از بین بردن جای جوش صورت خیلی سریع

0
رپورتاژ

آکنه کابوس هر نوجوان است وگاها حتی می‌تواند تا بزرگسالی گسترش یابد. اما مدتها پس از اینکه جوش‌ها پاک می‌شوند و قرمزی و تحریک از بین می‌رود، جای جوش روی صورت برای مدتهای زیاد و گاها بصورت چاله یا منفذ باز عمیق تا پایان عمر روی صورت شما باقی می ماند. در ادامه ی مطلب درمان های مفیدی که میتوانند به از بین بردن جای جوش روی صورت یا بدن شما کمک کنند اشاره کرده ایم.

بسته به این که آیا زخم‌های آکنه شما برآمده یا گود شده‌اند، چندین راه خوب برای پنهان کردن یا به حداقل رساندن آنها وجود دارد ، مثل لیزر‌درمانی، لایه‌برداری شیمیایی و میکرونیدلینگ.

به گفته ی دکتر ریاحی متخصص پوست و مو، درمان مناسب جوش، بهترین راه برای از بین بردن و یا بعبارتی رفع جای جوش بلافاصله بعد از دفع التهاب آن است، در اصل درمان مناسب جوش بسته به نوع آن، نوعی پیشگیری از ایجاد جای آن روی پوست صورت است.

از بین بردن جای جوش صورت خیلی سریع

بهترین انتخاب شما این است که با یک متخصص پوست مشورت کنید. متخصصان اول بر روی کنترل آکنه شما تمرکز خواهند کرد. هر چه کمتر آکنه ظاهر شود، زخم‌های کمتری خواهید داشت. خبر‌خوب این است که همه زخم‌های آکنه دائمی نیستند.

آکنه یک بیماری پوستی شایع است که حدود 80٪ از افراد بین سنین 11 تا 30 سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. آکنه می‌تواند بر روی صورت، قفسه‌سینه، پشت و شانه‌های شما ظاهر شود. ممکن است به نظر برسد که این سوزش‌ها هرگز از بین نخواهد رفت، اما بعد از مدتی، بهبود پیدا می‌کنند. هنگامی که بهتر شدند، زخم آکنه ظاهر می‌شود.

اگر چه امکان خلاص شدن از شر زخم‌های آکنه به سرعت وجود ندارد، اما هرگز برای درمان آنها دیر نیست. بهتر است بیماران نوجوان قبل از انجام درمان تا 20 سالگی خود صبر کنند تا اطمینان حاصل شود که احتمال ظاهر شدن دوباره آکنه در آینده وجود ندارد.

1_ درمان دارویی

در حالی که بسیاری از دارو‌های بدون نسخه وجود دارد که ادعا می‌کنند بافت، رنگ و ظاهر زخم را بهبود می‌بخشند، هیچ راه واقعی برای خلاص شدن از زخم‌های آکنه به طور طبیعی و در خانه وجود ندارد. دارو‌های بدون نسخه است شامل مواد زیر هستند:

  • آلفا‌هیدروکسی‌اسید

  • لاکتیک‌اسید‌ها

  • رتینوئید‌ها

  • سالیسیلیک‌اسید

هنگامی که پزشک به زخم‌های آکنه شما توجه می‌کند، معمولا گزینه های درمانی زیر را بررسی می‌کند:

2_ لیزر صورت برای جای جوش

بهترین درمان برای از بین بردن قطعی جای جوش طی سالهای گذشته لیزر co2 یا فرکشنال بوده است. لیزر فرکشنال علی الخصوص لیزر co2 با تحریک پوست برای بازسازی و کلاژن سازی مجدد میتواند به تغییر رنگ زخم‌های مسطح یا برآمده ی صورتی یا بنفش کمک کرده و همچنین زخم های برآمده را از بین ببرد. پزشکان اغلب از لیز‌های لایه‌بردار دی‌اکسید‌کربن یا همان co2 برای درمان زخم‌های آکنه استفاده می‌کنند.

