اثر سیگار بر سلامت چشم را به خوبی بدانید!

0
رپورتاژ

سیگار واژه آشنایی است که جمعیت کثیری از مردم به نوعی گرفتار آن هستند. فرقی هم نمی‌کند که روزی یک پاکت سیگار بکشید یا یک نخ یا این‌که در معرض دود سیگار قرار بگیرید. علاوه بر آن اگر از پیپ یا قلیان هم استفاده می‌کنید از این قاعده مستثنی نیستید چراکه در واقع از تنباکو استفاده می‌کنید. این مقاله علاوه بر این‌که به مضرات سیگار برای سلامتی عمومی می‌پردازد، به طور تخصصی اثر سیگار بر سلامت چشم را بررسی می‌کند.

 

 

اثرات کلی سیگار بر سلامتی

سیگار، قلیان یا پیپ، فرقی نمی‌کند، استفاده از تنباکو به هر شکلی که باشد برای بدن مضر است. سیگار حاوی 600 نوع ماده مختلف است، وقتی سیگاری را روشن می‌کنید، مواد موجود در سیگار، تبدیل به 4000 ماده شیمیایی می‌شوند که بسیاری از آن‌ها سمی هستند و باعث بروز سرطان می‌شوند.

کشیدن سیگار تقریباً بر تمام ارگان‌های داخلی و خارجی بدن اثرات سوء دارد که در ادامه برخی از مهم‌ترین آن‌ها را برمی‌شماریم:

 1. دستگاه اعصاب مرکزی

نیکوتین یکی از مواد موجود در تنباکو است. این ماده به شدت اعتیادآور است و به‌محض استفاده از سیگار از طریق جریان خون، به مغز می‌رسد و برای مدت کوتاهی باعث ایجاد انرژی در فرد می‌شود. اما وقتی اثرش از بین رفت، فرد به‌خاطر احساس خستگی و اضطراب احساس نیاز بیشتری به آن می‌کند؛ در نتیجه سیگار بعدی را روشن می‌کند.

 1. دستگاه تنفسی

وقتی سیگار می‌کشید، موادسمی حاصل از سوختن آن وارد ریه‌های شما می‌شود. این مواد برای شش‌ها بسیار مضر هستند و باعث ایجاد برونشیت‌های مزمن، آمفیزم ریه (از بین رفتن پارانشیم‌های ریه)، بیماری‌های مزمن انسدادی ریه و سرطان ریه می‌شوند.

 1. دستگاه قلبی-عروقی

نیکوتین موجود در سیگار باعث تنگ‎شدن رگ‌های خونی می‌شود که در طولانی مدت آسیب‌های شدیدی را به همراه خواهد داشت. همچنین استعمال سیگار باعث افزایش فشار خون و به دنبال آن سکته مغزی می‌شود.

 1. ارگان‌های خارجی (پوست، مو و ناخن)

مواد موجود در تنباکو با ایجاد تغییرات در ساختار پوست باعث تغییرات پوستی می‌شود. تحقیقات نشان داده که مصرف سیگار حتی می‌تواند باعث سرطان پوست هم شود. علاوه بر آن ریزش مو، کچلی و سفیدشدن موها نیز از دیگر عوارض مصرف سیگار هستند.

 1. دستگاه گوارش

افراد سیگاری بیشتر در معرض ابتلا به انواع سرطان‌های دهان، گلو، حنجره، مری و لوزالمعده هستند.

 1. دستگاه تناسلی

نیکوتین باعث کاهش خون‌رسانی به اندام‌های جنسی در زنان و مردان می‌شود، از این‌رو در مردان باعث کاهش فعالیت جنسی و در زنان باعث کم‌شدن میزان رضایت جنسی خواهد شد.

اثرات منفی سیگار بر سلامت چشم

در کنار ارگان‌های اصلی بدن که آسیب‌های شدید از مصرف سیگار به آن‌ها وارد می‌شود، سیستم بینایی و چشم‌ها نیز از آسیب‌های سیگارکشیدن در امان نیستند. سیگار به بخش‌های مختلف چشم آسیب می‌رساند و روند برخی از بیماری‌های چشم را تسریع می‌بخشد؛ در ادامه به برخی از بیماری‌های چشم ناشی از کشیدن سیگار می‌پردازیم:

استعمال دخانیات باعث تخریب بخش مرکزی شبکیه چشم (ماکولا) شده و ممکن است عواقبی مثل کوری برگشت‌ناپذیر را به همراه داشته باشد.

همچنین مصرف سیگار حتی به مقدار کم، خطر ابتلا به «کاتاراکت» (آب‌مروارید) را دو چندان می‌کند. در افرادی که مصرف سیگار آن‌ها بالاست، این امکان می‌تواند به سه برابر هم افزایش پیدا کند. علائم شایع آب مروارید با تاری دید یا دوبینی، حساسیت به نور، رنگ‌های نامشخص و محوشده و کاهش دید در شب آغاز می‌شود؛ خوشبختانه این بیماری با انجام اعمال جراحی قابل درمان است.

