داستان عجیب فرود اجباری رودلف هس -معاون هیتلر- در مزرعه‌ای در جنوب شهر گلاسگو در اسکاتلند

0

یکی از شگفت انگیزترین بخش های جنگ جهانی دوم اتفاقی است که در تاریخ ۱۰ مه ۱۹۴۱ در مزرعه‌ای در جنوب شهر گلاسگو در اسکاتلند اتفاق افتاد.

یک خلبان آلمانی درست قبل از این که هواپیمای بمب افکن دو موتوره او در مزرعه فلورز فارم در ایگلشام، سقوط کند با چتر نجات از هواپیما بیرون پرید.

یک کشاورز محلی چنگگ به دست، بلافاصله او را دستگیر کرد و قبل از اطلاع دادن به مقامات او را به خانه‌اش برد.

این شخص که خودش را کاپیتان آلفرد هورن، معرفی کرده بود، گفت پیام مهمی برای دوک همیلتون دارد و تقاضا کرد با او ملاقات کند.

صبح روز بعد دوک همیلتون که خانه‌اش با محل سقوط هواپیما کمی بیش از ۱۸ کیلومتر فاصله داشت، برای ملاقات این خلبان مرموز آورده شد و در آنجا او خودش را رودلف هِس، معاون هیتلر رهبر رایش سوم و دوست قدیمی و متحدش معرفی کرد.

چگونه بریتانیا از آزادی زودرس رودلف هس حمایت کرد

رودلف هس، که از نظر سلسله مراتب جانشینی در رژیم نازی، تنها پس از هرمان گورینگ قرار داشت به دوک همیلتون گفت قصد دارد واسطه توافق صلح بین بریتانیا و آلمان باشد.

دکتر جیمز کراسلند، دانشیار رشته تاریخ بین الملل در دانشگاه جان مورز لیورپول، می گوید: “تعجب آور نیست که همیلتون از تمام این ماجرا کمی یکّه خورده بود.”

به چه دلیل یک مقام سرشناس آلمان نازی در بحبوحه جنگ برای انجام یک ماموریت تک نفره باید حدود۱۶۰۰ کیلومتر راه را از فراز خاک دشمن عبور کند و ناچار شود در مزرعه ای در مرکز اسکاتلند فرود آید؟

و چرا او به اشتباه فکر می کرد دوک همیلتون(نماینده وقت پارلمان) حاضر خواهد بود با شروطی که برای هیتلر قابل قبول باشد جهت توافق صلح تلاش کند؟

به عقیده دکتر کراسلند ماهیت عجیب داستان سبب شده بود که برای سال ها همچنان یک فرضیه توطئه “پایدار” وجود داشته باشد از جمله این ادعاها که گروهی از بریتانیایی‌هایی که می‌خواستند چرچیل را ساقط کرده و در باره صلح گفتگو کنند، مشوق اجرای این برنامه بوده اند.

ولی به گفته این مورخ بنا بر اسنادی که از رده محرمانه خارج شده، اطلاعات نادرست رودلف هس در مورد میزان طرفداری از توافق صلح سبب شد او ماموریتی را که ناشی از خیالبافی بود، شروع کند.

دکتر کراسلند اضافه می کند که در مراحل اولیه جنگ، میانجیگران مهمی برای توافق صلح تلاش کرده بودند ولی پس از روی کار آمدن چرچیل در مه ۱۹۴۰ این تلاش ها متوقف شد.

رودلف هِس معتقد بود که یک پیوند خونی بین بریتانیایی ها و آلمانی ها وجود دارد و دشمن مشترک آنها روس‌های شوروی هستند.

در اواخر پاییز ۱۹۴۰ او از تماس هایش پرسید که آیا بریتانیایی هایی که خواستار گفتگوی صلح باشند، وجود دارند؟

آلبرشت هاشوفر، دوست رودلف هس از دوک همیلتون که قبل از جنگ او را در برلین ملاقات کرده بود، و شخص مشکوکی به نظر نمی رسید نام برد.
هاشوفر برای برقراری تماس به دوک همیلتون نامه نوشت ولی هرگز جوابی دریافت نکرد. بعدها معلوم شد که ام آی فایو(سرویس اطلاعات و امنیت داخلی بریتانیا) این نامه را ضبط کرده بود.

در ماه آوریل ۱۹۴۱ رودلف هِس بی طاقت شده بود و در انتظار دریافت خبری از دوک همیلتون مبنی بر آمادگی اش برای مذاکره، مشغول تمرین پرواز با هواپیمایش بود.

