پریود یا عادت ماهانه چیست؟

0
رپورتاژ

این مطلب را با پاسخ به سوال پریود چیست شروع می‌کنیم. سپس موضوعات جالب توجهی پیرامون این امر طبیعی بدن از قبیل، دلائل، علائم، فواید و … را بیان خواهیم کرد. ما همچنین درمورد بایدها و نبایدهای خوردنی در این دوره صحبت کرده‌ایم. لطفاً تا پایان مطلب ما را همراهی بفرمائید.

 

پریود چیست؟

پریود به انگلیسی period گفته می‌شود و به معنای دوره است. این دوره از زمان شروع بلوغ برای خانم‌ها اتفاق می‌افتد و با نام‌های عادت ماهانه یا قاعدگی نیز شناخته می‌شود. عادت ماهانه فرایندی طبیعی است و بسیاری از زنان در طول دوران بلوغ تا یائسگی آن را تجربه می‌کنند. در این فرایند، رحم زنانه برای بارداری آماده می‌شود و مهم‌ترین نشانهٔ آن ریزش لایه‌های اضافی از دیوارهٔ رحم و خونریزی از واژن است.

دورهٔ قاعدگی معمولا هر 28 روز تا 35 روز یک بار رخ می‌دهد و برای مدت 3 تا 7 روز ادامه دارد. این فرایند در حفظ سلامتی رحم و اطراف آن نقش به‌سزایی دارد و همچنین نشان‌دهندهٔ عدم بارداری در دورهٔ فعلی است.

پرسش‌های زیادی پیرامون قاعدگی یا همان period وجود دارد. ممکن است بپرسید اولین قاعدگی در چه سنی اتفاق می‌افتد و چه علائمی دارد؟ عادت ماهیانه به چه علت رخ می‌دهد و فواید آن چیست؟ یا این‌که رنگ و میزان خونریزی طبیعی باید چقدر باشد؟ بسیاری از خانم‌ها به دنبال روشی برای کاهش درد در این دوره هستند و برخی از خانم‌ها نیز به دنبال این هستند خوردن چه چیزهایی در این دوره مناسب است. همچنان همراه ما باشید تا به پاسخ سوالات فوق و چندین پرسش دیگر پیرامون period دست پیدا کنید.

 • اولین پریود در چه سنی رخ می‌دهد و نشانه‌های آن چیست؟

به‌طور طبیعی اولین Period در اکثر دختران در سن 12 یا 13سالگی اتفاق می‌افتد. اما افرادی هم هستند که زودتر یا دیرتر آن را تجربه می‌کنند و باز هم ممکن است طبیعی باشد. به‌طورکلی می‌توان گفت که اولین قاعدگی دو سال بعد از شروع رشد سینه‌ها و به اصطلاح بزرگ‌تر شدن آن اتفاق می‌افتد.

 • علت عادت ماهیانه چیست؟

عادت ماهانه یک تحریک هورمونی است که توسط مغز و تخمدان‌ها به‌وجود می‌آید. در طول دورهٔ تخمک‌گذاری و ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون توسط تخمدان‌ها، تغییراتی در دیوارهٔ رحم به ‌وجود می‌آید. در صورتی که بارداری اتفاق نیفتد، دیواره ریزش کرده و منجر به خونریزی می‌شود. این خون که از واژن خارج می‌شود، ویژگی‌های خاصی دارد. خون عادت ماهانه بدون بو و رنگ آن از قرمز تا قهوه‌ای تیره در دوره‌های مختلف متغیر است. شدت خونریزی در طول دوره متفاوت است و ممکن است و در دوره‌های مختلف نیز متفاوت باشد.

به‌طورکلی می‌توان گفت که چرخهٔ قاعدگی یک سیکل هورمونی پیچیده است. این سیکل توسط مغز، تخمدان‌ها و رحم کنترل می‌شود. فرایند عادت ماهانه بر روی سلامتی زنانه تأثیر چشمگیری دارد و با توجه به تفاوت‌های جسمی در زنان، هر فرد تجربهٔ متفاوتی از آن دارد.

