کتاب اندر مزایای تنبلی؛ در ستایش بازی و تن‌آسایی و تعطیلات – نوشته ال جینی

0

«اندر مزایای تنبلی» کتاب دوم از مجموعه خرد و حکمت زندگی نوشته ال جینی است که به فلسفه کار و تفریح و اوقات فراغت در زندگی می‌پردازد.

کتاب‌های این مجموعه فلسفه را ساده نمی‌کنند بلکه از ابهّتِ هراس‌آورِ فلسفه می‌کاهند. پیشنهادهایی هستند برای تفکر، دعوت به اندیشیدن در زندگیِ روزمره و تأمل در مسائلی که هرروزه با آن مواجهیم، اندیشیدن به غایت و معنای زیستن، لذات دنیا، تنهایی، عشق، دوستی و ….

این کتاب‌ها نقطهٔ عزیمتی هستند برای فکر کردن به پرسش‌های ازلی ابدیِ انسانی و همچنین تعمق در خوشی‌ها و مصائبِ انسانی که در این گوشهٔ جهان و در این جای تاریخ پدیدار شده است. کتاب‌های این مجموعه نسخه نمی‌پیچند و سیاهه‌ای از اعمال نیک و بد پیش روی شما نمی‌گذارند؛ بلکه می‌خواهند به فهم بهتر زندگی و پرسش‌ها و تجربه‌هایمان کمک کنند؛ چراغی بیفروزند تا در این اتاق تاریکِ زندگی و در لحظاتِ دشوار، درکمان از پرسش‌های بی‌پایان انسانی روشن‌تر شود، بدانیم فیلسوفان و حکیمانِ جهان به این پرسش‌ها چطور فکر کرده‌اند؛ تا با فهمِ دقیق‌تر و دیدی بازتر بتوانیم در زندگی‌مان تصمیم بگیریم، مسئولیت تصمیم‌مان را شجاعانه برعهده بگیریم و با عواقب تصمیم‌هایمان آگاهانه روبرو شویم.

کتاب اندر مزایای تنبلی؛ در ستایش بازی و تن‌آسایی و تعطیلات
نویسنده: ال جینی
مترجم: سما قرایی
نشر گمان

دنیا آنقدرها هم مهم نیست که این همه آدم از شدت کار زیاد جان بدهند.

جای تأسف است که اینکه پرمشغله باشی و سال تا سال خبری از تو نباشد الگوی زندگیِ موفق شده.

وقتی که زندگی تبدیل به المپیک استقامت می‌شود (یعنی یک ماراتن هر روزه)، وقتی که صدای تیک‌تیک کورنومتر تمام مدت توی گوشمان است، دیگر چه وقتی برای تفریح و سرگرمی می‌ماند؟ چه وقتی برای انسان بودن می‌ماند؟

فرضیهٔ من خیلی ساده است. حتی اگر ما عاشق کارمان باشیم و ابتکار و موفقیت و لذتی که در آن می‌یابیم حسابی ارضایمان کند، باز هم هوایی می‌شویم و احساس نیاز می‌کنیم که کار نکنیم؛ نیاز داریم که کار نکنیم. فرقی نمی‌کند نانمان را از چه راه درمی‌آوریم، کار ما هر چه باشد باز هم عاشق اوقات فراغت و تفریح و رخوت و سکونیم. همه‌مان به بازیِ بیشتری در زندگی نیاز داریم.

کارگران امروز طوری از خواب حرف می‌زنند که آدم گرسنه از غذا.

در جامعهٔ مصرفی، بیشتر خواستن نه عیب است و نه اسراف به حساب می‌آید. خرید کردن فقط برای وقت‌گذرانی یا دستیابی به کالا و خدمات نیست. خرید کردن یعنی

فکر می‌کنی چرا همه عاشق شرکت در بخت‌آزمایی‌اند؟ فکر می‌کنی اگر جایزهٔ بزرگ بخت‌آزماییْ کار در نوبت شبانهٔ یک سلاخ‌خانه بود، کسی راضی می‌شد بلیتش را به یک پول سیاه بخرد؟ نه، مردم پول بلیت بخت‌آزمایی می‌دهند تا برنده و پولدار شوند و بتوانند برای خودشان ول بچرخند … اگر یادت باشد چند سال پیش هم گفتم، اگر کار اینقدر خوب است، چرا باید بهمان پول بدهند تا انجامش بدهیم؟

اعتیاد به کار تنها اعتیادی است که نه تنها از آن چشم‌پوشی می‌کنند، بلکه بابتش جایزه هم می‌دهند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.