آیا مصرف پروتئین وی ضرر دارد؟

0
رپورتاژ

پروتئین وی یکی از اصلی‌ترین مکمل‌های بدن‌سازی است که توسط بدنسازان مصرف می‌شود. ورزشکاران در کنار انجام ورزش‌های استقامتی، به‌طور معمول همیشه در حال استفاده از شیکر ورزشی و پروتئین وی هستند. اگر پروتئین وی، بیش از مقدار توصیه شده مورد‌استفاده قرار بگیرد؛ می‌تواند عوارض خاصی را به­دنبال داشته باشد؛ بنابراین، توصیه می‌شود در ‌هنگام استفاده از آن زیاده‌روی نکنید. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر بدانید:

پروتئین وی چیست؟

شیر متشکل از پروتئین‌های کازئین و وی است. به‌منظور تولید پنیر، وی را از کازئین جدا کرده و در فرآیند تولید پنیر استفاده می‌کنند. پس از جداکردن پنیر از شیر، مایعی باقی می‌ماند که آب پنیر نام دارد. پروتئین وی، محصول تولید شده از آب پنیر است. این محصول همانند شیر، شامل ۹ اسید‌آمینه است که از آن در قالب مکمل بدن‌سازی نیز استفاده می‌شود. از‌ آن‌جایی که بدن نمی‌تواند اسید‌آمینه‌های ضروری را بسازد، از‌این‌رو، باید آن‌ها را از منابع خارجی دریافت کند.

فواید مصرف پروتئین وی

مصرف پروتئین وی می‌تواند مزیت‌های بی‌شماری داشته باشد. به‌طوری­که، حتی در بهبود سلامت و روند درمانی نیز استفاده می‌شود. نکته قابل‌توجه این است که مصرف بیش‌از اندازه آن می‌تواند این مزیت‌ها را به معایب تبدیل کند.

 1. اولین و مهم‌ترین مزیت مصرف این محصول، عضله‌سازی است. این پروتئین به ساخت و ترمیم عضلات کمک می‌کند.
 2. از‌ آن‌جایی که این پودر حاوی پروتئین است، می‌تواند در کاهش وزن کمک کند. هنگامی که پروتئین بیشتری مصرف کنید، احساس سیری در شما تشدید می‌شود؛ بنابراین از مصرف غذا اجتناب خواهید کرد.
 3. پروتئین وی نقش پر‌رنگی را در کاهش سطح کلسترول بدن ایفا می‌کند.
 4. تحقیقات ثابت کرده که مصرف این پودر در کنترل علائم آسم موثر است. به‌طوری­که می‌تواند وضعیت ایمنی را در بدن بهبود ببخشد.
 5. افزایش سطح قند خون، زمینه ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ را ایجاد می‌کند. در‌صورتی­که مصرف پودر وی می‌تواند سطح قند خون را کنترل کند. پس امکان ابتلا به دیابت کاهش می‌یابد.
 6. هنگامی که بدن افراد آسیب می‌بیند، دچار التهاب می‌شود. در برخی از موارد این التهاب مزمن است. مصرف دوز مناسب از این محصول می‌تواند التهاب مزمن را از بین ببرد.
 7. فشار خون بالا یکی از رایج‌ترین عارضه‌ها در بزرگسالان است. این امر، احتمال بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. مصرف پروتئین وی در کنترل سطح فشار خون بسیار موثر است.

 

مضرات پروتئین وی

مصرف پروتئین وی، می‌تواند علاوه‌بر فوایدی که دارد، آسیب‌هایی نیز به سلامت افراد وارد کند. برخی از این آسیب‌ها می‌توانند سلامت شما را به خطر بیاندازند.

آلرژی به پروتئین وی

بسیاری از افراد به شیر و لبنیات، آلرژی دارند. این آلرژی برای آن‌ها در‌ مورد پروتئین وی نیز صدق می‌کند. از ‌آن‌جایی که مقدار لاکتوز در این محصول بسیار اندک است، در‌ صورت حساسیت افراد، عوارضی را به‌دنبال خواهد داشت. از این عوارض می‌توان به دل‌درد، خارش پوست، قرمز شدن و سوزش پوست، کرختی و تورم دهان اشاره کرد.

درد معده و علائم گوارشی از عوارض پروتئین وی

از جمله مضرات پروتئین وی می‌توان به درد معده و مشکلات گوارشی اشاره کرد. مصرف این محصول موجب کاهش تعداد باکتری‌های خوب و افزایش باکتری‌های بد در روده می‌شود. حتی ممکن است معده شما در هضم محصولات و پروتئین لبنی دچار مشکل شود.

کاهش اشتها و افزایش خستگی

دریافت پروتئین کافی، احساس سیری را به‌وجود می‌آورد. مصرف بیش‌از اندازه آن می‌تواند اشتها را کاهش دهد و کمبود مواد مغذی را در بدن ایجاد کند. مصرف این پودر، علاوه‌بر کاهش اشتها موجب افزایش احساس خستگی و ضعف می‌شود.

