انواع پانسمان زخم بستر و پانسمان زخم پای دیابتی

0

چکیده : در این مطلب با انواع پانسمان زخم بستر و پانسمان زخم پای دیابتی آشنا می شوید و علل، علائم و درمان زخم بستر و زخم پای دیابتی را بررسی می کنیم به معرفی پانسمان های نوین می پردازیم

 

پانسمان ها انواع مختلفی دارند که برای بسیاری از زخم ها استفاده می شوند. از جمله پانسمان های تخصصی (پانسمان نوین) که برای درمان و مراقبت از زخم های مزمن، زخم های عفونی، زخم جراحی و … کاربرد داشته و توسط متخصصان توصیه می شوند. پانسمان های نوین، ساخته شده از مواد مخصوص طبیعی و مصنوعی هستند که نه تنها برای حفاظت از زخم، بلکه برای درمان زخم در موارد خاص استفاده می شوند. مواردی چون زخم بستر، زخم پای دیابتی، زخم های سوختگی، زخم های عفونت کرده، زخم های جراحی یا هر نوع دیگری از زخم که نیازمند درمان تخصصی است. انتخاب پانسمان زخم با توجه به نوع زخم و شرایط بیمار، محل زخم، توصیه ی پزشک و قیمت پانسمان زخم انجام می شود. در ادامه برخی موارد استفاده از پانسمان های نوین و بهترین انواع آن را بررسی می کنیم.

 

پانسمان زخم دیابتی

زخم دیابتی که در اکثر موارد در پا اتفاق افتاده و با نام زخم پای دیابتی (Diabetic Foot Ulcer) شناخته می شود، یکی از مواردی است که نیازمند استفاده از پانسمان های تخصصی است. زخم دیابتی از جمله زخم های مزمن است که با توجه ماهیت بیماری دیابت، بسیار دیر بهبود می یابد و مستعد بروز عفونت است. درمان زخم پای دیابتی را نمی توان با درمان های خانگی و پانسمان های معمولی معالجه کرد. زخم بیمار، باید حتما توسط متخصصین زخم بررسی شده و از داروها و روش های درمانی مناسب بهره مند شود.

پانسمان زخم پای دیابتی

پانسمان های مناسب برای درمان زخم پای دیابتی

انتخاب نوع پانسمان مناسب، به شرایط بیمار و نوع و شدت زخم وی بستگی دارد. پانسمان مناسب برای زخم پای دیابتی، باید قابلیت زه کشی زخم را داشته باشد و اگزودا را از بین ببرد. قابلیت تعویض آسان و عدم صدمه به زخم هنگام تعوبض نیز از دیگر ویژگی های پانسمان مناسب است. در صورتی که زخم دارای ترشحات زیادی باشد، پانسمان باید قدرت جذب بالا داشته و غیرچسبنده باشد تا با تعویض، بیمار دچار درد و رنج نشده و بافت زخم از بین نرود. از جمله موارد مهم برای بسیاری از بیماران، قیمت پانسمان زخم است. انتخاب یک پانسمان مناسب که بتواند تا چند روز بدون نیاز به تعویض روی زخم بماند، از نظر هزینه نیز به صرفه تر است.

پانسمان هیدروکلوئید ، پانسمان عسل، پانسمان هیدروژل، پانسمان فوم، آلژینات و پانسمان یون نقره، از جمله انواع پانسمان مناسب زخم پای دیابتی اند.

 

پانسمان زخم بستر

از دیگر موارد گسترده ی استفاده از پانسمان های نوین، زخم های فشاری یا زخم بستر هستند. زخم بستر در افرادی که به مدت طولانی در یک موقعیت خاص ثابت هستند اتفاق می افتد. مانند افرادی که به دلیل بیماری، معلولیت یا کهولت سن، در بستر یا روی صندلی چرخ دار به سر می برند. زخم های فشاری بسته به شدتی که دارند از یک تا چهار مرحله درجه بندی می شوند. در خصوص زخم های باز عمیق که به لایه های زیرین پوست رسیده، نیاز است تا از پانسمان های مخصوص استفاده شود.

پانسمان مناسب برای زخم بستر باید دارای ویژگی های زیر باشد:

  • رطوبت محیط زخم را حفظ کند
  • نسبت به نفوذ میکروارگانیسم ها مقاوم بوده و ضد عفونت باشد
  • بافت های مرده (نکروزه) را حذف کند
  • تحمل فشاری بالا داشته باشد
  • به زخم نچسبد و تعویض آن آسان باشد
  • ظرفیت جذب بالایی داشته باشد و ترشحات زخم را جذب کند
  • قیمت پانسمان زخم بستر مناسب باشد

پانسمان زخم بستر

از جمله پانسمان های مناسب برای درمان زخم بستر می توان به پانسمان هیدروکلوئید، پانسمان فیلم شفاف، پانسمان فوم، پانسمان سوپر جاذب، هیدروژل ها و پانسمان های بر پایه ی آلژینات اشاره کرد.

 

پانسمان سوختگی

سوختگی ها بسته به درجه ی شدتی که دارند، از درجه یک تا سه دسته بندی می شوند. سوختگی ها در درجه دوم سطح پوست را از بین برده اند و در درجه سوم، حتی به لایه های زیرین پوست نیز آسیب زده و بافت های عمیق تر را درگیر کرده اند. در چنین شرایطی، نیاز است تا از پانسمان های تخصصی برای جلوگیری از آسیب بیشتر، بهبود روند درمان و بافت سازی، جلوگیری از عفونت و کاهش درد بیمار استفاده شود. پانسمان های مدرن که برای درمان سوختگی استفاده می شوند، با فراهم کردن محیط مرطوب برای زخم و آبرسانی به آن و هم چنین جذب اگزودای زخم، به روند بهبودی زخم سوختگی کمک می کنند.

از جمله پانسمان های مناسب برای درمان سوختگی، می توان به پانسمان های هیدروژل، پانسمان فوم، آلژِینات ها، پانسمان های هیدروکلوئید و پانسمان ها بر پایه ی کلسیم اشاره کرد.

پانسمان سوختگی

چه پانسمان زخمی را انتخاب کنیم؟

پانسمان های مدرن انواع بسیار متعددی دارند. نوع مواد و متریال سازنده، روش های تولید، اشکال پانسمان ها و شرکت های سازنده ی پانسمان بسیار متفاوت هستند. توجه کنید که یک پانسمان ایده آل، باید مناسب نوع زخم شما و شدت آن، هم چنین شرایط جسمی بیمار باشد. بنابراین، بهتر است پانسمان با نظر متخصصان زخم و پزشک شما انتخاب شود. قیمت پانسمان زخم نیز بسته به تولید کنندگان، حجم یا تعداد پانسمان و متریال آن بسیار متفاوت است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.