هانس زاکس – دوزنده سراینده

0

۵ نوامبر ۱۴۹۴؛ در چنین روزی هانس زاکس در شهر نورِنبِرگ زاده شد.

پدر هانس زاکس (hanssachs )خیاط سرشناس و توانگری بود و توانست فرزندش را به مدرسه موسوم به لاتین بفرستد. هانس ساکس ۱۵ ساله بود که تحصیلات متوسطه را به پایان رساند و دو سال دوره کفاشی دید. سپس طبق رسم آن روزگار ۵ سال به منظور تجربه‌اندوزی به مسافرت رفت.

۲۲ ساله بود که به زادگاهش بازگشت و طبق معمول آن روزگار، وارد صنف کفاشان شد. در آن زمان اعضای صنف‌های پیشه‌وران و چند صنف دیگر که دستی در شعر و ادبیات داشتند، یکشنبه‌ها در مرکز شهر نورِنبِرگ گرد هم می‌آمدند و سروده‌های خود را که آهنگی هم بر آن‌ها گذاشته بودند برای همگان می‌خواندند.

آثار هانس زاکس ماندگارترین و مشهورترین آن‌ها بودند که به نام مایستِرزینگِر (Meistersinger) در تاریخ فرهنگ و ادبیات_آلمان ثبت شده‌اند. او بیش از ۴۰۰۰ ترانه در این سبک، ۲۰۰۰ شعر پندآموز، ۲۰۰ نمایشنامه تراژدی، چندین نمایشنامه طنز و چند اثر منثور از خود به جا گذاشته که تا دو قرن پس از او خوانده و حفظ می‌شدند.

گوته شاعر بنام اثر ماندگار فاوست را در سبک و قالب سروده‌های هانس ساکس نوشته و او را ستوده است.

هانس زاکس که با مارتین لوتر هم‌زمان و از هواداران او بوده، سروده‌های انتقادی بسیاری علیه پاپ و صاحبان زر و زور دارد:

“چون پاپ ز فرمان خدا سرپیچید،

جنگی شد و در خونِ برادر پیچید،

دیگر نتوان رهبر خلقش خواندن

تا در طمع مرتبه و زر پیچید”

از آن‌جا که شعرهای هانس زاکس از نظر ساختار ساده و بیشتر به منظور پندآموزی سروده شده‌اند، در دوره‌های بعد دیگر مورد توجه مردم قرار نگرفتند و امروزه تقریبا فراموش شده‌اند در صورتی که به گواه ادب‌شناسان، ارزش اخلاقی و ادبی خود را تا به امروز حفظ کرده‌اند.

هانس زاکس در ۸۱ سالگی در زادگاهش در جنوب آلمان درگذشت.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.