گرفتگی های عضلانی

مصرف دوز‌های بالای پروتئین وی، گرفتگی‌های عضلانی معده را به‌دنبال دارد. همچنین ممکن است که این گرفتگی به سایر قسمت‌های بدن نیز منتقل شود. این عارضه در‌صورتی ایجاد می‌شود که به دوز‌های مصرفی خود دقت نداشته باشید.

آکنه از عوارض پروتئین وی؟

بسیاری از ورزشکاران با مصرف این مکمل، زمینه ایجاد آکنه صورت و بدن را فراهم می‌کنند. محققان معتقد هستند که محصولات لبنی حاوی یک هورمون رشد هستند که می‌تواند باعث بروز آکنه شود؛ بنابراین اگر از آکنه رنج می‌برید، درمان آن استفاده از محصولات مراقب پوست نیست؛ بلکه باید مصرف پروتئین وی را قطع کنید.

پروتئین وی و ریزش مو

اگر در مصرف پودر وی زیاده‌روی کنید، عوارض ریزش مو را به­دنبال خواهد داشت. برخی از افراد در کنار مصرف این پودر، از از مکمل‌های حاوی آمینو‌اسید نیز استفاده می‌کنند. در ‌این‌صورت، با افزایش اسید‌آمینه‌های بدن، ریزش مو حاصل می‌شود. نکته قابل‌توجه این است که با کنترل دوز مصرفی این پروتئین، امکان جلوگیری از ریزش مو وجود دارد.

پروتئین وی و سنگ کلیه

ادرار شامل برخی مواد مانند اگزالات و اسید‌اوریک است. هنگامی که این اجزای تشکیل‌دهنده از حد عادی افزایش یابند، سنگ کلیه ایجاد می‌شود. همچنین زمانی که میزان پروتئین در بدن افزایش یابد، فعالیت کلیه‌ها چند‌برابر می‌شود. در‌ صورت افزایش فعالیت کلیه‌ها برای تجزیه پروتئین، احتمال ایجاد سنگ کلیه افزایش می‌یابد.

بدن برخی از افراد مستعد ساختن سنگ کلیه است. به‌طوری­که از طریق ژنتیک یا موارد دیگر به سنگ کلیه مبتلا هستند. در‌ صورتی­که بدن شما تجربه ساختن سنگ کلیه را داشته، از مصرف پروتئین وی پرهیز کنید.

عوارض پروتئین وی برای قلب

به‌طور کلی، مصرف پروتئین وی برای بیماری‌های قلبی و عروقی مفید است، اما مصرف زیاد آن می‌تواند نتیجه‌ای معکوس داشته باشد؛ بنابراین، عوارض پروتئین وی زمانی اتفاق می‌افتد که مصرف آن از حد مجاز عبور کند. در غیر‌این‌صورت، مصرف این پودر برای قلب مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

عوارض پروتئین وی برای کبد

استفاده پروتئین وی می‌تواند برای کبد مضر باشد؛ به‌طوری­که باعث ایجاد بار کبدی، افزایش ریسک بیماری‌ها و مشکلات کبدی شود. از این مشکلات می‌توان به بیماری سیروز کبدی اشاره کرد. اگر مصرف این پروتئین ادامه داشته باشد، امکان تشدید بیماری‌های کبد نیز وجود دارد.

 

شیکر ورزشی

پیشگیری از عوارض پروتئین وی

در برخی از مواقع، مصرف پروتئین وی برای ورزشکاران و بدن‌سازان حرفه‌ای الزامی است. با‌وجود اینکه مصرف پروتئین وی با عوارضی همراه است؛ اما برای پیشگیری از آن‌ها راه‌حل‌هایی وجود دارد.

 • برای پیشگیری از عوارض این محصول می‌توانید با پزشک مشورت کنید. توصیه می‌شود این کار را پیش از مصرف پودر وی انجام دهید.
 • حتما از مکمل‌های اورجینال استفاده کرده و آن‌ها را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید.
 • در‌مورد میزان مصرف آن حتما با پزشک و مربی خود مشورت کنید.
 • مقدار مصرف روزانه را در‌ نظر بگیرید و هرگز آن را افزایش ندهید؛ زیرا بیشتر عوارض آن در ‌صورتی ایجاد می‌شود که مصرف نا‌درست از این مکمل صورت گرفته باشد.

جمع بندی

یکی از مهم‌ترین دلایل عوارض مصرف پروتئین وی، استفاده از مکمل‌های فیک است؛ بنابراین توصیه می‌شود مکمل وی را از یک فروشگاه معتبر تهیه کنید و حتما با استفاده از یک شیکر ورزشی به خوبی مخلوط نمایید و سپس مصرف کنید. سوت استور ، یک فروشگاه لوازم ورزشی است که محصولات با‌کیفیت و اورجینال را به مشتریان ارائه می‌دهد. این فروشگاه هر ‌روز هفته و به‌صورت ۲۴ ساعته، امکان مشاوره و پاسخگویی به شما عزیزان را فراهم کرده است. شما می‌توانید محصول مورد‌نظر خود را ثبت کرده و آن را در هر‌جای ایران، دریافت کنید. سفارش شما در سریع‌ترین زمان، ارسال می‌شود. همچنین سوت استور آماده همکاری با تمام تیم‌های ورزشی، باشگاه‌ها و ورزش‌دوستان است.

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.