درمان مؤثر لوپوس با درمان با سلول‌های T مهندسی‌شده – یک امید تازه – پنج بیمار لوپوس پس از ایمنی‌درمانی وارد بهبودی‌طولانی مدت شدند

0

دانشمندان آلمانی گزارش داده‌اند که پنج بیمار تحت درمان تجربی برای لوپوس، طی ۱۷ ماه بهبود یافته‌اند. پیشرفت جدید امیدوار‌کننده با استفاده از ایمونوتراپی سلول T CAR، حاصل شد که پیش از این به عنوان یک درمان نوظهور برای بیماری‌هایی مانند سرطان اتفاده می‌شود.

لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE یا به احتصار لوپوس) یک بیماری خود ایمنی است که بیشتر بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. سلول‌های ایمنی به اشتباه به بافت‌های سالم حمله می‌کنند که منجر به طیف وسیعی از علائم از تب، خستگی، درد مفاصل و بثورات پوستی تا آسیب شدید به اندام‌های حیاتی از جمله قلب و کلیه می‌شود. علائم می‌توانند پایدار باشند یا گاهی شعله‌ور شود و  پس از آن دوره‌های بهبودی موقت ظهور یابند.

ر حال حاضر هیچ درمانی قاطعی برای لوپوس وجود ندارد، گزینه‌های درمانی فعلی شامل گلوکوکورتیکوئید‌ها (همان کورتون‌ها) است که التهاب را کاهش می‌دهند دسته دوم داروها، داروهایی هستند که سلول‌های ایمنی را آرام می‌کنند.

اما اکنون، دانشمندان دانشگاه ارلانگن-نورنبرگ در آلمان نتایج امیدوارکننده‌ای را با یک درمان تجربی جدید – درمان با سلول‌های T با گیرنده آنتی ژن کایمریک (CAR) گزارش کرده‌اند.

این درمان نوعی ایمنی‌درمانی است که در آن سلول‌های ایمنی از بدن بیمار گرفته می‌شوند  سپس در خارج بدن آنها را برای شکار یک هدف خاص مهندسی و برنامه‌ریزی می‌کنند و  سپسبه بدن بازمی‌گردانند.

در این مودر لوپوس دانشمند تلاش کردند تا هدفی به نام CD19 را به سلول‌های ایمنی بشناسانند که پروتئینی است که بر روی سطح سلول‌های B وجود دارد، این سلول‌های ایمنی در هنگام بیماری لوپوس سرکش می‌شوند.

این تیم تحقیقاتی سلول‌های CAR T را به پنج بیمار مبتلا به لوپوس فعال، از جمله چهار زن و یک مرد در اواخر نوجوانی و اوایل ۲۰ سالگی، تزریق کردند.

تایج چشمگیر بود. سلول‌های CAR T در طول ۱۰ روز اول، به سرعت در بدن بیماران گسترش یافتند و سلول‌های B آن‌ها را به زیر سطح قابل تشخیص کاهش دادند. هنگامی که دانشمندان بین سه تا ۱۷ ماه پس از درمان پیگیری کردند، هر پنج بیمار وارد هنوز در مرحله بهبودی بودند و علائم آن‌ها به حدی کاهش یافته بود شد که دیگر نیازی به روال معمول دارویی خود نداشتند.

به طرز جالبی، جمعیت سلول‌های B بیماران در ماه‌های پس از درمان دوباره به حد نرمال پرگشت، اما سلول‌های جدید دیگر سرکش نبودند، به این معنی که دیگر آنتی‌بادی‌هایی که باعث حمله به سلول‌های بدنشان می‌شد را نداشتند. این تیم می‌گوید که این نشان می‌دهد که به طور مؤثر، «راه‌اندازی مجدد سیستم ایمنی ممکن است پس از درمان با سلول‌های CAR T رخ دهد.»

عوارض جانبی خفیف شامل تب برای چند روز است. خوشبختانه عفونتی گزارش نشد.

این نتایج ممکن است به یک درمان جدید بالقوه برای لوپوس، و شاید حتی سایر بیماری‌های خودایمنی بینجامد. با این حال، آزمایش‌های بالینی آینده، با گروه‌های بزرگ‌تر و دوره‌های پیگیری طولانی‌تر، برای ارزیابی کامل ایمنی و اثربخشی درمان با سلول‌های CAR T برای این نوع بیماری‌ها مورد نیاز خواهد بود.

این تحقیق در مجله Nature Medicine منتشر شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.