شگفتی‌های زندگی – قسمت نهم

0

۲۰۱ -مسن‌ترین خانمی که تاکنون به فضا اعزام شده، شانون-لوسید آمریکایی است که در سن ۵۳ ساله‌گی با سفینهٔ فضاپیمای آتلان‌تیس ۶۷ ST در ماه مارچ سال ۱۹۹۶ میلادی به فضا پرتاب شده است.

۲۰۲ -برایان-مک-کالیف (BRIAN MC CAULIFF‌) آمریکایی نخستین کسی است که توانسته است در تاریخ دوم فوریه سال ۱۹۹۲ میلادی به رکورد شگفت‌انگیز صعود یک مایلی از پله‌های عمودی یک هتل در آمریکا دست یابد. برایان موفق شده است در مدت یک ساعت و ۳۸ دقیقه و ۵ ثانیه،۸ مرتبه از پله‌های عمودی هتل وستین در شهر دیترویت در ایالت میشیگان که یک مایل ارتفاع دارد بالا و پایین رفته و نام خود را به عنوان رکورددار شگفتی‌آفرین این مسابقه در تاریخ ثبت نماید.

۲۰۳ -نخستین خانمی که توانسته است در جهان به مقام نخست‌وزیری یک حکومت دموکراتیک برسد، خانم سیری-ماوو-باندارانایکه SIRIMAVO BANDARANAIKE از کشور سری‌لانکا (جزیره‌ای در جنوب شبه قاره هند) می‌باشد. این خانم در تاریخ ۲۱ جولای ۱۹۶۰ میلادی و از سال ۱۹۷۰ تا سال ۱۹۷۷ میلادی و از سال ۱۹۹۴ تا سال ۲۰۰۰ میلادی به عنوان نخست‌وزیر این کشور انجام وظیفه کرده است. دختر این خانم چاندریا-باندارانایکه-وماراتونگا CHANDRIKA B.KUMARATUNGA تا سال ۱۹۹۴ به عنوان رییس جمهوری سری‌لانکا خدمت کرده است.

۲۰۴ -راسل-گیل آمریکایی موفق شده است در یک مسابقهٔ بالا رفتن عمودی از پله‌ها در ماه فوریه سال ۱۹۹۴ تعداد ۸۳۵ پله از برج ایالتی رودز در ایالت اوهایو را در مدت ۹ ساعت و ۶۱‌ دقیقه و ۲۴ ث ۳ انیه طی کند. طول عمودی این پله‌ها هشت هزار و یکصد و چهل و یک متر و هشت سانتی‌متر، برابر /۷۱۲ ۶۲ پا می‌باشد که راسل ۵۳ مرتبه از این پله‌ها فقط بالا رفته است. راسل در هنگام پایین آمدن از پله‌ها از آسانسور استفاده می‌کرده است. تا این تاریخ هیچ‌کس نتوانسته است به رکورد شگفت‌انگیز راسل دست یابد.

۲۰۵ -سازمان بین المللی ضد برده‌داری به عنوان قدیمی‌ترین سازمان دفاع از حقوق بشر در تاریخ جهان ثبت شده است. تاریخ تأسیس این سازمان بزرگ جهانی به سال ۱۷۸۷ میلادی می‌رسد. در این سال نخستین جنبش‌های ضد برده‌داری در آمریکا سر برآورده‌اند. سازمان‌های ضد برده‌داری انگلیسی و خارجیان مقیم آمریکا: THE BRITISH FOREIGN ANTI-SLAVERY SOSIETY(BFASS) به طور رسمی و قانونی از تاریخ ۷۱‌ آپریل سال ۱۸۳۹ در آمریکا بنیان‌گذاری شدند. هدف از ایجاد این سازمان‌ها مبارزه بین‌المللی با برده‌داری و خرید و فروش برده‌گان بود. این نخستین سازمان بشری تاهمین امروز از هیچ‌گونه تلاشی برای پاسداری از حقوق انسان‌ها در سراسر کره زمین خودداری نکرده است. تجاوز به کودکان، خودفروشی دختران کم‌سن‌وسال، استفاده جنسی از کودکان دختر و پسر، برده‌داری پنهانی، به کار گرفتن کودکان زیر سن قانونی، استثمار انسان‌ها و هرگونه فشار روحی، روانی، جسمی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی به نژادهای انسانی عناصر زیرساختی این سازمان را تشکیل می‌دهد.

