شگفتی‌های زندگی – قسمت چهارم

0

۱۰۹ -در تاریخ ژوئن سال ۱۹۲۷ با مراجعهٔ مردی به یک بیمارستان در لندن به علت دردی که در ناحیهٔ شکمش احساس می‌کرد، پزشکان پس از تشخیص اولیه تصمیم به عمل جراحی شکم بیمار گرفتند. پس از باز شدن شکم این بیمار پزشکان با تعجب فراوان مشاهده کردند که لوازم و اشیای کوچک اما به تعداد زیاد در معده این بیمار انبار شده‌اند. پس از آزمایش و شمارش اشیای داخل معده بیمار مشخص شد ۲۵۳۳ وسیلهٔ مختلف در داخل معده بیمار وجود دارد. از جمله لوازم موجود در شکم این شخص ۹۴۷ گیره کاغذگیر (کلیپس) شمارش گردید که همراه با چیزهای دیگری که بلعیده بود پس از عمل جراحی از معده وی خارج شد.

۱۱۰ -مایکل-لوتی‌تو ساکن شهر گرنوبل در فرانسه از سال ۱۹۵۹ تا سال ۱۹۶۶ به مدت هفت سال عادت کرده بود که روزی حدود ۹۰۰ گرم از انواع اشیای فلزی را ببلعد. بسیار شگفت‌انگیز است اگر توجه داشته باشیم که همین آقای مایکل در طول مدت هفت سال (۵۵۵۲‌ روز) تقریبا- ۲ /۲۹۹ /۵۰۰ گرم آهن بلعیده است. یعنی چیزی در حدود دو تن و ۲۹۹ /۵ کیلو گرم اشیای فلزی وارد معده آقای مایکل شده، هضم و یا دفع گردیده‌اند. جالب‌تر است اگر توجه شود که با این مقدار آهن می‌توان: هفت دستگاه تلویزیون، ۱۸ دستگاه دوچرخه ۱۵ عدد چرخ دستی سوپرمارکت، شش عدد جاشمعی، دو عدد تخت خواب، یک دست اسکی، یک هواپیمای سبک مدل سسنا (cessna) و یک دستگاه کامپیوتر ساخت. شگفت‌انگیز نیست؟

۱۱۱‌-اعتقاد عمومی بر این باور است که در صورت مرگ یک شخص تمام اعضا و قسمت‌های زنده او نیز می‌میرند و نابود می‌شوند. پژوهش‌های علمی دانشمندان زیست‌شناس امروزی ثابت کرده است که چنین نیست و برخی از سلول‌های بدن موجودات سال‌ها پس از مرگ آن‌ها هم‌چنان زنده هستند و فعتالیت می‌کنند. هنریتا لاکز آمریکایی که ۴۰ سال پیش جان به جان آفرین تسلیم کرده است از این قانون (اگر قانون باشد) مستثنی است. سلول‌های این خانم آمریکایی هنوز پس از ۴۰ سال می‌زنند و زنده هستند. چنان چه علم پزشکی به آن مقدار پیشرفت برسد که از مرگ و (به تصویر صفحه مراجعه شود) میر برخی از سلولهای زودمیر جلوگیری نماید، آیا تراژدی مرگ حل نخواهد شد؟

۱۱۲ -وارن-جی ریچ یک بیمار ۵۰ سالهٔ هموفیلی ساکن شهر ایلی نویز واقع در ایالت شیکاگو در آمریکا در هنگام یک جراحی اضطراری در بیمارستان مایکل-ریز در دسامتر ۱۹۷۰ میلادی بیش‌ترین میزان خون مورد نیاز در یک جراحی را مصرف کرده است. به این بیمار در طول مدت جراحی ۲۴۰۰ یونیت (۱ /۰۸۰ لیتر) خون تزریق شده است.

۳۱۱‌-وینی فرد-کمپ‌بل یک شهروند انگلیسی ساکن لندن با یک لولهٔ تنفسی که از سن چهارساله‌گی در گلوی او نصب شده بود توانست از سال ۱۹۰۶ تا ۱۹۹۲ میلادی به مدت ۸۶ سال زندگی معمولی را سپری کند. این شخص تا هنگام مرگ هیچ‌گونه مشگل تنفسی نداشت و با همین لوله و از راه گلو تنفس می‌کرد.

۱۱۴ -مسن‌ترین شخصی که تاکنون توانسته است زیر تیغ جراحی دوام بیاورد، یک شهروند آمریکایی ساکن تکزاس بوده است که در سن ۱۱۱ سال و ۱۰۵ روز به علت جراحی استخوان ران در هفتم نوامبر سال ۰۶۹۱‌ میلادی در بیمارستانی در شهر هیوستون واقع در تکزاس بستری و عمل شده است و پس از عمل نیز زنده مانده است.

۱۱۵ -چارلز-جنسن شهروند آمریکایی ساکن داکوتای جنوبی رکورد تعداد جراحی‌های جهان را تا این تاریخ به خود اختصاص داده است. این بیمار از سال ۱۹۵۴ تا ۱۹۹۴ میلادی به مدت ۴۰ سال ۹۷۰ عمل جراجی را برای از بین بردن تومورهای سیستم عصبی بدنش تحمل کرده است.

