متفورمین چیست ؟‌

0
رپورتاژ

دیابت نوع ۲ ، فراگیرترین نوع دیابت به حساب می‌آید. بیشترین مشکل در این بیماری مزمن، تنظیم نشدن گلوکز یا قند خون است که به دلیل مقاومت سلول‌ها در برابر انسولین رخ می‌دهد. انسولین سبب می‌شود گلوکز بهتر جذب شود و در خون باقی نماند. این مهم است تا لوزالمعده بتواند به اندازه کافی انسولین تولید کند و سلول‌ها کار خود را به درستی انجام دهند. متفورمین یک داروی مفید است که به بیماران دیابتی کمک می‌کند.

قرص متفورمین

یک فرد مبتلا به دیابت نوع ۲ باید از یک رژیم ورزشی و غذایی مناسب استفاده کند، همچنین از داروهای درمان‌کننده این بیماری غافل نشود. یکی از این داروها متفورمین (Metformin) است که در کنار سایر داروهای دیابتی تجویز می‌شود. نقش اصلی این دارو کنترل گلوکز یا قند بالای خون است.

این خیلی مهم است تا گلوکز خون کنترل شود، زیرا عدم کنترل قند خون در بیماران دیابتی نوع ۲ می‌تواند منجر به مشکلات کلیوی، حمله قبلی، کوری، مشکلات عصبی، مشکلات عملکرد جنسی و حتی از دست رفتن اندام‌ها و مرگ شود.

درمان دیابت با دارو متفورمین

متفورمین کمک می‌کند بدن بتواند به انسولین طبیعی واکنش نشان دهد و معده نیز قند ساخته شده توسط کبد را کم‌تر جذب کند. هورمون انسولین به استفاده موثر از گلوکز کمک می‌کند. انسولین به نوعی سوخت بدن محسوب می‌شود. گلوکز سلول‌های لوزالمعده را تحریک می‌کند تا انسولین کافی تولید کند و به این ترتیب سلول‌های بدن انرژی خود را تأمین کنند.

در بیماری دیابت نوع ۲ سطح گلوکز خون بالا می‌رود و سلول‌های بدن واکنش کمی نسبت به انسولین ساخته شده توسط لوزالمعده دارند. همین باعث می‌شود تا میزان انسولین ساخته شده، کم شود و بدن در برابر انسولین مقاوم شود. متفورمین همان داروی معجزه‌آسایی است که به حل مشکل کمک می‌کند. برای همین پزشک در نسخه درمانی آن را ارائه می‌دهد.

البته این دارو، درمان کامل دیابت نیست. این دارو میزان گلوکز خون را تنظیم می‌کند. در کنار این دارو باید سبک درستی برای زندگی انتخاب شود. فعالیت‌های ورزشی مناسب و رژیم غذایی می‌تواند خیلی کمک‌کننده باشد. Metformin، از گروه دارویی بی‌گوانیدها به شمار می‌آید و عملکردش بیشتر کاهش گلوکز تولید شده در لوزالمعده، کاهش جذب گلوکز توسط بدن و افزایش کارایی انسولین در بدن است. در نهایت میزان قند خون بدن فرد دیابتی کاهش می‌یابد و سلامت بهتری خواهد داشت.

نحوه مصرف متفورمین

داروی متفورمین به دو شکل مختلف عادی و آهسته رهش در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد. این دو شکل، روش مصرف متفاوتی دارند. به طور نرمال از این دارو دو یا سه مرتبه در روز استفاده می‌شود و بیشترین توصیه استفاده از دارو همراه با وعده غذایی است تا از عوارض جانبی مثل تحریک و درد معده و روده جلوگیری شود.

از Metformin اهسته رهش تنها یک بار در شب استفاده می‌شود که بهتر است تا همراه با شام مصرف گردد. مصرف آن در طول شب تأثیر بهتری دارد و گلوکز بالا را تا حد خوبی کاهش می‌دهد. در دوز اول، بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲ می‌توانند از قرص عادی دو بار در روز به مقدار ۵۰۰ تا ۸۵۰ میلی‌گرم استفاده کنند و سپس مقدار دوز را بالا ببرند.

یعنی هر دو هفته یک افزایش ۵۰۰ تا ۸۵۰ گرمی در هفته داشته باشند .و این در صورتی است که بتوانند تحمل کنند. میزان دوز نگهدارنده در روزهای منقسم ۲۰۰۰ میلی‌گرم در روز است و حداکثر دوز متفورمین، نباید بیشتر از ۲۵۵ گرم در روز باشد.

در مورد قرص طولانی رهش، دوز اولیه روزانه به میزان ۵۰۰ تا هزار میلی‌گرم است و در صورت تحمل می‌توان در هفته دوز را به مقدار ۵۰۰ میلی‌گرم افزایش داد. حداکثر دوز نباید بیش از ۲۰۰۰ میلی‌گرم در روز باشد. البته در تغییر داروی عادی به قرص طولانی رهش نیز می‌توانید با دوز روزانه ۲۰۰۰ میلی‌گرم قرص را مصرف کنید.

عوارض احتمالی قرص متفورمین

بیشترین عوارض گزارش‌شده از این دارو مربوط به دستگاه گوارش است. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود قرص را با دوز کم، به طور‌ معمول ۵۰۰ میلی‌گرم شروع کنید و آن را به همراه وعده غذایی میل کنید. در متفورمین اهسته رهش Metformin به آهستگی آزاد می‌شود و به همین دلیل هم عوارض به نسبت کم‌تری دارد.

مراقب باشید تا قرص‌ها خرد نشوند. زیرا اثر دارو و سرعت جذب افزایش می‌یابد و ممکن است نتوانید عوارض دارو را تحمل کنید، همچنین به دلیل اسیدوز لاکتیک از مصرف هم‌زمان قرص Metformin و الکل بالا خودداری کنید.

داروبین، مرجع اطلاعات پزشکی

داروبین به عنوان مرجع سلامت و دارو در تلاش است تا با آگاهی بخشی بیشتر به جامعه در این حوزه، رسالتش را انجام دهد. این مرجع علمی آموزشی سعی دارد تا با زمانی ساده و البته علمی اطلاعات پزشکی مفیدی را در اختیار عموم بگذارد تا مردم نسبت به خود مراقبتی و سلامتشان تا حد زیادی ارتقاء پیدا کنند. در واقع می توان گفت که کسب اطلاعات پیرامون دیابت نوع ۲ و نحوه مصرف قرص متفورمین، می­تواند در ایجاد سلامتی و تندرستی بهتر شما موثر باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.