۲۰۶ -بزرگ‌ترین سازمان حفاظت از محیط زیست برای نجات جنگل‌های بارانی سراسر جهان در سال ۱۹۸۹ توسط موزیسین بزرگ انگلیسی استینگ استایلر و همسرش ترود TRUDIE‌ STYLER‌) (STING ایجاد شد. این زوج جوان و هنرمند برای جمع کردن اعانه برای ساکنان بومی و محتاج این جنگل‌ها و جلب توجه جهانیان به ارزش و اهمیت زندگی‌بخش این جنگل‌ها و برای پاسداری از محیط زیست انسان، کنسرت بزرگی در آپریل ۱۹۹۸ در سالن مجلل کارنگی واقع در شهر نیویورک آمریکا برگزار کردند. در این کنسرت بسیار مهم و شکوه‌مند هنرمندان پرآوازه‌ای مانند مدونا، التون‌جان و بیلی‌جو برنامه‌های زیبایی اجرا کردند. برای بزرگ‌داشت این حرکت مهم جهانی در جهت حفاظت از محیط زیست، مسؤلان شهری نیویورک بخشی از خیابان منتهی به سالن کارنگی را،”خیابان جنگل‌های بارانی” نام‌گذاری کردند و به همین منظور هفته‌ای هم برای شناخت مردم جهان از اهمیت زندگی‌بخش جنگل‌های بارانی به این روی‌داد اختصاص یافت.۲ /۰۰۰ /۰۰۰ دلار درآمد خالص این کنسرت شگفت‌انگیز و درآمدهای جانبی آن برای کمک به بومیان نیازمند اطراف جنگل‌های بارانی اختصاص یافت تا آن‌ها تشویق شوند که در حفاظت از این جنگل‌ها که شریان‌های تنفسی کره زمین نامیده شده‌اند بکوشند.

۷۰۲‌-در تاریخ ۲۴ ژوئن سال ۱۹۸۲ تعداد ۶۵ نفر از دانشجویان رشتهٔ نساجی کالج ملبورن استرالیا در یک کار گروهی موفق شدند در مدت یک ساعت و ۳۴ دقیقه و ۳۳ ثانیه و ۴۲ صدم ثانیه یک دست لباس سه‌تکه از آغاز تولید پشم‌چینی از بدن یک گوسفند تا پایان کار خیاطی آماده کرده و رکورددار منحصر به فرد این کار در جهان بشوند.

۲۰۸ -در تاریخ دوم آپریل سال ۱۹۹۵ میلادی دو نفر انگلیسی به نام‌های: دیل-لیونز و دیوید-پتی‌فر موفق شدند در حالی که دو پای آن‌ها از زانو تا مچ پا با طناب به هم بسته شده بود با کمک دو پای آزاد طرقین خود و دو پای بسته‌شده (در مجموع سه پا) در مدت ۳ ساعت و ۵۸ دقیقه و ۳۳‌ ثانیه بدوند و مسابقهٔ مشهور دوی ماراتون انگلستان را فتح کرده و رکورد جدیدی را به نام خودشان ثبت نمایند.

۲۰۹ -بزرگ‌ترین گروهی که در تاریخ اهدای خون تاکنون در جهان اقدام به این کار نیک کرده‌اند گروه افتخاری جمع‌آوری و خون صلیب سرخ وابسته به دانشگاه میسوری ایالت کلمبیا در آمریکا بوده است. در تاریخ هفتم آپریل سال ۱۹۹۹ میلادی دانشجویان و اعضای افتخاری صلیب سرخ این دانشگاه با یک فراخوان عمومی موفق شدند فقط در یک روز ۳۵۳۹ نفر را برای اهدای خون به بخش‌های انتقال خون این دانشگاه هدایت کنند. میزان خون اهدایی داوطلبان در این روز رقم بی‌سابقهٔ ۳۱۵۵ واحد خون مفید بوده که در دنیا تا این تارخی نظیر نداشته است.

۲۱۰ -سرگذشت آن-فرانک و خانواده‌اش در هنگام جنگ جهانی دوم در آمستردام پایتخت هلند یکی از کتاب‌هایی است که توانسته است به رکورد پرفروش‌ترین کتاب تاریخی گیتی دست یابد. کتاب حکایتی شگفت‌انگیز از حوادث شومی است که در هنگام اشغال هلند توسط نازی‌ها بر خانواده آن جوان تحمیل شده است. آن (ANNE) و خانواده‌اش در تمام مدت اشغال هلند توسط نازی‌ها در زیر یک شیروانی و در شرایط بحرانی مرگ و زندگی سال‌های اشغال را پشت سر گذاشته‌اند. کتاب یاد شده پس از چاپ بیش‌تر از ۲۵ /۰۰۰ /۰۰۰ نسخه فروش داشته و به ۵۵ زبان دنیا ترجمه شده است.