۱۱۶ -دکتر کرافورد-ویلیامسون-لانگ آمریکایی نخستین پزشکی است که توانسته است با استفاده از داروی بیهوش کننده (اتر) (C2 H2)2O در بیمارستانی در شهر جفرسون واقع در ایالت جورجیا در آمریکا در تاریخ ۱۸۴۲ میلادی بیمار خود را بی‌هوش و جراحی کند. این شیوه بی‌هوشی هنوز پس از گذشتن ۱۶۲ سال هم‌چنان ادامه دارد.

۷۱۱‌-طولانی‌ترین مدت جراحی بر روی یک بیمار در تاریخ جراحی جهان از چهارم تا هشتم فوریه سال ۱۹۵۱ میلادی به مدت ۹۶ ساعت طول کشیده است. خانم گرترود -لوان دوسکی در بیمارستانی در شهر ایلی نویز آمریکا برای خارج کردن یک کیست از شکمش مورد جراحی قرار گرفته است. وزن ۲۸۰ کیلو گرمی بیمار پس از این عمل جراحی شگفت‌انگیز به ۱۴۰ کیلو گرم کاهش پیدا کرده است. توجه کنید ۱۴۰ کیلو گرم وزن کیست موجود در شکم این بیمار بوده است!!

۱۱۹ -نخستین جراحی قلب باز توسط پروفسور کریستین- نیت لنگ-بارنارد در بیمارستان گروته شور واقع در کیپ تاوون در آفریقای جنوبی در سوم دسامبر سال ۱۹۶۷ میلادی انجام گرفت. بیمار ۵۵ ساله که لوئیس واش کانسکی نام داشت توانست ۱۸ روز پس از عمل جراحی قلب که آن روزها (جراحی قلب مصنوعی) نام داشت، زنده بماند. نام دکتر بارنارد در تمام طول مدت زندگی‌اش به عنوان نخستین، مشهورترین و متخصص‌ترین جراح قلب جهان در دنیای پزشکی سر و صدای زیادی ایجاد کرد.

۱۲۰ -خانم یوهانا-لئانورا-ریم پل یکی از شهروندان کانادایی نخستین فردی است که توانسته است با یک کلیه اهدایی، رکورد طولانی‌ترین زندگی با کلیه جدید را به دست آورد. این خانم در تاریخ ۲۸ دسامبر ۱۹۶۰ میلادی در بیمارستان پیتر-بنب واقع در بوستون آمریکا پیوند کلیه شده و تاکنون زنده است.

۱۲۱‌-دکتر جی یوانی-باتیستا-اورسنیگو (کشیش ایتالیایی) رکورد کشیدن دندان را تا همین امروز از دست رقبای خود گرفته است. دندان پزشک یاد شده از سال ۱۸۶۸ تا ۱۹۰۳ میلادی در مدت ۳۵ سال (۱۲۷۷۵ روز) توانسته است ۲۰۰۰۷۴۴ دندان را بکشد. یعنی هر روز ۱۵۷ دندان. این موضوع شگفت‌انگیز نیست؟

۲۲۱‌-دکتر ام سی-مودی چشم پزشک هندی رکورد جراحی‌های چشم را در جهان به خود اختصاص داده است. این پزشک انسان دوست توانسته است در هر روز تا ۸۳۳ آب‌مروارید را مداوا کند. دکتر مودی تا فوریه سال ۱۹۹۳ میلادی تعداد ۶۱۰ /۵۶۴ آب‌مروارید را جراحی کرده است.

۱۲۳ -جن-اگیل-رفس دال یک ماهی‌گیر نروژی به علت حادثه‌ای ناگهانی در دسامبر ۱۹۸۷ میلادی از روی عرشهٔ کشتی به دریا سقوط می‌کند. تا نجات این ماهی‌گیر از امواج دریا مدتی به درازا می‌کشد. پس از انتقال بدن بی‌جان جن- اگیل به بیمارستان حرارت بدنش به ۲۴ درجه کاهش پیدا می‌کند و قلبش از کار می‌ایستد. ا گرچه مدت چهار ساعت ایست کامل قلبی ماهی‌گیر مصدوم می‌گذرد، اما پزشکان نروژی در بیمارستان هاک لندن بروکسل با اتصال دستگاه تنفس مصنوعی متوجه می‌شوند که پس از چهار ساعت قلب بیمار دوباره به حرکت افتاده و جن-اگیل که تمام اطرافیان مردنش را باور کرده بودند، زندگی دوباره او را به چشم می‌بینند.

۱۲۴ -الن-اسپوریتو کودک ۶ سالهٔ امریکایی ساکن ایافت فلوریدا به علت بیماری آپاندیسیت در ششم آگست ۱۹۴۱ میلادی از هوش می‌رود. این کودک ۶ ساله در سن ۴۴ ساله‌گی پس از تحمل ۳۷ سال و ۱۱۱ روز بی‌هوشی سرانجام در تاریخ ۲۵ نوامبر ۱۹۷۸ میلادی در حالت بی‌هوشی (کوما) درمی‌گذرد. تاکنون هیچ بیماری نتوانسته است در این مدت در حالت بی‌هوشی (کوما) دوام بیاورد.

منبع: شماره ۱۷ مجله فردوسی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.