آیا در زمان­های قدیم کتابخانه وجود داشته است؟

0

 کتابخانه محلی است که نوشته­های مدون و کتب نویسندگان را در آنجا گردآوری می­نمایید، این کار سال­ها قبل از میلاد مسیح شروع شده بود.

دانشمندانی که در شهر باستانی «اور» یعنی موطن اصلی ابراهیم، کاوش می‌کرده‌اند، لوح گلی از آنجا به دست آورده­اند که نوشته­های روی آن متعلق به ۸۰۰ سال قبل از میلاد و متعلق به اولین کتابخانه­ای که وجود داشته است، می­باشد.

در حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، مردم بین­النهرین در داخل معابد و قصرهای خود کتابخانه‌های سازمان یافته‌ای داشته‌اند. کتاب‌هایی که در این کتابخانه‌ها وجود داشت به صورت لوحه­های گلی بوده‌اند. هزارها از این لوحه­های گلی براساس فهرست موضوعی در قصرها و معابد سازماندهی شده بود. این مجموعه جزء اولین کتابخانه‌هایی بوده که به وجود آمده­اند.

مصریان نیز جزء اولین کسانی بودند که کتابخانه داشتند. این کتابخانه‌ها در معابد زیر نظر کاهنان بود. کتاب‌ها به صورت طومارهایی از پاپیروس ساخته شده بود. اما مهم­ترین کتابخانه که در زمان گذشته در مصر وجود داشته، در شهر اسکندریه بوده است. این کتابخانه در حدود ۳۰۰ سال پیش از میلاد مسیح تأسیس شده. در آنجا سعی شده بود تمام آثار ادبی یونان را جمع­آوری نمایند. این کتابخانه حداقل دارای ۷۰۰۰۰۰ طومار پاپیروس بود و کاملاً به صورت منظم و با برگه شناسایی کتاب، تقریباً مانند کتابخانه­های امروزی به وجود داشته است.

رومی­ها ابتدا تلاش چندانی در جهت ایجاد کتابخانه انجام نمی­دادند، اما پس از آن از یونانیان الهام گرفته و سیستم کتابخانه‌های عمومی را به وجود آوردند.

اشخاص ثروتمند در رم علاقه زیادی برای جمع‌آوری کتاب و ایجاد کتابخانه­های شخصی و نیز تأسیس کتابخانه­های عمومی نشان دادند. بسیاری از این کتابخانه­های اولیه در میادین و گرمابه­های عمومی قرار داشت. در قرن ۴ میلادی در حدود ۲۸ کتابخانه عمومی در روم وجود داشت! بسیاری از آن­ها هنگامی که امپراطوری روم از سمت شمال مورد هجوم قبایل وحشی قرار گرفت، بر اثر آتش‌سوزی، چپاول، رطوبت و یا بی­توجهی از بین رفتند.

کتابخانه‌های عمومی به سبک امروزی در انگلستان در قرن ۱۹ به وجود آمد. در سال ۱۸۵۰ پارلمان این کشور اجازه تأسیس کتابخانه­های عمومی را تأسیس کرد. امروزه همان­طور که می­دانیم کتابخانه­های عمومی پایه و اساس اولیه تمدن می­باشند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.