او دوباره به سراغ آلبرشت هاشوفر رفت و شنید هنوز کسانی هستند که خواستار صلحند.

دکتر کراسلند می گوید رودلف هس این سخنان را به معنی توصیه برای اجرای نقشه اش تعبیر کرد و تصمیم سرنوشت ساز پرواز به بریتانیا را گرفت.

“از نقطه نظر هس، این که گفته می شد کسانی هستند که مخالفت با موضع چرچیل را شروع کرده اند، کافی بود که تصور کند این اشخاص حاضر به ساقط کردن چرچیل و صلح با هیتلر هستند.”

به عقیده این مورخ، رودلف هس شخصی زودباور و دچار خیالات واهی بود و از این رو باور داشت تصمیمی که گرفته از نظر جهان کاملا منطقی است.

چرا هِس تا این حد مصمم به انجام این ماموریت بود؟

دکتر کراسلند می گوید رودلف هس یکی از اولین پیروان هیتلر بود. پس از کودتای ناموفق هیتلر در مونیخ در سال ۱۹۲۳، مدتی را در زندان لندزبرگ با او گذرانده و احتمالا زمانی نزدیکترین دوست واقعی هیتلر بود.

ولی با شروع جنگ جهانی دوم ستاره اقبال رودلف هس در داخل حلقه رایش سوم، رو به افول گذاشت و غالبا سایر شخصیت های برجسته او را مسخره می کردند و به همین جهت به گفته دکتر کراسلند مصمم بود مجددا مورد لطف هیتلر قرار گیرد.

به عقیده دکتر کراسلند شرح رسمی داستان این است که این پروازِ یک مردِ خیالباف با اطلاعاتی نادرست بود که چیزی را که واقعی نبود، باور داشت.
او می گوید دلیل وجود تئوری های توطئه عدم دسترسی به اسناد تاریخی بود ولی اکنون بسیاری از این اسناد از ردیف محرمانه خارج شده اند و با استناد به شواهد شرح وقایع به روال معمول امکان پذیر شده.

اولین تشخیص دکتری که رودلف هس را پس از دستگیری معاینه کرد این بود که او مبتلا به اسکیزوفرنی و دچار اختلالات روانی است.

ولی در ادامه گفتگوهایشان دکتر هیکز، از شنیدن این که علیرغم برتری وقت آلمان در جنگ، هیتلر و هِس بریتانیایی‌ها را تحسین می کردند، متعجب شده بود.
به نظر دکتر هیکز، ممکن است همین علاقه به بریتانیایی ها دلیل تصمیم رودلف هس برای پرواز تک نفره اش به اسکاتلند بوده باشد.

هیتلر گفت او اطلاعی از نقشه رودلف هس نداشت و طولی نکشید که حزب نازی او را دیوانه اعلام کرد.

در فکر معاون هیتلر چه می گذشت؟

در سال ۱۹۴۶، هس در دادگاه نورنبرگ به مجازات حبس ابد محکوم شد. او در سال ۱۹۸۷ در ۹۳ سالگی در زندان اسپاندائو درگذشت.
این واقعیت که در سال ۱۹۶۶ سایر شخصیت های آلمان نازی آزاد شدند و تنها هِس همچنان در زندان ماند، موجب این تصورات شد که دلیل آزاد نکردن او این بود که آنها نمی خواستند حقیقت هرگز کشف شود.

ولی بررسی اسنادی که در سال ۲۰۱۷ از رده محرمانه خارج شده بود، نشان می داد که دولت بریتانیا به دفعات از شوروی درخواست آزادی رودلف هس را کرده بود.

دکتر کراسلند این سئوال را مطرح می کند که اگر قرار بود چیزی در باره ماموریت رودلف هس مخفی بماند، به چه دلیل دولت بریتانیا خواستار آزادی او می شد که تا داستان از زبان او شنیده شود؟

او می گوید برای پژوهشگران جنگ جهانی دوم داستان رودلف هس اتفاق نادری است ولی بیشتر مورخان جنگ جهانی بیش از یکی دو پاراگراف به این داستان اختصاص نداده اند.

دکتر کراسلند اضافه می کند: “این ماجرای شگفت آوری است که هرگز فراموش نخواهد شد و به همین جهت ذهن من همیشه با آن درگیر خواهد بود.”

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.