داستان مادر غاز را چه کسی نوشته است؟

0

آیا به راستی یک مادر غاز، داستان لذت­بخش و جذاب پریان و صدای جرنگ جرنگ شیرخوارگاهش که همه بچه­ها آن را دوست دارند را نوشت؟ در سه کشور مختلف سه جواب متفاوت برای این پرسش که مادر غاز چه کسی بود وجود دارد: در انگلستان اعتقاد بر این است که مادر غاز پیرزنی بود که در خیابان‌های آکسفورد لندن گل­فروشی می‌کرد. در فرانسه بعضی از مردم معتقدند که مادر غاز همان ملکه بردا بوده است، او با پسر عموی خود روبرت پارسا ازدواج کرد، زیرا تا آن زمان همسری نداشت و به خاطر این کار، ملکه بردا به وسیله پاپ مجازات شد. یکی از پاهای او به شکل یک غاز درآمد و از آن پس از وی به نام مادر غاز نامیده شد.

در ایالات متحده کسانی هستند که عقیده دارند مادر غاز نام مستعار الیزابت فرگوز بوده است. او مادرزن یکی از شاهزادگان معروف شهر بوستون بوده.

اولین داستان موسوم به مادر غاز در سال ۱۶۹۶ میلادی نوشته و درج گردید. این داستان طی سال‌های متمادی از نسلی به نسل دیگر زبان به زبان گشته، اما در آن سال، مردی فرانسوی به نام چارلز پراولت آن­ها را به صورت مکتوب درآورد. مجموعه­ای را که او نوشت «سیندرلا و خواب زیبا» نامیده شد.

پراولت مجموعه خود را به صورت یک نوشته خطی برای یک کتاب­فروش به نام مت جنز که در شهر هاگودر در هلند زندگی می‌کرد، فرستاد. جنز این داستان را در مجله خود در سال‌های ۱۶۹۶ و ۱۶۹۷ میلادی به چاپ رساند. این داستان به سرعت بین مردم طرفداران زیادی پیدا کرد. در سال ۱۶۹۷ یک ناشر پاریسی این داستان­ها را به صورت کتابی مدون چاپ نمود. عنوان این کتاب: داستان‌های زمان گذشته بود. که روی جلد آن نوشته شده بود داستان­های مادر غاز من.

البته هنوز نمی­دانیم چه کسی برای اولین بار داستان­هایی مانند شمعون ساده، خانم موفت کوچولو و تمام داستان­هایی که قسمتی از مجموعه مادر غاز را تشکیل می­دهند نوشته است. اما در سال ۱7۶۰ میلادی مجموعه­ای تحت عنوان طنین زنگ مادر غاز در لندن چاپ و منتشر شد و در حدود ۲۵ سال بعد این کتاب تجدید چاپ و در شهرهای ورسستر و ماساچوست منتشر گردید.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.