است، به شما نیز می‌باوراند که شما هم می‌توانید بزرگ و موفق باشید. این همان رابطه‌ای است که باید داشته باشید و چنین رابطه ای، همانی است که ارزش نگه داشتن دارد.

باید بدانید که موضوع این نیست که شما یا سرایدار مرد باشید یا پا به پای او پول به خانه بیاورید. همین‌طور باید بگویم که این موضوع شامل زمانی که شما در خانه می‌مانید تا بچه ها را بزرگ کنید نیز نمی‌شود، چون بزرگ کردن بچه‌ها از کار بیرون نیز سخت تر است. بلکه موضوع بر سر این است که آیا زن توانایی این را دارد که اگر لازم شد مرد را ترک کند یا خیر.

برای مثال شما دارید با هم فیلم “تختی در آتش” را تماشا می‌کنید که در آن فرح فاوست، نقش زنی را بازی می‌کند که توسط همسرش مورد بدرفتاری قرار می‌گیرد. هر یک صحنه در میان، او با یک جای کبودی تازه روی صورتش ظاهر می‌شود. شما می توانید از این موقعیت برای توضیح شرایط و حد و مرز روابط خود با همسرتان استفاده کنید. همان‌طور که دارید پاپ کورن می‌خورید، خیلی ساده و عادی به سمت او برگردید و به چشمانش نگاه کنید و بگویید:”اگر من بودم خیلی وقت پیش از آنجا بیرون آمده بودم و به هر کاری هم راضی بودم، حتی کار در آشپزخانه مک دونالد.”

یک زیرک زنی نیست که با لحنی خشک و خشن صحبت کند. او گستاخ و مبارزه جو نیست. مؤدب اما صریح است. او تقریباً به همان شیوه ای که مردها میان خود با هم رفتار می‌کنند با مردها رفتار می‌کند. مرد نیز با چنین زنی راحت تر ارتباط می‌گیرد تا زنی که زیاده از حد شیرین است، یا از همان ابتدای رابطه بسیار احساساتی برخورد می‌کند. یک زن حساس و احساساتی مرد را گیج می‌کند. یک زیرک می‌داند چه می‌خواهد و آن را راحت و مستقیم بیان می‌کند و در نتیجه معمولاً آنچه را می‌خواهد به آسانی به دست می‌آورد.

سه واژه‌ای که به طور تضمینی مردها را سر ذوق می‌آورند چیستند؟ «تو درست می‌گویی». هرگز نمی‌توانید او را متقاعد کنید که چنین نیست، پس بی جهت خود را خسته نکنید. بگذارید «حق» با او باشد. شما زیرک باشید. دقیقاً به همین خاطر است که روباه بی سروصدا می‌گذارد مرد گمان کند که همه چیز تحت فرمان اوست. هنگامی‌که «احساس قدرت» او را ارضا می‌کنید، «باطری هایش را شارژ می‌کنید». در واقع شما، بدون اینکه خودش متوجه شده باشد، دارید چیزی را به او می‌دهید که بسیار بدان نیاز دارد.

من فکر می‌کنم زنانی که کمتر حرف می‌زنند، جذاب ترند. زیرا این کار آن‌ها را مرموز جلوه می‌دهد. اصلاً خوب نیست که در هنگام صحبت، مدام از این شاخه به آن شاخه بپریم که فقط وقت‌مان با هم بگذرد. کیفیت یک رابطه باید مهم باشد نه کمیت آن. اگر زنی ناراحت و یا رنجیده است، مرد باید بدون اینکه زن حتی یک کلمه بر زبان بیاورد، آن را بفهمد.

این گفت‌وگویی است که در یکی از برنامه‌های رادیویی من رخ داد. زنی تماس گرفت و پرسید که آیا باید اجازه دهد مرد صورت حساب‌ها را پرداخت کند یا خیر، و من پاسخ دادم: «در ابتدا بله» هر دو مهمان مرد من و صدا بردار که او نیز مرد بود، از جا پریدند و گفتند: «ولی این انصاف نیست» وبه من درس هجی کردن هم دادند: «انصاف می شود: الف-ن-ص-الف-ف» من منظور آن‌ها را می‌فهمم. اما این هم انصاف نیست که ما حقوق کمتری نسبت به آن‌ها می‌گیریم یا مجبوریم لباس‌های زیر فنردار و ناراحت بپوشیم. در هنگام بارداری بچه را حمل کنیم و سپس با آن‌همه دردسر به دنیا بیاوریم.

مردها تا وقتی که عاشق نشوند، دیوانه تنوع هستند. اما اگر او واقعاً عاشق زنی بشود، آن وقت دیگر برایش مهم نیست که زنان بهتری هم هستند که او می‌تواند وقت خود را با آن‌ها بگذراند. وقتی مرد واقعاً عاشق زنی است، زنان دیگر اصلاً به چشمش نمی‌آیند

روباه بی سروصدا مرموز است یک روباه بی سروصدا می‌داند که زود صمیمی شدن انسان را کوچک می‌کند. به همین دلیل حرف‌های دلش را در یکی دو دیدار نخست بازگو نمی‌کند. او صبر می‌کند تا زمان مناسب خودش فرا برسد وسعی نمی‌کند این روند را جلو بیندازد.

یک زیرک بسیار مهربان و مودب است. او به اندازه یک هلوی رسیده شیرین است. اما درون هر هلوی شیرینی، یک هسته بسیار سخت وجود دارد و این بدان معناست که اگر مردی به او بی‌احترامی کند، او توضیح واضحات نمی‌دهد. هیچ راهی وجود ندارد که شما در یک رابطه، هم بتوانید شخصیت واحترام خود را حفظ کنید و هم رفتارهای بی ادبانه را بپذیرید. یک مرد شایسته، زنی که به همه ساز او برقصد را نمی‌خواهد. هیچ اشکالی ندارد اگر کمی برای خود احترام قائل شوید و چند شرط کوچک نیز بگذارید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.