فرهنگ لغات چگونه به وجود آمد؟

0

فرهنگ لغات آن­چنان که امروز آن را می‌شناسیم چیست؟ کتابی است که لغات مربوط به یک زبان را ثبت کرده و معانی آن را به ما می­گوید و معمولاً به ترتیب حروف الفبا نوشته شده است، در اغلب کتاب‌های لغت، اطلاعاتی درباره تلفظ، مبدأ لغت و چگونگی موارد استفاده آن­ها، داده شده است.

جای شگفتی است که صدها سال طول کشید تا فکر ایجاد یک کتاب لغت به مرحله عمل درآید! اولین بار فرهنگ لغت به زبان لاتین و با نام «Dictionarus» به معنی مجموعه لغات به وجود آمد. این موضوع به سال ۱۲۲۵ بازمی‌گردد. عنوان این نوشته خطی شامل لغات زبان لاتین بود که حفظ می‌شد. این فرهنگ لغات تنها در کلاس‌های درس به منظور تدریس زبان لاتین مورد استفاده قرار می­گرفت. در قرن پانزدهم لغات انگلیسی جمع­آوری و به صورت یک فرهنگ مدون در آمد، اما این تنها به منظور کمک به آموزش زبان لاتین تدریس می­شد. در یکی از این واژه نامه‌ها، ۱۲۰۰۰ لغت انگلیسی با مترادف آن­ها به زبان لاتین گردآوری شد.

بدین ترتیب اولین واژه­نامه­ها به زبان انگلیسی محض در سال ۱۵۵۲ به چاپ رسید، اما این کتاب هنوز عنوانش به زبان لاتین بود و به منظور آموزش زبان لاتین تدوین شده بود. اما برای کسانی که علاقه­ای به خواندن زبان انگلیسی داشتند کتابی سودمند بود. آنچه که این واژه­نامه برای خوانندگان دربرداشت، شمار زیادی از لغات انگلیسی بود که معانی آن­ها نیز به لاتین نوشته شده بود.

این واژه­نامه توسط شخصی به نام ریچارد هولیوت که طبعی شوخ و بذله­گو داشت تألیف شد. برای مثال وی وجود خال­های سیاه بر روی صورت و یا بدن و یا داشتن چشم­های سیاه یک زن را به عنوان زن جذاب و مورد علاقه مردان معنی کرده بود.

به تدریج کتاب‌های زیادی از این قبیل تألیف شد. بسیاری از آن­ها تنها شامل چندین هزار لغت بود که بعضی اوقات کاملاً جنبه تخصصی داشت و برای منظورهای خاصی انتخاب شده بودند.

مثلاً یکی از این واژه­نامه­ها برحسب فهرست الفبایی مرتب نشده، بلکه بر اساس حرف آخر لغات مرتب شده بود. این بیشتر یک واژه­نامه شعر و یا نظم بود که می‌توانست کمک مؤثری به شعرا و نویسندگان باشد.

در حقیقت مؤلفین واژه‌نامه­های اولیه تلاش زیادی در جهت گردآوری تمام لغات و اصطلاحات نداشتند. آن­ها فقط به تشریح لغات مشکل قناعت می‌کردند. اما همین کارهای اولیه کم‌کم تکامل پیدا کرد تا اینکه فرهنگ لغات انگلیسی که امروزه شامل تمامی لغات و اصطلاحات این زبان است، به وجود آمد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.