فرهنگ‌هایی در جهان که در آن اعتقادی به مسواک ندارند!

0
رپورتاژ

انسان‌ها در مناطق مختلف و فرهنگ‌های متفاوت راه‌های متنوعی برای تمیز کردن دندان‌های خود پیدا کرده‌اند. در برخی جوامع به جای مسواک از روش‌های دیگری برای حفظ بهداشت دهان و دندان خود استفاده می‌کنند. با این حال، دندان‌های سالمی نیز دارند! این امر سوالاتی را در ذهن ما به وجود می‌آورد:

آیا محصولات و تکنیک‌های مدرن حفظ بهداشت دهان بهتر از چوب، مو و استخوان حیوانات، شاخه‌ها، پرها و غیره نیستند؟

اگر جوامع بومی و غیر مدرن به رژیم غذایی سنتی خود پایبند باشند و غذاهای فرآوری شده مصرف نکنند، آیا اصلاً نیازی به مسواک زدن دارند؟

در این مطلب اطلاعات جالب و خواندنی در این باره بیان شده است. پس چنانچه به شناخت جوامعی که افراد آنها مسواک نمی‌زنند ولی دندان‌های سالمی دارند و دانستن راز این امر علاقه‌مند هستید، حتما این مطلب را مطالعه کنید.

آیا همه انسان‌ها از مسواک استفاده می‌کنند؟

باور کنید یا نه، بسیاری از جمعیت جهان، به ویژه فرهنگ‌های بومی و حتی کشورهای در حال توسعه، هنوز از تکنیک‌های قدیمی برای تمیز نگه داشتن دندان‌های خود استفاده می‌کنند. برخی نیز اصلاً از هیچ‌کدام استفاده نمی‌کنند!

دکتر استیون گلدبرگ، دندانپزشک عمومی و زیبایی و مخترع DentalVibe می‌گوید: در بسیاری از مناطق جهان، مردم دندان‌های خود را با شاخه‌هایی اغلب از درختان بلوط و چریش تمیز می‌کنند. این افراد یک شاخه را از وسط می‌شکنند، انتهای شکسته را می‌تراشند و نرم می‌کنند و سپس آن را روی دندان‌هایشان می‌مالند. در واقع با استفاده از آن، سطح دندان‌هایشان را پاک می‌کنند.

چه فرهنگ‌هایی در جهان از مسواک استفاده نمی‌کنند؟

قبایل عرب بادیه نشین هنوز با استفاده از شاخه‌های درخت اراک که خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد، دندان‌های خود را تمیز می کنند. سایر فرهنگ‌های مسلمان و آفریقایی از چوب مشابهی به نام miswak استفاده می‌کنند که به طور طبیعی دارای غلظت بالایی از فلوراید ضد پوسیدگی است.

یک گروه مذهبی در هند با انگشت و بدون استفاده از مسواک دندان‌های خود را تمیز می‌کنند. برهمن‌ها و کشیشان هندو با استفاده از چوب گیلاس به مدت یک ساعت و رو به طلوع خورشید دندان‌های خود را تمیز می‌کنند. در سایر نقاط هند، مردم از شاخه‌های درختان انبه، بادام هندی یا نارگیل استفاده می‌کنند.

در سرتاسر جهان جوامعی وجود دارند که اعتقادی به مسواک زدن ندارند و روش‌های مختلف دیگری را مانند استفاده از چوب، استخوان و موی حیوانات و موارد دیگر برای تمیز کردن دندان‌های خود به کار می‌برند.

داشتن دندان‌های سفید و مروارید مانند با وجود مسواک نزدن!

مطالعه‌ای در سال 2010 در مجله پزشکی بریتانیا به این نتیجه رسید که افرادی که کمتر از دو بار در روز مسواک می‌زنند، 70% بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی هستند. البته در این تحقیق سبک غذایی افراد که می‌تواند در ابتلا به این مشکلات نقش داشته باشد را در نظر نگرفته است.

سالی فالون، رئیس بنیاد Weston A. Price، می‌گوید که در جوامع سنتی که به غذاهای با قندهای مصنوعی و فراوری‌شده و آرد سفید دسترسی ندارند، بسیاری از این افراد بومی هیچ حفره‌ و پوسیدگی دندانی ندارند.

فالون می‌گوید: «در مدت زمان بسیار کوتاهی پس از کنار گذاشتن رژیم‌های غذایی سنتی و بومی، حفره‌های دندانی ظاهر شدند» و اضافه می‌کند که در نسل بعدی بومیان که غذاهای فراوری‌شده خوردند، دندان‌های آنها شروع به کج رشد کردن کردند.

پس یکی از رازهای خراب نشدن دندان‌های بومیان و جوامعی که از مسواک استفاده نمی‌کنند، داشتن تغذیه سالم و به دور از غذاهای فراوری شده است.

جوامعی که مسواک می‌زنند، اما برای درمان دندان پول نمی‌دهند!

لیو که به مدت 25 سال در چین و ایالات متحده دندانپزشکی می‌کند، می‌گوید که بیماران چینی هم از نظر عادات و هم نگرش‌های مربوط به بهداشت دهان و دندان بسیار متفاوت از غربی‌ها هستند.

