افسانه‌­های جن و پری چگونه آغاز شد؟

0

وقتی که داستانی راجع به جن و پری می­خوانید و از آن لذت می­برید، شاید تصور کنید که ذهن نویسنده آن را ساخته و پرداخته است! اگر چنین داستانی در قرن حاضر نوشته می‌شد، ممکن بود که این موضوع حقیقت داشته باشد. ولی آیا می­دانستید که مردمان قدیم داستان­های جن و پری را نمی­ساختند؟ داستان­سرایان بزرگ فقط آنچه را که از اسلاف خود شنیده بودند، به سادگی نقل کرده و این داستان‌ها از هزاران سال پیش باقی مانده بود. بر این اساس، بعضی از مردم عقیده دارند که این داستان­ها بر اساس واقعیت‌هایی بوده که به صورت حقیقی اتفاق افتاده است. البته شخص باید برای پی بردن به ماهیت این افسانه­ها به کنه واقعی آن­ها پی ببرد. طبیعت انسانی شائق از چیزهای ناشناخته و اسرارآمیز است. در نتیجه وقتی داستانی از پدران به پسران نقل می‌شود، اتفاقاتی که در یک زمان کاملاً عادی و معمولی بوده، در زمان دیگر ممکن است امری غیرعادی و ماوراءطبیعی جلوه کند. قدمت این داستان­ها، هرچند که باشد مطلب مهم این است که مردم روزی آن‌ها را باور داشته­اند. از جمله موجودات خیالی که مردم آن­ها را باور داشته­اند، چون افسانه­ها دارای قدرت سحرآمیز و جادویی فوق­العاده‌ای بودند. آن­ها به سرعت می­توانستند خود را نامرئی ساخته و یا تغییر قیافه دهند و اغلب به هیئت جانوران یا پرندگان در می‌آمدند. آن­ها قادر بودند که از میان دیوار و یا سایر اشیاء جامد عبور کرده، نیز آینده را پیشگویی کنند.

بعضی از آن­ها جاودانی و فناناپذیر بوده و برخی دیگر نیز سالیان سال عمر می­کردند. امروزه تقریباً هر شخصی پریان را به صورت انسان­های کوچکی که دارای بال­های توری ظریفی هستند و شعرا درباره آن­ها اشعار زیادی سروده­اند، تصور می‌کند اما خیلی­ها معتقدند که پریان به اشکال مختلفی می­توانند ظاهر شوند. بعضی­ها تنها چند inch و بعضی­ها چند foot بلندی دارند و برخی دیگر به اندازه یک انسان معمولی می­باشند. ضمناً همه آن­ها نیز بال ندارند. در حقیقت به نظر می‌رسد که این گروه احتیاجی به بال نداشته باشند. آن­ها می­توانند بسیار تند و سریع و یا خرامان، خرامان راه بروند و یا اسب­های ویژه­ای برای سوار شدن آن­ها وجود دارد.

نام و اشکال مختلفی از پریان که تصور می­شود وجود دارند، در کشورهای مختلف متفاوت بوده و به اسامی مختلفی خوانده می­شود که از آن جمله می‌توان به نام پری، جن، بچه شیطان، دیو و غیره اشاره کرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.