چت‌جی‌پی‌تی «دقیق‌تر و همدلانه‌تر» از پزشک به پرسش‌ بیمار پاسخ می‌دهد

0

طبق یافته‌های یک مطالعه، ربات نرم‌افزاری «چت‌جی‌پی‌تی» که مبتنی بر هوش مصنوعی است، در ارائه توصیه‌های پرکیفیت و همدلانه به پرسش‌های بیماران، می‌تواند گوی سبقت را از پزشکان برباید.

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا این یافته‌ها را در نشریه پزشکی داخلی انجمن پزشکی ایالات متحده (جاما) منتشر کردند.

این محققان پاسخ‌های مکتوب پزشکان و چت‌جی‌پی‌تی به پرسش‌های واقعی بهداشتی مقایسه کردند. هیئتی از متخصصان دارای گواهی حوزه مراقبت‌های سلامت، ۷۹ درصد اوقات پاسخ‌های چت‌جی‌پی‌تی را ترجیح دادند و آن‌ها را همدلانه‌تر و دارای کیفیت بالاتر رتبه‌بندی کردند.

دکتر جان دبلیو آیرز از موسسه کوالکوم دانشگاه کالیفرنیا در سن دیه‌گو و سرپرست این مطالعه، گفت: «فرصت‌های عظیمی برای بهبود مراقبت‌های بهداشتی با اتکا به هوش مصنوعی وجود دارد.»

او افزود: «آینده پزشکی، از آن مراقبت‌های بهداشتی تقویت‌شده با هوش مصنوعی است.»

این مطالعه، نشان‌دهنده قابلیت‌های گنجاندن هوش‌مصنوعی در جایگاه دستیار در نظام پزشکی به منظور بهبود پاسخ‌های پزشکان به پرسش‌های بیماران است، اما محققان  تاکید کردند که دستیاران مبتنی بر هوش مصنوعی مانند چت‌جی‌پی‌تی، قرار نیست جانشین پزشک شوند.

به باور این محققان، پزشکان با همکاری فناوری‌هایی مانند چت‌جی‌پی‌تی می‌توانند انقلابی در پزشکی پدید آورند.

به گزارش نشنال‌نیوز، این گروه برای دست یافتن به نمونه‌های متنوع و فراوان پرسش‌های مربوط به مراقبت بهداشتی و پاسخ‌های پزشکان به آن‌ها که حاوی اطلاعات شخصی شناسایی‌شدنی نباشد، به سراغ شبکه رسانه اجتماعی «ردیت» رفتند که در آن، پزشکان به پرسش‌های پزشکی میلیون‌ها بیمار پاسخ داده‌اند.

بخش پاسخ پزشکی شبکه ردیت دارای ۴۵۲ هزار عضو است که پرسش‌های پزشکی خود را در آن مطرح می‌کنند و از متخصصان دارای تاییدیه مراقبت‌های بهداشتی، پاسخ می‌گیرند.

برخی ابراز تردید کرده‌اند که تبادل پرسش و پاسخ در رسانه‌ای اجتماعی آزمون مناسبی باشد، اما این محققان خاطرنشان کرده‌اند که این پرسش و پاسخ‌ها با تجربه‌های بالینی خودشان همخوانی دارد.

این گروه به صورت تصادفی ۱۹۵ پرسش و پاسخ بخش پرسش‌های پزشکی شبکه ردیت را انتخاب کردند. در این بخش، پزشک‌های دارای تاییدیه به پرسش‌های عمومی پاسخ می‌دهند.

آنان سپس همان پرسش‌ها را به چت‌جی‌پی‌تی دادند تا به آن‌ها پاسخ مکتوب بدهد.

هیئتی شامل سه متخصص دارای تاییدیه حوزه مراقبت‌های بهداشتی نیز یکایک این پرسش‌ها و پاسخ‌ها را ارزیابی کردند و نمی‌دانستند کدام پاسخ را چت‌جی‌پی‌تی، و کدام را پزشک داده است.

این هیئت مرکب از ارزیابان متخصص حوزه مراقبت‌های بهداشتی، در ۷۹ درصد موارد، پاسخ‌های چت‌جی‌پی‌تی را به پاسخ‌های پزشک ترجیح دادند.

