اسلیو معده بهتره یا بای پس | بررسی مزایا و عوارض

0
رپورتاژ

چکیده : برای لاغری سریع، می‌توانید از عمل لاغری کمک بگیرید. عمل اسلیو معده و بای پس، رایج‌ترین عمل لاغری در بین ایرانیان است. تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده را در این مطلب بخوانید

تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده

اسلیو معده و بای پس هر 2 عمل‌های لاغری هستند که با کاهش اندازه معده، حجم غذای مصرفی بیمار را کمتر خواهد کرد. عمل اسلیو معده و بای‌پس چندین تفاوت مهم و کلیدی در مزایا، خطرات و بهبودی دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

فرق اسلیو و بای پس چیست؟

عمل لاغری سریع‌ترین راه شناخته شده لاغری و کاهش وزن است. عمل لاغری بهترین گزینه برای زمانی است که به کاهش وزن زیاد نیاز دارید اما، رژیم‌های غذایی، ورزش، مصرف قرص‌های لاغری و سایر روش‌ها موثر نبوده‌اند. رایج‌ترین عمل لاغری در بین ایرانیان، عمل اسلیو معده و بای‌پس است.

در عمل اسلیو و بای پس معده، با کاهش سایز و اندازه معده، میزان غذای مصرفی به‌طور چشمگیر کاهش پیدا کرده که موجب لاغری و کاهش وزن خواهد شد. روش کار عمل اسلیو و بای پس معده به شرح زیر است:

عمل اسلیو معده چگونه انجام می‌شود؟

در عمل اسلیو معده حدود 80% از معده بیمار از بدن ایشان خارج می‌شود. به همراه قسمت برداشته شده از معده، هورمون گرلین، که با ترشح آن احساس گرسنگی می‌کنید، از بدن نیز خارج می‌شود که موجب می‌شود احساس گرسنگی کمتری داشته و میزان غذای کمتری مصرف کنید. برداشت معده در عمل اسلیو به طور دائمی و بدون بازگشت خواهد بود.

عمل بای پس معده چگونه انجام می‌شود؟

در عمل بای پس معده جراح با برداشتن قسمت زیادی از معده و بخشی از روده باریک، یک معده کوچیک ایجاد می‌کند. سپس، معده کوچک ایجاد شده را مجددا به روده باریک باقی‌مانده متصل می‌کند. بخش بزرگ معده که در عمل بای پس دور زده شده است، همچنان به روده باریک متصل است. بنابراین، همچنان اسید و آنزیم‌های گوارشی تولید شده را فراهم می‌کند. بخشی از روده باریک که همراه با معده دور زده می‌شود، معمولا برخی از مواد مغذی و کالری را جذب می‌کند. از آن‌جایی که موادغذایی دیگر از این بخش عبور نمی‌کند، کالری‌های موادغذایی جذب نشده و به کاهش وزن کمک می‌کند. عمل بای پس معده به عمل Roux-en-Y نیز شناخته می‌شود.

تفاوت بای پس و اسلیو معده از نظر دوره نقاهت

عمل بای پس معده پیچیده‌تر از عمل اسلیو معده است. در عمل اسلیو معده، فقط یک مرحله کار انجام می‌شود در حالی که در بای پس معده، باید دو مرحله متفاوت کار انجام شود. به طور معمول، عمل اسلیو و بای پس به 2 صورت انجام می‌شود. عمل لاپاراسکوپی و عمل باز. در ادامه به بررسی 2 عمل جراحی لاپاراسکوپی و عمل باز می‌پردازیم.

عمل اسلیو و بای پس به صورت لاپاراسکوپی:

رایج‌ترین روش انجام عمل اسلیو معده و بای پس، عمل جراحی به صورت لاپاراسکوپی است. در عمل‌های جراحی که به صورت لاپاراسکوپی انجام می‌شود، جراح به جای برش عرضی در شکم بیمار، چندین حفره با قطر حدود 10 میلی‌متر در شکم بیمار ایجاد می‌کند. از یکی از این حفره‌ها، دستگاهی به اسم لاپاراسکوپ که سر آن به یک دوربین متصل است، وارد شکم بیمار و از حفره‌های دیگر، ابزارهای مورد نیاز جراحی وارد شکم بیمار خواهد شد. در عمل‌های لاپاراسکوپی، برای جدا کردن اندام‌های داخلی شکم و جلوگیری از آسیب به سایر اندام‌ها حین عمل، گاز دی‌اکسید کربن در شکم بیمار تزریق می‌شود.

عمل لاپاراسکوپی معده

به‌طور کلی، عمل‌های لاغری که به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شوند، درد زیادی برای بیمار به همراه نخواهد داشت. یک روز پس از عمل اسلیو یا بای پس به روش لاپاراسکوپی، بیمار می‌تواند از بیمارستان مرخص شده و فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرد. برای بهبود حفره‌های ایجاد شده در شکم بیمار نیز چیزی در حدود 3 هفته تا بهبودی کامل زمان لازم است.

