کاشت مو با سلول‌های بنیادی

0
رپورتاژ

سلول‌های بنیادی یکی از اصلی‌ترین حوزه‌هایی است که دانشمندان به منظور توسعه روش‌های جدید پزشکی و یافتن روش‌های درمانی روی آن کار می‌کنند. از این رو متخصصین پوست و مو نیز تلاش می‌کنند تا با استفاده از سلول‌های بنیادی به روش جدیدی از کاشت مو برسند که در آن فولیکول‌های مو طبیعی به صورت بی نهایت در اختیارشان قرار بگیرد. البته این روش که کاشت مو با سلول‌های بنیادی نام دارد، هنوز در فاز آزمایشگاهی بوده و وارد مرحله بالینی نشده است؛ اما متخصصان موفق شده‌اند با استفاده از سلول‌های بنیادی تا حد زیادی به ترمیم فولیکول‌ها کمک کنند.

 

کاشت مو با سلول های بنیادی

منابع سلول‌های بنیادی در بدن

سلول‌های بنیادی بالغ در سراسر بدن ما وجود دارند و در زمان نیاز به سلول مورد نظر متمایز می‌شوند. در بخش‌هایی مثل روده و استخوان سلول‌های بنیادی مدام تقسیم می‌شوند تا بافت‌ها را برای عملکرد طبیعی خود نگهداری کنند. این سلول‌ها قادرند تنها به برخی سلول‌های هدف که برای آن برنامه ریزی شده‌اند تمایز پیدا کنند. اما سلول‌های بنیادی جنینی که کاملا غیر اختصاصی هستند می‌توانند به هر سلولی تبدیل شوند. منبع این سلول‌ها معمولا در مغز استخوان، خون و رگ‌های خونی، ماهیچه‌های اسکلتی، پوست و کبد هستند.

کاشت مو با سلول‌های بنیادی چیست؟

در کاشت مو با سلول‌های بنیادی از این سلول‌ها که برای رشد بافت متمایز می‌شوند (سلول‌های والد)، برای تولید فولیکول‌های جدید استفاده می‌شود. با این حال متخصصان تا کنون تنها تا مرحله‌ای پیش رفته‌اند که از سلول‌های بنیادی برای تحریک رشد و ترمیم موها استفاده کنند. در این تکنیک سلول‌های بنیادی از بافت چربی بدن استخراج و خالص سازی شده و با میکرواینجکشن (تزریق میکرو) به فولیکول‌های مو تزریق می‌شوند.

با تزریق سلول‌های بنیادی در ناحیه کم پشت مو، این سلول‌ها تقسیم شده تمایز پیدا می‌کنند و تارهای مو را دوباره رشد می‌دهند. همچنین در برخی روش‌ها تعداد محدودی فولیکول مو از بانک مو استخراج شده و کشت داده می‌شوند تا به مرحله‌ای از رشد و تمایز برسند که برای کاشت مو مورد استفاده قرار گیرد. این روش‌ها هنوز در مرحله آزمایشگاهی قرار دارند.

 

کاشت مو با سلول های بنیادی

اثربخشی کاشت مو با سلول‌های بنیادی در درمان طاسی

در سال‌های اخیر کاشت مو با سلول‌های بنیادی به عنوان یکی از اصلی‌ترین تحقیقات حوزه پوست و مو به کار رفته است. در حال حاضر این روش به منظور تقویت، بازسازی و ترمیم فولیکول‌های مو به کار می‌رود. سلول‌های بنیادی فولیکول‌های خفته مو را مجددا ترمیم و بازسازی می‌کنند و از این طریق دوباره رویش و رشد خود را آغاز می‌کنند. همچنین تارهای نازک مو ترمیم شده و رشد بهتری پیدا می‌کنند. بنابراین می‌توان گفت که کاشت مو با سلول‌های بنیادی در موارد متعددی موثر بوده است. همچنین از آنجایی که این سلول‌ها اتولوگ بوده و با بدن سازگارند، توسط بدن پس زده نمی‌شوند و نتایج دائمی به همراه دارند.