رتبه پاسخ‌های چت‌جی‌پی‌تی از لحاظ کیفیت و همدلانه‌تر بودن نیز برتری چشمگیری داشت.

دکتر آرون گودمن، دانشیار طب پزشکی بالینی مدرسه عالی پزشکی دانشگاه کالیفرنیای سن دیه‌گو و از نویسندگان این مطالعه، گفت: « بدم نمی‌آید با توصیه‌های چت‌جی‌پی‌تی به نامه‌های دریافتی پاسخ بدهم.»

او افزود: «این ابزار می‌تواند در روش پشتیبانی خودم از بیمارانم تحولی ایجاد کند.»

این مطالعه نشانگر وضعیت نویدبخش هوش‌مصنوعی در دستیاری در حوزه مراقبت‌های بهداشتی است، اما این محققان تاکید می‌کنند که گنجاندن دستیارهای مبتنی بر هوش‌مصنوعی در نظام پیام‌رسانی حوزه مراقبت‌های بهداشتی، باید در بستر آزمون‌هایی تصادفی و کنترل‌شده صورت گیرد تا بتوان میزان و چگونگی تاثیر و نتایج استفاده از آن‌ها را بر بیماران و پزشکان، داوری کرد.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

25 آزمایش روانشناسی تاثیرگذار و به‌یادماندنی در تاریخ کدام‌ها هستند؟

تأثیرگذارترین آزمایش‌های روانشناختی در تاریخ رشته روانشناسی، یک رشته آزمایش گسترده هستند که هر یک در حیطه حوزه‌های تخصصی کوچکتر شکل گرفته‌اند. هر یک از این حوزه‌های تخصصی در طول سال‌ها با مطالعات و تحقیقات و آزمایش‌های به دقت طراحی شده،…

عکس‌های قدیمی از یخ‌فروش‌های آمریکایی

یخ‌فروش‌ها در دوران قدیم اهمیت زیادی داشتند. قبل از رواج یخچال‌های مدرن، زندگی بدون آنها مختل می‌شد.عکس‌های این نوشته نگاهی اجمالی به دوران گذشته می‌اندازند، زمانی که صدای یخ‌فروش‌ها و شکستن بلوک‌های یخی در خیابان‌ها طنین‌انداز می‌شد.…

نقشه واقعی جهان: این نقشه‌های هوشمندانه، اندازه واقعی کشورهای روی کره زمین را نشان می‌دهند

وقتی به نقشه جهان نگاه می کنید، منطقی است که فرض کنید گرینلند و آفریقا از نظر اندازه مشابه هستند. اما در واقعیت، قاره آفریقا 14 برابر وسعت خشکی یخی شمال است.با احتساب تعدادی از جزایر فراساحلی، مساحت کل گرینلند 2.16 میلیون کیلومتر مربع…

گالری- تصاویر تبلیغاتی خودروهای ایمپریال کرایسلر در سال‌های 1969 تا 1973

ما بیشتر این عکس‌ها را در فیلم‌ها و کارتون‌ها دیده‌ایم و راستش تعجب می‌کنیم که زمانی خودروی کرایسلر با این طول و عرض و طراحی تولید می‌شد.ایمپریال برند خودروهای لوکس کرایسلر در بازه زمانی سال‌های 1955 تا 1975 و نیز در بازه زمانی سال‌های…

این معماری‌های بسیار عجیب و در مواردی هراس‌انگیز دوران سوسیالیسم در روسیه و کشورهای اقماری آن

شوروی و سوسیالیست‌ها هم برای خود سبک معماری خاصی داشتند. در مواردی باشکوه، در مواردی خشن و در معدودی موارد مفهومی و زیبا.چیز جالب در آنها هدف ساخت آنها بود: بزرگداشت مبارزات میهنی و پیشرفت‌هایی که در سایه دولت‌های چپ به دست آمده بودند.…

خارج از کادرهای عکس‌های مشهور چه گذشته؟ حالا کاربران می‌خواهد با هوش مصنوعی Generative Fill فتوشاپ…

هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه است و هر روز می بینیم که چقدر توسعه پیدا می‌کند. یکی از پیشرفت‌های تازهاخیراً ابزار جدید AI Generative Fill فتوشاپ بوده است.با کمک آن می‌توان بسیار ساده چیز ناخواسته‌ای را حذف کرد یا اشیایی را اضافه کرد…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.