پس از لیزر صورت برای جای جوش، تا پنج روز، پوست متورم و قرمز است و ممکن است خون‌ریزی کند. همچنین ممکن است بین سه تا پنج جلسه درمان نیاز داشته باشید.

درمان با لیزر فقط برای آکنه نیست. پزشکان از لیزر برای درمان انواع دیگر زخم‌ها نیز استفاده می‌کنند، از جمله سوختگی، سرطان‌پوست و حذف خال‌کوبی.

3_ لایه‌برداری شیمیایی

متخصص پوست ممکن است یک محلول‌شیمیایی بر روی پوست شما اعمال کند. این باعث می‌شود که پوست تاول زده و در نهایت آن را از بین ببرد و پوست جدید و بازسازی شده‌ای ایجاد کند که معمولا صاف‌تر از پوست قدیمی است.

لایه‌برداری به طور معمول تا هفت روز باعث قرمزی و گاهی اوقات تورم و زخم‌های سرد می‌شود. این روش درمان ارزان‌تر است زیرا معمولا فقط به یک جلسه درمان نیاز دارید.

لیزر دقیق‌تر است، بنابراین اگر لایه‌برداری شیمیایی کار نمی‌کند، مردم اغلب لیزر را امتحان می‌کنند.

4_ میکرونیدلینگ برای جای جوش

این روش، به عنوان درمان القای کلاژن شناخته می‌شود، میکرونیدلینگ از یک سوزن‌ غلتکی یا دستگاه قلم برای ایجاد سوراخ‌های کوچک در لایه بالای پوست شما استفاده می‌کند. این روش، تولید کلاژن را در پوست تحریک می‌کند که به بهبود خطوط چروک و بافت پوست کمک می‌کند.

پس‌از درمان، قرمزی رخ می‌دهد و معمولا چند روز طول می‌کشد. اکثر افراد به چهار تا شش جلسه درمان میکرونیدلینگ برای بهترین نتایج نیاز دارند.

پزشک ممکن است، بیش از یک نوع درمان، بسته به نیازهای شما استفاده کند. به عنوان مثال، آنها ممکن است برخی از زخم‌ها را با لیزر و بقیه را با میکرونیدلینگ درمان کنند.

وقتی پوست آسیب‌دیده داشته باشید، هیچ درمانی باعث نمی‌شود که دوباره بی‌نقص بنظر برسد، ولی بسته به شدت آکنه، می‌توان پس از درمان، تا دو سوم از شدت آن را کم کرد.

5_ انجام سابسیژن برای از بین بردن سریع جای جوش

درمان دیگری که ممکن است قبل از هر یک از لیزرها یا لایه برداری مفید باشد، سابسیژن نامیده می‌شود، روشی که شامل آزاد کردن زخمی است که به عضله یا بافت‌های عمیق‌تر متصل شده تا بتواند دوباره آزادانه حرکت کند.

این تکنیک که از پروب یا سوزن جراحی استفاده می‌کند، در زخم‌های عمیق‌تر استفاده می‌شود تا آنها را به سطح پوست برساند تا پاسخ آنها به لیزر، لایه‌برداری شیمیایی یا میکرونیدلینگ افزایش یابد.

شما ممکن است کبودی جزئی را برای حدود یک تا دو هفته پس از درمان مشاهده کنید.

6_ درمان با فیلر‌ها

فیلر‌ها معمولا برای درمان چین‌و‌چروک استفاده می‌شوند. اما آنها همچنین می توانند برای کمک به زخم‌های آکنه فرو‌رفته استفاده شوند. فیلر‌های اسید هیالورونیک مانند Restylane و Juvederm به پوست شما کمک می‌کنند تا پر شده و می‌توانند هر گونه مناطق فرو‌رفته را صاف کنند، در حالی که فیلر‌های کلاژن مانند Bellafill زخم آکنه را صاف کرده و به آنها حجم اضافه می‌کنند.

