زندگینامه پال آلن – مرد کلیدی مایکروسافت

0

پال آلن را از منظر شخصیتی قطب مخالف بیل گیتس می‌دانند. آلن غرق در رویاهای خود بود و زمانی که با بیل گیتس شرکت مایکروسافت را تاسیس کرد، به یکی از رویاهای خود تحقق بخشید. با آنکه آلن در سال ۱۹۸۳ به علت بیماری سرطان به کار خود در این شرکت خاتمه داد، اما داشتن یک سوم سهام این شرکت باعث شد که به یکی از ثروتمندترین مردان جهان تبدیل شود.

جنگ با سرطان به بخشی از سرنوشت او گره خورده بود. دو بار بر سرطان پیروز شد. اما بازگشت مجدد سرطان را تاب نیاورد و در سن ۶۵ سالگی درگذشت.

ترفندی که باعث موفقیت او شد

سابقه آشنایی پال آلن با بیل گیتس به سال‌های جوانی این دو بازمی‌گردد. هر دو در یک مدرسه خصوصی در سیاتل درس می‌خواندند. سال ۱۹۷۴ بود که برای نخستین بار کامپیوتر “التیر” به بازار عرضه شد. آلن و گیتس خیلی سریع به ظرفیت و توان این دستگاه کوچک پی بردند.

هدفی که آن‌ها دنبال می‌کردند تولید انبوه نرم‌افزار برای چنین دستگاه‌هایی بود. آن‌ها با عرضه‌کنندگان کامپیوتر یاد شده تماس گرفتند و گفتند که مایلند برای این دستگاه نرم‌افزار بسازند. عرضه‌کنندگان با این پیشنهاد موافقت کردند.

پال آلن در سال ۲۰۱۱ در گفت‌وگویی که با فرستنده تلویزیونی سی‌بی‌اس داشت اعتراف کرد که در آن هنگام حتی یک برنامه کوچک تولید نکرده بودند و چیزی در دست نداشتند.

این دو جوان چهار هفته تمام سرگرم نوشتن یک برنامه شدند و پس از اتمام کار، بدون داشتن فرصت و مجالی برای امتحان آن برنامه آن را به عرضه‌کنندگان تحویل دادند.

موفقیت دو به‌اضافه دو

آن لحظه‌ای که پال آلن در جمع مدیران شرکت “التیر” حضور یافت تا نرم‌افزار تولیدی خود را به نمایش بگذارد، بخت یارش بود. نوشت دو به‌اضافه دو و با فشردن دکمه ورود، روی مانیتور رقم چهار ظاهر شد. آلن در گفت‌وگوی خود با فرستنده سی‌بی‌اس گفت: «انگار بار سنگینی را از دوشم برداشته باشند… خودم هم باورم نمی‌شد که این امتحان برای بار نخست موفقیت‌آمیز از آب درآید.»

چهار ماه پس از آن بود که پال آلن همراه با بیل گیتس شرکت مایکروسافت را راه‌اندازی کردند. آلن هشت سال با شرکت مایکروسافت همکاری کرد و عاقبت در سال ۱۹۸۳ به علت بیماری سرطان به کار خود در آن شرکت خاتمه داد، اما سهام‌دار آن باقی ماند.

از همان زمان به بعد، شرکت مایکروسافت به یکی از غول‌های جهان دیجیتال تبدیل شد. در سال‌های دهه ۱۹۹۰ بیش از ۹۰ درصد کل کامپیوترهای جهان با نرم‌افزار ویندوز و ورد کار می‌کردند. از همان زمان پال آلن در لیست ثروتمند‌ترین مردان جهان قرار گرفت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.