زندگی‌نامه جوزپه تورناتوره و فیلم‌های او

0

جوزپه تورناتوره، کارگردان، فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کنندهٔ ایتالیایی در ۲۷ مه ۱۹۵۶ در شهر باگریا واقع در سیسیل متولد شد. وقتی جوزپه نُه ساله بود، در شهر کوچک باگریا هفت سالن سینمای فعال وجود داشت. یکی از این سالن‌ها درست کنار خانهٔ آن‌ها بود و این همان سالنی است که جوزپه اولین فیلم سینمایی عمرش را در آن دیده: «هفت ساله بودم که تنهایی رفتم به این سالن و فیلم جیسون و آرگونات‌ها (۱۹۶۳) را دیدم.»

به گفتهٔ خودش از پانزده شانزده سالگی فهمیده که دل‌اش می‌خواهد فیلم بسازد و از همان دوران بود که سراغ کار بازیگری و تئاتر رفت و به عنوان کارگردان نمایشنامه‌هایی از لوئیجی پیراندلو و ادواردو دی‌فیلیپو را هم روی صحنه برد. کمی بعد سراغ عکاسی رفت و در این رشته برندهٔ چند جایزهٔ ملی شد. چند سالی هم در کار ساخت مستند تلویزیونی بود و با ساخت مستند اقلیت‌های قومی سیسیل موفق به دریافت جایزه از جشنواره سالرنو شد.

از سال ۱۹۷۹ هم ساخت مستند برای شبکهٔ تلویزیونی رای را شروع کرد و طی دوران همکاری‌اش با این شبکه مستندهایی دربارهٔ فرانچسکو رُزی و نویسندگان سیسیلی ساخت. تورناتوره با نگارش فیلمنامهٔ صدروز در پالرمو (۱۹۸۴) که جوزپه فرارا آن را کارگردانی کرد، وارد عالم سینما شد و اولین فیلم سینمایی‌اش را با عنوان پروفسور در سال ۱۹۸۵ ساخت. با وجود اینکه آن فیلم در ایتالیا به اثری موفق تبدیل شد ولی تورناتوره با دومین فیلم سینمایی‌اش سینما پارادیزو (۱۹۸۸) به شهرت جهانی رسید و اسکار بهترین فیلم خارجی گرفت. بعد از ساخت فیلم سینمایی حال همه خوب است (۱۹۹۰) با نقش‌آفرینی مارچلو ماسترویانی، در سال ۱۹۹۱ یک اپیزود از فیلم چهار اپیزودی درام کمدی به‌خصوص یکشنبه را ساخت که نام آن سگ آبی بود و فیلیپ نواره و نیکولا دی‌پینتو در آن بازی می‌کردند.

در ادامه تشریفات ساده (۱۹۹۴) و ستاره‌ساز (۱۹۹۵) را ساخت که با فیلم دوم دوباره نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی شد. تورناتوره بعد از ساخت دو مستند دیگر و ورود به دنیای تهیه‌کنندگی از سال ۱۹۹۷، دوباره با فیلم افسانهٔ ۱۹۰۰ (۱۹۹۸) با شرکت تیم راث به سینما بازگشت. در سال ۲۰۰۰ با فیلم مالنا دوباره مثل سینما پارادیزو سراغ معصومیت دوران کودکی رفت و تا شش سال بعد از آن دیگر فیلمی نساخت. بازگشت تورناتوره به سینما با فیلم زن ناشناس در سال ۲۰۰۶ رقم خورد که‌تریلری جنایی و اسرارآمیز بود. سه سال بعد باریا (۲۰۰۹) را ساخت و دوباره سری به زادگاه‌اش زد. تازه‌ترین فیلم او سال گذشته باعنوان بهترین پیشنهاد (۲۰۱۲) اکران شد. به‌گفتهٔ رسانه‌های سینمایی تورناتوره این روزها سرگرم آماده‌سازی مقدمات ساخت فیلمنامهٔ تازه‌اش با عنوان لنینگراد است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.