در چین، تعداد زیادی از مردم دندان‌های خود را مسواک می‌زنند، اما به ندرت دهان خود را با دهانشویه شستشو می‌دهند یا نخ دندان می‌کشند. محافظت از دندان‌ها تنها با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کافی نیست، بلکه جرم گیری منظم دندان‌ها نیز بسیار مهم است.

او می‌گوید: “غربی ها نگاه خوبی به پیشگیری از بیماری دندان دارند، به همین دلیل به طور مرتب به دنبال معاینه و مراقبت از دندان هستند. اما مردم چین تنها زمانی به دندانپزشک مراجعه می‌کنند که علائمی مانند درد شدید دندان، پریودنتیت و تحلیل لثه رخ دهد.”

به عنوان مثال، اگر هزینه درمان دندان دقیقاً با هزینه یک ماشین برابر باشد، بیماران چینی به جای ترمیم دندان‌های خود، ماشین می‌خرند. اما بیماران غربی قطعاً حفظ دندان خود را انتخاب می‌کنند.

به طور کلی، بیماران چینی ممکن است پس از مدتی تحمل دندان درد شدید، به دندانپزشک مراجعه کنند و به جای پرداخت هزینه پر کردن دندان ، ترجیح دهند دندان خود را بکشند!

ماده‌ای در بزاق بومیان که سلامت دندان‌های آنها را تضمین می‌کند!

دکتر وستون پرایس، دندانپزشک اوهایو، در برخی محافل به عنوان “چارلز داروین تغذیه” نامیده می‌شود. کتاب او، «تغذیه و انحطاط فیزیکی»، عکس‌های بسیاری از دندان‌های جوامع بومی مختلف، از روستاییان منزوی در کوه‌های آلپ سوئیس، مائوری‌های نیوزلند تا ماهیگیران آب‌های سرد جزایر هبرید اسکاتلند را نشان می‌دهد.

پرایس ماده‌ای را کشف کرد که آن را “فعال کننده X” نامید. این ماده در بزاق همه بومیان با دندان‌های سالم وجود داشت، ولی دقیقاً نمی‌دانست که این چه ماده‌ای است. بر اساس تحقیقات علمی به زودی این ترکیب ضد پوسیدگی دندان را به عنوان ویتامین K طبقه‌بندی کردند.

تحقیقی که در مجله تحقیقات دندانپزشکی منتشر شد، بیان می‌کند که در سال 1942، ثابت شد که ویتامین K از تشکیل اسید که یکی از دلایل اصلی ایجاد پوسیدگی دندان و حفره است، جلوگیری می‌کند.

برخی از غذاهایی که سرشار از ویتامین K هستند و پرایس مصرف آنها را در جوامع سنتی مشاهده کرد، عبارت‌اند از:

  1. جگر مرغ یا غاز
  2. غذاهای تخمیر شده مانند کلم ترش
  3. چربی حیوانی تغذیه شده با علف
  4. کره خام از شیر حیوانی تغذیه شده با علف
  5. زرده تخم مرغ

آیا استفاده از چوب به جای مسواک کار درستی است؟

فرقی نمی‌کند بخواهید از مسواک استفاده کنید یا از یک شاخه درخت! رعایت بهداشت دهان یک امر بسیار مهم برای سلامت کلی بدن است. دهان پر از باکتری است و مراقبت نکردن از آن باعث ایجاد پوسیدگی دندان و التهاب می‌شود. اگر بهداشت مناسب دندان نادیده گرفته شود، لثه‌ها آسیب می‌بینند و این اتفاق می‌تواند منجر به عفونتی شود که در نهایت می‌تواند باعث التهاب و سایر مشکلات در سراسر بدن شود.

مه مغزی، بیماری خودایمنی، عفونت روده یا عدم تعادل و خستگی می‌توانند برخی از مشکلات ناشی از التهاب باشند. پس، دهان گاهی اولین خط دفاعی در برابر عوامل خارجی است که با باید استفاده از روش‌های مراقبت از سلامت دهان و دندان این خط دفاعی را تقویت کنید.

سخن پایانی

دو بار مسواک زدن در روز و داشتن رژیم غذایی مناسب نقش مهمی را در پیشگیری از پوسیدگی دندان و التهاب لثه ایفا می‌کند. شاید مهم نباشد که مانند جوامع سنتی و بومیان از چوب مسواک استفاده کنید یا همانند جوامع مدرن از مسواک پلاستیکی و برقی! مهم این است که دندان‌های خود را به درستی تمیز کنید.

اگر جزء افرادی هستید که با وجود مسواک زدن مرتب، دچار مشکلات دندان و لثه شده‌اید و نیاز به کمک دارید، به شما توصیه می‌کنیم با کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی تماس بگیرید و نوبت ویزیت خود را رزرو کنید.

با کلیک بر روی لینک زیر می‌توانید با ورود به وبسایت کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی تماس بگیرید و نوبت ویزیت خود را رزرو کنید.

https://dentistry-clinic.ir/fa/

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.