هفت قطار تاریخ‌ساز در سراسر جهان

0

آریاناز محمدی| بسیاری بر این باورند که عصر صنعت و ورود قطاربخار به انگلستان، آغاز این دورهٔ پر رونق بوده است. اما در سال ۱۸۶۹۰(۱۲۴۸) در جای دیگری از جهان هم، این قطار بود که شرق آمریکا را به غرب متصل کرد و انقلابی بزرگ در ابعادی دیگردر این کشور به پدید آورد. در کنار نقش بزرگی که قطار در صنعت حمل ونقل جهان بازی کرده است، این وسیله در تاریخ هم تاثیر بسزایی داشته است. در این‌جا به برخی از قطارهایی که مسیر تاریخ را عوض کرده‌اند، نگاهی می‌اندازیم.

۱- قطار تشییع جنازهٔ لینکلن

بعد از آن‌که مراسم تشییع در واشنگتن در ۲۱ آوریل ۱۸۶۵(۱ اردیبهشت ۱۲۴۴) تمام شد، قطار کاملا سیاه رنگی که برای تشییع جنازهٔ رئیس جمهور ایالات متحدهٔ آمریکا آماده شده بود، دو هفته تابوت «آبراهام لینکلن» را در هفت ایالت و ۱۸۰ شهر گرداند تا این که نهایتا او را به شهر مادری‌اش، «اسپرینگفیلد» در «ایلینوی» رساند. برای جلوگیری از فساد و تازه نگه داشتن بدن لینکلن در این مدت، یخ‌هایی بزرگ در قطار تعبیه شده بودند.

۲- مترو زیرزمینی مترو پلیتن

این مترو، قدیمی‌ترین و یکی از سه مترو بزرگ جهان است. ساخت این مترو از ۱۰ ژانویه ۱۸۶۳(۲۰ دی ۱۲۴۱) در لندن آغاز شد. اصطلاح مترو هم از مترو پلیتن گرفته شده است. ساکنین لندن به دلیل استوانه‌ای بودن تونل‌های این مترو معمولا آن را «تایر» می‌نامند. این مترو، اولین راه آهن زیر زمینی جهان است؛ که با طول حدود ۴/۶ کیلومتر حدود ۳۰ هزار مسافر را در روز جابه‌جا می‌کرد. این راه آهن زیر زمینی ثابت کرد که ایجاد حمل ونقل عمومی و توسعهٔ آن یکی از بزرگترین و مهم‌ترین انقلاب‌ها در صنعت جهان خواهد بود.

۳- قطارهای هولوکاست

در طول جنگ جهانی دوم، راه آهن ملی آلمان شاهد جابه‌جایی یهودیان و دیگر قربانیان هولوکاست از محلهٔ یهودی‌نشین نازی‌ها به کمپ‌های مراقبت مثل تربلینکا وآشوییتز، مکانی که انسان‌های بی‌گناه به طور سیستماتیک به قتل رسیدند، بود. یهودیان، کولی‌ها و بسیاری دیگر از اقلیت‌های انتقال یافته در کابین‌های حمل بار یا یخچال‌ها به صورت فشرده و چسبیده به هم، بدون غذا و آب سفر می‌کردند، به طوری که بسیاری قبل از رسیدن به کمپ جان خود را از دست می‌دادند. معمار هولوکاست، «هاینریش هیملر» در ژانویهٔ ۱۹۴۳(دی ۱۳۲۱) برای وزیر راه نازی‌ها نوشت: «اگر قرار است همه چیز سریع پیش برود، باید برای من قطارهای بیشتری آماده کنید.»

۴- راه آهن پاناما

اولین لوکوموتیوی که از اقیانوس اطلس به اقیانوس آرام رفت، در راه آهن پانامه حرکت کرد. این اتفاق در سال ۱۸۸۵(۱۲۳۴) رخ داد. این راه آهن که حدود ۴/۸۰ کیلومتر طول داشت، مسیر سفر از تنگهٔ پاناما را بسیار کوتاه‌تر و آسان‌تر کرده بود. قبل از تاسیس این راه آهن مسافران از طریق دریا بین سواحل شرقی و غربی ایالت متحدهٔ آمریکا سفر می‌کردند. بعد از احداث راه آهن این مسیر محبوبیت ویژه‌ای بین هزاران مسافر پیدا کرد و هنوزم این راه آهن وجود دارد و با وجود کانال پاناما، به سفرهای خود ادامه می‌دهد.

۵- توکاید و شینکایسن

سفر با قطار در سال ۱۹۶۴(۱۳۴۳) وارد عصر جدیدی شد. در این زمان قطار سریع‌السیری بین توکیو و اوزاکا شروع به حرکت کرد که این مسافت را در نصف زمان همیشگی طی می‌کرد. این قطار قبل از شروع بازی‌های المپیک ۱۹۶۴(۱۳۴۳) آغاز به کار کرد و حدود ۲۰۲ کیلومتر در هر ساعت، سرعت داشت. سرعت این قطار آن‌چنان خاص بود که به نمادی از ژاپن تبدیل شد. و در سه سال اول کار خود، ۱۰۰ میلیون مسافر را جابه‌جا کرد.

۶- یورو استار

هنگامی که در سال ۱۹۹۴(۱۳۷۳) تونل زیر کانال انگلستان (کانال مانش) افتتاح شد، انگلستان بعد هزاران سال به سرزمین بزرگ اروپا متصل شد. یورواستار که با هزینهٔ ۱۶ میلیارد دلار ساخته شده بود، فاصله‌ای پنجاه کیلومتری بین «فولکستون» در انگلستان و «کوکولز»(Coquelles) در فرانسه را طی می‌کرد و به مسافران خود اجازه می‌داد تا بین پاریس و لندن و شهرهای میان آن تنها در دو ساعت‌ونیم مسافرت کنند.

۷- قطار پیروزی

متفقین در جریان جنگ جهانی دوم ایران را اشغال کردند. دلیل آن‌ها برای این کار استفاده از خط راه آهن سراسری ایران (شمال به جنوب) بود. آن‌ها از طریق این خط راه آهن توانستند تسلیحات لازم را به شوروی برسانند. بعدها این خط راه آهن به قطار پیروزی معروف شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.