کاشت مو با سلول‌های بنیادی چگونه انجام می‌شود؟

روش کاشت مو با سلول‌های بنیادی یک تکنیک نوین است که به راحتی انجام می‌شود و سختی‌های سایر روش‌ها را ندارد. در این روش ابتدا ناحیه مورد نظر را ضد عفونی و بی حس می‌کنند. سپس با استفاده از لیپوساکشن چربی مورد نظر برداشته شده و سلول‌های بنیادی آن طی فرایند خاصی جدا می‌گردد. سلول‌های بنیادی در محلول سوسپانسیون خاصی قرار دارند که پس از آماده سازی به پوست سر تزریق می‌شوند. این عمل تقریبا 3 ساعت به طول می‌انجامد.

مزایای کاشت مو با سلول‌های بنیادی

تکنیک اصلی کاشت مو با سلول‌های بنیادی هنوز وارد مرحله بالینی و عملی نشده است، اما تکنیک‌های کمکی مثل تزریق به فولیکول‌های مو در حال حاضر در برخی کلینیک‌ها انجام می‌شود. از مهم‌ترین مزایای کاشت مو با سلول‌های بنیادی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·         دوره نقاهت کوتاه: کاشت مو با روش‌های جراحی به دوره نقاهت طولانی و عوارض زیاد معروف است. اما در صورت تزریق سلول‌های بنیادی به پوست سر، دوره نقاهت بسیار کوتاه خواهد بود و نیازی به رعایت مراقبت‌های پیچیده بعد از عمل نیست.

·         نتایج طبیعی: کاشت مو با سلول‌های بنیادی باعث جایگزین شدن فولیکول‌های ضعیف مو می شود که در نتیجه آن فولیکول‌های طبیعی خود فرد رشد می‌کنند. بنابراین نتیجه این تکنیک کاملا طبیعی خواهد بود.

·         بدون ایجاد زخم و التهاب: کاشت مو با سلول‌های بنیادی هیچ گونه زخمی در پوست سر ایجاد نمی‌کند و به همین دلیل عوارض بسیار کمتری دارد.

·         نتایج ماندگار: کاشت مو با سلول‌های بنیادی یک روش دائمی و ماندگار است که می‌تواند با ترمیم فولیکول‌های مو،‌ آنها را برای همیشه سالم و زیبا نگه دارد.

 

کاشت مو با سلول های بنیادی

کاشت مو با سلول‌های بنیادی برای چه افرادی مناسب است؟

کاشت مو با سلول‌های بنیادی برای درمان ریزش مو و ترمیم موهای از دست رفته کاربرد دارد. این روش در افرادی با شرایط زیر، بیشترین کاربرد را دارد:

·         افرادی که به دلیل آلوپسی آندروژنیک دچار طاسی با الگوی مردانه یا زنانه شده‌اند.

·         افرادی که تحت تاثیر داروها یا اختلالات هورمونی موهای خود را از دست داده‌اند.

·         افرادی که به دلیل شیمی درمانی دچار ریزش مو شده‌اند.

·         افرادی که به دلیل بانک موی ضعیف نمی‌توانند نتیجه قابل قبولی از سایر روش‌های کاشت مو دریافت کنند.

البته تمام افرادی که دچار ریزش مو شده‌اند کاندیدای مناسبی برای کاشت مو با سلول‌های بنیادی نیستند. افرادی که بیماری کنترل نشده‌ای دارند یا داروهای خاصی استفاده می‌کنند، نمی‌توانند از این روش استفاده کنند. همچنین بهتر است زیباجویان برای استفاده از این روش حداقل 25 سال سن داشته باشند.

نتیجه گیری

اگرچه کاشت مو با سلول‌های بنیادی طبق ایده اصلی خود هنوز عملی نشده است، اما توانسته تکنیک‌های موثری را برای درمان ریزش مو و طاسی سر ارائه کند. البته تنها برخی کلینیک‌ها می‌توانند از این روش برای درمان ریزش مو استفاده کنند. کاشت مو با سلول‌های بنیادی توانسته با ترمیم و تقسیم مجدد فولیکول‌های مو رشد موها را باز گردانده و تراکم آنها را بیشتر کند.

بسیاری از متخصصان همچنان بر روی تمایز سلول‌های بنیادی در آزمایشگاه و پیوندس آنها به پوست سر کار می‌کنند و حتی نتایج قابل توجهی در آزمایشات حیوانی دریافت کرده‌اند. امیدواریم با توسعه علم پزشکی و ژنتیک شاهد استفاده از این ایده برای درمان کامل مشکل ریزش مو و طاسی باشیم.

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.