عمل اسلیو و بای پس معده به روش عمل باز:

در برخی موارد، ممکن است عمل لاپاراسکوپی برای بیمار امکان‌پذیر نباشد و جراح مجبور به انجام عمل اسلیو یا بای پس به صورت عمل باز باشد. در عمل باز، برش عرضی در شکم بیمار ایجاد می‌شود که این برش، نسبت به برش‌های کوچک لاپاراسکوپی برای بهبودی به زمان بیشتری نیاز دارد. برخی از دلایلی که ممکن است به عمل باز نیاز داشته باشید:

  • ابتلا به چاقی بیش از حد

  • بیماری‌های مرتبط با چاقی که در حادترین شرایط خود هستند

  • سابقه جراحی معده قبلی

اگر عمل اسلیو معده یا بای پس شما به صورت عمل باز انجام شود، تا زمانی که برش شکم به اندازه کافی بهبود پیدا کند، باید در بیمارستان بستری باشید. طبق تجربیات و تحقیقات موجود در عمل‌های باز، پس از انجام عمل جراحی باید حدود 4 تا 5 روز در بیمارستان بستری باشد. همچنین پس از ترخیص از بیمارستان، حدود 12 هفته زمان لازم است تا به فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید.

تفاوت عمل اسلیو معده با بای پس معده از نظر عوارض

عمل اسلیو و بای پس معده یک روش لاغری نسبتا ایمن است که طبق گزارش انجمن جراحی متابولیک و چاقی آمریکا (ASMBS)، چیزی در حدود 4% عارضه در برخواهد داشت که از عوارض چاقی و اضافه وزن در برابر آن ناچیز خواهد بود. برخی از عوارضی که ممکن است در عمل اسلیو معده و بای پس اتفاق بیفتد، شامل خونریزی داخلی و از دست دادن مقدار زیادی خون، ترومبوز وریدی یا ایجاد لخته خون در پای بیمار، عوارض جانبی بیهوشی عمومی مانند هذیان گویی و عدم توانایی در حفظ تعادل، عفونت داخلی و درد بعد از عمل لاغری باشد.

در مواردی نادر، ممکن است به دلایل متفاوتی و براساس سابقه بیماری‌های زمینه‌ای بیمار و شرایط عمل جراحی، بیمار به ذات‌الریه، سنگ کیسه صفرا، سندرم دامپینگ (تخلیه سریع معده)، عدم توانایی در جذب ویتامین‌ها و مواد مغذی و آمبولی ریه شود. در نظر داشته باشید که افتادگی یا شل شدن پوست، به دلیل کاهش وزن طبیعی است و با مصرف مکمل‌های غذایی و تبعیت از دستورات پزشک، برطرف خواهد شد.

عمل لاپاراسکوپی معده

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که حجم معده پس از عمل اسلیو و بای پس معده، کاهش پیدا می‌کند. از پرخوری و استفاده از رژیم‌های غذایی قبل از عمل خودداری کنید. پرخوری پس از عمل لاغری ممکن است منجر به نشتی معده شود. نشتی معده همان سرریز شدن مواد غذایی به دلیل مصرف بیش از حد اندازه معده خواهد بود.

تفاوت عمل اسلیو معده و بای پس از نظر مزایا و معایب

با توجه به تحقیقات انجام شده، 90% افرادی که تحت عمل لاغری قرار می‌گیرند، 50% از وزن اضافی بدن خود را از دست می‌دهند. این بیماران کاهش وزن خود را با رعایت رژیم غذایی و دستورات جراح، می‌توانند به صورت طولانی مدت حفظ کنند.

مطالعه انجام شده در سال 2014 بر روی افراد دارای اضافه وزن و چاقی که در سال 2008 تا 2010 عمل لاغری انجام داده‌اند، نشان داد که بیمارانی که عمل اسلیو معده را به روش لاپاراسکوپی انجام دادند، به طور میانگین حدود 49.2% وزن اضافی خود را پس از 6 ماه از دست دادند.

در همان دوره، افرادی که تحت عمل جراحی لاپاراسکوپی بای پس معده قرار گرفتند، به طور متوسط 52.9% از وزن اضافی خود را از دست دادند.

یکی از بزرگترین مزایای عمل اسلیو و بای پس معده این است که در درمان بیماری‌های مرتبط با چاقی و اضافی وزن مانند دیابت نوع 2، فشار خون بالا، هایپرلیپیدمی یا سطح بالای کلسترول، بیماری‌های مرتبط با قلب و عروق، کبد چرب غیرالکلی، آپنه خواب و دردهای زانو و لگن ناشی از اضافه وزن؛ کاملا موثر است.

در بسیاری از بیماران، عمل لاغری نیز می‌تواند به بهبود عملکرد فیزیکی بدن، خلق‌وخوی افراد و کیفیت زندگی افراد کمک کند. برای جلوگیری از کاهش جذب ویتامین‌ها و موادمغذی پس از عمل بای پس معده، بهتر است با جراح خود مشورت کنید.

در صورتی که قصد دارید برای لاغری و کاهش وزن از عمل اسلیو معده یا بای پس کمک بگیرید، بهتر است قبل از اقدام برای مشاوره مطابق شرایط خود با پزشک جراح یک جلسه مشاوره داشته باشید و پس از آن، اقدام به تصمیم گیری کنید.

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.