 

فواید پریود شدن

قبل از این‌که به سراغ علائم، نشانه‌ها و دردهای ناشی از عادت ماهیانه برویم، بهتر است فواید آن را بدانید. شاید کنجکاو شوید این همه درد و خونریزی‌های ناشی از آن چه فایده‌ای می‌تواند داشته باشد. پس در اینجا 8 فایدهٔ اصلی عادت ماهانه یا همان period را برایتان شرح می‌دهیم:

 • تشخیص وضعیت سلامتی بدن

عادت ماهانه راهنمای خوبی برای تشخیص وضعیت سلامتی بدن است. این پدیدهٔ طبیعی می‌تواند درمورد بیماری‌های آیندهٔ فرد هشداردهنده باشد. رنگ و بوی خون، شدت خونریزی، طول دوره و تأخیر یا تسریع آن همگی می‌تواند نشانه‌‌ها و علائمی برای تعیین وضعیت جسمی زن باشد. period با بیماری قلبی، دیابت و برخی بیماری‌های دیگر متوقف می‌شود. بنابراین اگر این دوره برای شما منظم و طبیعی است، باید خوشحال باشید.

 • احساس فعال بودن و افزایش احساس شادی و خوشحالی

با شروع عادت، سطح استروژن بدن پایین می‌یابد و این برای دختران حالت افسردگی، غم و هیجان ایجاد می‌کند. اما فقط در روز اول چنین احساسی را تجربه می‌کنید، چراکه چند روز بعد و با افزایش سطح استروژن، همه‌چیز به وضعیت بهتری تغییر حالت می‌دهد. احساس هوشیاری، شادی و احساس فعال بودن همگی پس از افزایش سطح استروژن در بدن اتفاق می‌افتد و شما فکر می‌کنید که از عهدهٔ هرکاری برمی‌آیید.

 • عادت ماهانه شما را زیبا می‌کند

با عادت ماهانه زیبا می‌شوید. این جمله به‌خودی خود قشنگ است و در عین حال واقعیت دارد. در این دوره پوست صورت درخشان، نرم و صاف می‌شود. در بیشتر موارد حتی جوش‌های صورت از بین می‌رود. افزایش سطح استروژن اندامی زنانه‌تر و جذاب‌تر به شما می‌دهد.

 • کاهش استرس

عادت ماهانه ارتباط نزدیکی با کاهش استرس دارد. استروژن تأثیر ویژه‌ای بر نحوهٔ کنترل مغز بر احساسات دارد. این دوره هورمون‌های استرس را کاهش می‌دهد.

 • تجربهٔ یک رابطهٔ جنسی متفاوت

در این دوره میل جنسی زنان افزایش می‌یابد و حتی سریع‌تر از دوران عادی به ارگاسم می‌رسند. بنابراین احساس یک رابطهٔ جنسی لذت‌بخش‌تر را برای فرد ایجاد می‌کند. البته ذکر این نکته ضروری است که از دیدگاه اسلام رابطهٔ جنسی در دوران عادت ماهانه حرام است. اما از نظر برخی پزشکان، مانعی برای انجام رابطه در این دوران وجود ندارد و حتی برای سلامتی زنان مفید است. در هر حال ایجاد رابطهٔ جنسی در عادت ماهانه، امری سلیقه‌ای است و به نظر زوجین بستگی دارد.

 • پاکسازی بدن از سموم

این مورد واقعاً حائز اهمیت است، چراکه این روزها استفاده از نوشیدنی‌های سم‌زدا و پاک‌کننده بسیار رایج شده‌است و اما عادت ماهانه به‌خودی خود یک پاک‌کننده و سم‌زدای طبیعی است. به‌ویژه اگر به‌طور منظم اتفاق بیفتد. در طول دورهٔ Period، آهن اضافی بدن دفع می‌شود. این مورد ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد. ممکن است برخی از خانم‌ها حین دوره دچار سرگیجه شوند که با مصرف مکمل آهن جبران خواهد شد.

 • کند شدن روند پیری

عادت ماهانه به‌طور معمول روند پیری را کُند می‌کند. در این دوره با ترشح آهن در بدن، خطر ابتلا به بیماری‌هایی قلبی و سکته مغزی کاهش می‌یابد. به همین دلیل است که طول عمر و جنسیت با هم ارتباط دارند.

علائم پریودی دختر

علائم پریود در افراد مختلف متفاوت است. برخی از دختران هیچ علامت خاصی را احساس نمی‌کنند؛ اما بعضی از آن‌ها با سندرم پیش‌ از قاعدگی مواجه می‌شوند. این سندرم با علائمی همچون درد در سینه‌ها، کمردرد، نفخ شکم، یبوست، اسهال، احساس خستگی مفرط، تحریک‌پذیری و احساساتی شدن بیش از حد معمول، تمایل به خوردن غذا به‌ویژه شیرینی و ترشحات سفید رنگ یا شفاف از واژن همراه است.