۲۱۱ -پرزیدنت تئودور-روزولت (۹۱۹۱‌-۸۵۸۱‌) بیست و ششمین رییس جمهوری آمریکا (۱۹۰۹ -۱۹۰۱ ) تنها مقام رسمی جهان است که توانسته است در تکان دادن دست برای مردم در یک بازدید رسمی و جشن سالانه رکورد شگفت‌انگیزی بر جای گذارد. تئودور-روزولت در مراسم برگزاری جشن سال نو در تاریخ یکم ژانویه سال ۱۹۰۷ در جلوی کاخ سفید در واشنگتن دی-سی ۸۵۱۳ مرتبه دست خود را برای ۸۵۱۳ نفر تکان داده و به این ترتیب برای همه ادای احترام کرده است.

۲۱۲ -ادی-مک دونالد کانادایی موفق شد در تاریخ ۱۴ اکتبر سال ۱۹۹۰ میلادی در یک مسابقهٔ جهانی یو-یو که در شهر بوستون در ایالت ماساچوست آمریکا برگزار شد در مدت ۳ ساعت بدون توقف تعداد ۲۱ /۶۶۳ مرتبه حرکت یو-یو را بدون خطا انجام داده و رکورددار این رشتهٔ ورزشی -تفریحی بشود. تا این تاریخ هیچ‌کس نتوانسته بود به این رکورد دست یابد. (یو-یو-وسیله‌ای است مانند یک قرقره بزرگ مثل قرقره نخ ماهی‌گیری. طول نخی که به قرقره یو-یو وصل می‌شود حدود یک متر است. سر دیگجر نخ به صورت حلقه‌ای در انگشت شخص قرار می‌گیرد و با بالا و پایین رفتن دست، نخ به دور قرقره می‌پیچد و رها می‌شود. چنان‌چه با تمرکز کامل فکری این عمل انجام شود، نخ به دور قرقره پیچیده و دوباره رها می‌شود و تکرار چندین‌صد و یا هزار مرتبهٔ این عمل با بالا و پایین رفتن دست، نشان آرامش فکری و تمرکز حواس مسابقه‌دهنده است.)

۳۱۲‌-ژوزف-لاو یکی از کارگران شیردوش حرفه‌ای شرکت شیر کی لیفی انگلیسی در کشور کنیا در تاریخ ۲۵ آگست سال ۱۹۹۲ موفق شد از ۳۰ رأس گاو شیرده مقدار ‌ ‌۱۳۵‌ لیتر شیر بدون استفاده از دستگاه شیردوشی و با دست بدوشد. نام ژوزف به عنوان رکورددار این کار شگفت‌انگیز در تاریخ شیردوشی دستی ثبت شده است.

۲۱۴ -در تاریخ ۰۳‌ آگست سال ۱۹۸۹ میلادی در دانمارک یک شهروند دانمارکی به نام اریک- کلمنسن موفق شد با یک ماشین بسته‌بندی (عدل درست‌کنی) در مدت ۹ ساعت و ۴۵ دقیقه بدون توقف،۰۰۲‌ تن کاه را بسته‌بندی (عدل‌بندی) کند. تا این تاریخ هیچ انسانی موفق نشده است به چنین رکورد شگفت‌انگیزی دست‌رسی پیدا کند.

۲۱۵ -پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیونی جهان که تاکنون توانسته است رکورددار بی‌رقیب نمایش‌های تلویزیونی باشد، مربوط است به نمایش پیاده شدن نیل-آرمسترانگ فضانورد مشهور آمریکایی که در تاریخ ۲۰ جولای سال ۱۹۶۹ میلادی با فضاپیما آپولو ۱۱ در سطح کره ماه پیاده شد و راه‌پیمایی کرد. نیل-آرمسترانگ که به اتفاق هم‌سفر خود ادوین-آلدرین به این مأموریت فضایی اعزام شده بود توانست با راه‌پیمایی شگفت‌انگیزش در سطح کره ماه تحسین تمام جهانیان را برانگیزد. تخمین زده شده است که بیش‌تر از ۶۰۰ /۰۰۰ /۰۰۰ نفر یعنی حدود یک‌پنجم کل جمعیت کره زمین این فرود شگفت‌انگیز و این راه‌پیمایی شگفت‌انگیزتر را مشاهده کرده باشند.

منبع: شماره ۲۴ و ۲۵ مجله فردوسی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.