Sculptra، که یک فیلر اسید‌پلی‌ال‌لاکتیک است، در طول زمان با تحریک تولید کلاژن به صاف شدن زخم‌های فرو رفته کمک می‌کند.

پزشک همچنین ممکن است انتقال چربی اتولوگ را پیشنهاد کند که در آن، چربی از قسمت دیگری از بدن شما برداشته شده و به منطقه دارای زخم آکنه تزریق می‌شود.

برای انواع فیلر‌ها، ممکن است تورم، قرمزی و تغییر‌رنگ را تجربه کنید. و بسته به نوع فیلر، ممکن است به جلسه‌های درمان متعدد نیاز داشته باشید.

7_ از بین بردن جای آکنه با درم‌ابریژن

شبیه به لیزر‌درمانی، درم‌ابریژن از یک ابزار خاص استفاده می‌کند که با اصطکاک لایه بالای پوست شما را از بین می‌برد. مثل یک سنباده که پوست شما را صاف می‌کند.

هنگامی که لایه بالایی پوست برداشته می‌شود، از یک پانسمان مرطوب برای کمک به بهبودی آن استفاده می‌شود که می‌تواند تا چند هفته طول بکشد.

میکرودرم‌ابریژن شبیه به درم‌ابریژن است، اما معمولا شامل درمان‌های متعدد با زمان بهبودی کوتاه‌تر است. میکرودرم‌ابریژن به اندازه درمان‌های لیزر عمیق نیست و یا مثل لیزر تاثیر دائمی ندارد، اما ارزان‌تر است و نیاز به آماده‌سازی کمتری دارد.

8_ تزریق استروئید

یک درمان رایج، تزریق استروئید، می‌تواند برای صاف کردن زخم‌های فرو‌رفته مورد استفاده قرار گیرد. قبل از اینکه تغییر قابل توجهی را مشاهده کنید، به درمان‌های متعدد نیاز خواهید داشت.

عوارض جانبی می تواند شامل درد خفیف، کبودی و احتمالا خون‌ریزی باشد. ترکیب این تزریق‌ها با لیزر، اغلب می‌تواند نتایج را بهبود ببخشد.

9_ حذف درمانی

اگر زخم حفره‌ای دارید که با درمان استاندارد بهبود نمی‌یابد، پزشک شما ممکن است این روش را انتخاب کند.

این روشی است که کل زخم و فولیکول‌های مو قبل از ظاهر شدن مجدد پوست، برداشته می‌شوند.

از یک ابزار گرد برای حذف کامل زخم توسط سوراخ کردن لایه بالای پوست استفاده می‌شود. سپس از بخیه‌های پوست برای بستن محل زخم استفاده می‌شود که منجر به زخم کوچک‌تر و مسطح‌تر می شود که در طول زمان محو می‌شوند.

می‌توان جلوی زخم آکنه و جوش را گرفت؟

آکنه می‌تواند مربوط به داروها یا مکمل‌های دیگر باشد، بنابراین همیشه داروهایی مانند دارو‌های ضد بارداری و مکمل‌های تمرین را با پزشک بررسی کنید. چند نکته که شما برای کاهش خطر ابتلا به زخم آکنه می‌توانید انجام دهید:

  • ترک دخانیات

  • دست نزدن به صورت، مقاومت در برابر فشار دادن جوش‌ها

  • آکنه خود را هرچه سریع‌تر درمان کنید تا به زخم تبدیل نشود

زخم می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد، مهم نیست که آیا شما یک نوجوان هستید و هورمون‌های شما در حال تغییر هستند یا یک بزرگسال هستید. گاهی اوقات، هنگامی که بزرگسالان وزن کم می‌کنند یا قابلیت ارتجاعی پوست خود را از دست می‌دهند، زخم‌های گذشته بیشتر آشکار می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.