دختران در اولین عادت ماهیانه باید نکات زیر را رعایت کنند:

این مطلب مختص دخترانی است که برای اولین بار پریود می‌شوند. در چنین وضعیتی ممکن است استرس و نگرانی به سراغتان بیاید و بیشتر آن به‌خاطر کثیف شدن لباس‌هاست. زمانی که برای این اتفاق برای اولین بار می‌افتد، خونسردی خود را حفظ کنید و با استفاده از دستمال توالت، به‌طور موقف نوار بهداشتی درست کنید و زمانی که به وسایل لازم دسترسی پیدا کردید، سریعاً آن را تعویض کنید. می‌توانید یک قطعهٔ بزرگ و بلند از دستمال توالت را روی هم بچینید، تا بزنید و سپس در قسمت میانی لباس زیر خود قرار دهید. بهتر است یک دستمال دیگر به دور بپیچید تا دستمال زیرین حرکت نکند.

 

ویژگی‌های خون عادت ماهیانه

گفتیم که خون عادت ماهیانه بدون بو است و رنگ آن از قرمز تا قهوه‌ای تیره متغیر است. مقدار طبیعی از دست دادن خون در هر فرد متفاوت است و همچنین یک فرد در دوره‌های مختلف ممکن است مقدار متفاوتی خون از دست بدهد. اما مقدار طبیعی خون خارج‌شده در هر دوره باید بین 30 تا 40 میلی‌لیتر باشد که معادل با 2 یا 3 قاشق غذاخوری است. گاهی افراد میزان خارج شدن 60 میلی‌لیتر یعنی 4 قاشق غذاخوری را نیز تجربه می‌کنند.

خونریزی خطرناک

توجه داشته باشید اگر در دورهٔ قاعدگی و همراه با خونریزی، حالت تهوع، گرفتگی شدید و علائمی این‌چنینی را ندارید، خونریزی شما طبیعی است. خونریزی‌‌های شدید که فرد را دچار کم‌خونی می‌کنند خطرناک هستند و در صورتی که به‌موقع درمان نشوند، منجر به بروز مشکلات جدی‌تری خواهند شد. گاهی افراد به ‌دلیل بیماری‌های جدی مثل سرطان، دچار خونریزی شدید قاعدگی می‌شوند. در این صورت حتماً باید به متخصص مراجعه شود.

در عادت ماهانه چه چیزهایی بخوریم و چه چیزهایی نخوریم؟

درد قاعدگی آنچنان سخت است که حتی توصیف آن نیز ناخوشایند است. هرچند که برخی از خانم‌ها معمولاً درد خاصی را احساس نمی‌کنند، اما در بیشتر موارد سردرد، دل‌پیچه، دردهای شکمی، حالت تهوع و … جزء جدانشدنی از این امر طبیعی بدن هستند. خوشبختانه با استفاده از یک رژیم غذایی مناسب می‌توان این دردها را تاحدودی تسکین داد. غذاهای مناسب این دوران و غذاهایی که نباید مصرف شود را در زیر نام برده‌ایم. مصرف برخی از این بسته به علائم باید مصرف شود.

بایدهای خوردنی در دوران عادت ماهانه

 • سالمون کاهش‌دهندهٔ دردها و انقباضات عضلات؛
 • موز برای درمان مشکلاتی همچون اسهال؛
 • آب برای کاهش التهاب؛
 • غذاهای سرشار از منیزیم؛
 • انواع ویتامین‌ها؛
 • شکلات تلخ برای از بین بردن درد؛
 • بروکلی و اسفناج؛
 • هندوانه، انجیر، آلو و پرتقال؛
 • لیمو، نان، سبزیجات؛
 • مرغ؛
 • زردچوبه و زنجبیل؛
 • تخم مرغ؛
 • و … .

 

نبایدهای خوردنی در دوران عادت ماهانه

 • غذاهای فرآوری‌شده؛
 • شکلات‌ها و تنقلات مضر؛
 • غذاهای تند و ادویه‌دار؛
 • کافئین و قهوه؛
 • نمک.

سخن پایانی

مطالب بسیار زیادی دربارهٔ پریود و چرخه قاعدگی وجود دارد. در این مطلب سعی کردیم چند موضوع مهم و سوال‌برانگیز را مورد بررسی قرار دهیم. شما می‌توانید از طریق سایت‌ ایمپو ، در حوزهٔ سلامت زنان به اطلاعات بیشتری در این زمینه دست یابید.

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.