«رتینوپاتی» یکی دیگر از بیماری‌های چشمی است که سرچشمه ابتلا به آن در بیماری دیابت است. سیگارکشیدن می‌تواند تا 40% امکان ابتلا در دیابت در افراد را افزایش دهد و از این طریق باعث بروز بیماری رتینوپاتی شود چراکه قندخون کنترل‌نشده باعث می‌شود رگ‎های خونی شبکیه آسیب ببینند و چنانچه این آسیب جدی باشد باعث کاهش خونرسانی و در نتیجه اکسیژن‌رسانی به شبکیه شده و در طی چند سال منجر به کوری می‌شود.

همچنین استعمال دخانیات می‌تواند باعث بروز گلوکام (آب‌سیاه)، تنبلی چشم(آمبلوپی) یا سندرم خشکی چشم شود.

اثرات دود سیگار برچشم

این اصطلاح را زیاد شنیده‌ایم که اگر فلان کار نامناسب را انجام دهیم، دودش به چشم خودمان می‌رود! در مورد کشیدن سیگار این ضرب‎المثل مصداق بارزتری دارد چراکه همان‌طورکه پیش‌تر گفتیم دودسیگار حاوی مواد مضر و آسیب‌رسانی چون قطران و مونوکسیدکربن است که می‌تواند سلامت چشم را به خطر بیندازد.

دود سیگار با تأثیر منفی بر سلول‌های شبکیه چشم موجب کاهش بینایی و پیرچشمی در افراد سیگاری می‌شود.

درواقع دود سیگار باعث کاهش سطح خونی مواد آنتی‌اکسیدان می‌شود. این مواد وظیفه محافظت از سلول‌های شبکیه چشم را برعهده دارند. سیگار باعث تخریب لایه محافظ بین شبکیه و عروق خونی‌شده و منجر به کاهش خون‎رسانی و ایجاد بافت اسکار (زخمی) می‌شود.

اثر سیگار بر سلامت جنین در دوران بارداری

در بخش‌های ابتدایی مقاله گفتیم که دود سیگار حاوی حداقل 4000 ماده شیمیایی از جمله عناصری نظیر سرب، سیانید و حداقل 60 نوع ماده سرطانزاست. از آنجایی‎که تنها منبع دریافت اکسیژن و مواد مغذی جنین از طریق جفت و از مادر است، دم و بازدم مادر در هنگام سیگارکشیدن، می‌تواند این مواد سمی را وارد جریان خون جنین کند. یکی از مهم‌ترین عوارض مصرف سیگار در دوران بارداری، زایمان زودرس همراه با وزن کم است. نیکوتین و مونوکسیدکربن موجود در دود سیگار مانع رسیدن مقدار کافی اکسیژن به جنین می‌شود. کمبود اکسیژن می‌تواند اثرات ویران‌کننده‌ای بر رشد و تکامل کودک شما داشته باشد. از دیگر عوارض استعمال دخانیات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سقط‌جنین و شکست در تولد نوزاد
 • افزایش ضربان قلب نوزاد
 • افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی
 • افزایش خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد
 • ایجاد نواقص مادرزادی

نتیجه‌گیری

سیگارکشیدن در واقع واردکردن موادسمی و سرطان‌زا به بدن است. این موادسمی می‌تواند تمامی ارگان‌های داخلی و پوششی بدن را تحت تأثیر قراردهد و باعث بروز انواع بیماری‌ها شود.

یکی از تأثیرات مخرب سیگار، عوارض استفاده از آن بر بینایی افراد است. سیگار می‌تواند با تخریب رگ‌های خونی شبکیه، عوارض جبران‌ناپذیری در چشم افراد سیگاری به‌جای بگذارد. در صورتی که تاکنون دچار آسیب های چشمی ناشی از مصرف سیگار شده اید، توصیه می کنیم حتما به یک چشم پزشک متخصص مراجعه کرده و چشم خود را مورد معاینه قرار دهید. در صورت نیاز به خرید عینک حتما اقدام به خرید آن از عینک فروشی های کشور کرده و نسبت به استاندارد بودن عینک خود اطمینان حاصل نمایید.

بدیهی است مصرف این ماده سمی در دوران بارداری علاوه بر تأثیرات مخرب بر سلامت مادر، می‌تواند با کاهش سطح اکسیژن خون نوزاد، سبب زایمان زودرس با وزن کم و حتی سقط جنین شود.

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / کمربند پلاتینر / کلینیک درمان دیابت / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / حمل بار دریایی از چین / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5