دندانپزشکی کودکان با بیهوشی و آرام‌بخشی

0

دندان‌های شیری نقش بسیار مهمی در تغذیه و رشد کودک دارند و از دست رفتن آنها میتواند باعث ایجاد مشکلات زیادی در رویش دندان های دائمی و حتی در سنین بالاتر ممکن است باعث مشکلات حاد دهانی و دندانی در کودکان شود ، که در صورت درمان به موقع دندان‌های شیری نقش آن بر تغذیه ، رشد و سلامت کودکان به وضوح قابل مشاهده است.

اما اغلب کودکان از رفتن به دندانپزشکی ترس و واهمه دارند یا بعضی از آنها یک خاطره بسیار بد و ناخوشایند از رفتن به دندانپزشکی دارند که همین امر باعث بروز مشکلاتی در روند درمانی دندان‌های کودکان و یا تاخیر در درمان آنها میشود.

به همین دلیل یکی از روش هایی که میتوان برای آرام کردن کودک دلبند شما استفاده کرد، انجام دندانپزشکی کودکان تحت  بیهوشی یا آرامبخشی است.

در این روش تمام مراحل از رادیوگرافی تا پرکردن دندان و همچنین عصب کشی و روکش دندان در یک جلسه انجام میشود بدون اینکه کودک دردی را حس کند یا بخواهد دچار اضطراب شود ، زیرا در تمامی مراحل کودک در خواب است و پس اتمام درمان دندان‌ها بعد از یک ریکاوری 30 الی 45 دقیقه‌ای با صلاحدید متخصص بیهوشی ، کودک ترخیص میشود.

چه کودکانی نیاز به درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی و یا آرام‌بخشی را دارند ؟

 • کودکان با سن پایین و همکاری کم
 • کودکان با ترس و اضطراب شدید از دندانپزشکی
 • کودکانی که ناتوانی جسمی و ذهنی دارند.
 • کودکانی که با تعداد جلسات درمانی زیاد، همکاری متوسطی دارند.

که در این حالت‌ها ، متخصص دندانپزشکی کودکان مجبور به انتخاب روش درمان با بیهوشی و یا آرامبخشی میشود.

درمان دندانپزشکی کودکان با این روش ، شرایط و نکات مخصوص به خود را دارد که مهمترین آنها انجام آن توسط متخصص دندانپزشکی کودکان و متخصص بیهوشی است و قبل از هرگونه اقدام به بیهوشی و درمان باید آزمایشات لازم که توسط پزشک متخصص تجویز شده است به صورت کامل انجام شود و والدین کودک حتما با متخصص بیهوشی مشاوره داشته باشند و تمامی سوالاتشان را مطرح کنند تا در صورتی که کودک دچار بیماری خاصی (حتی علائم سرماخوردگی و بی‌حالی) است و یا اگر داروی خاصی مصرف میکند متخصص بیهوشی و دندانپزشک در جریان قرار گیرند.

در شروع بیهوشی کودک در آغوش والدین خود در داخل یک ماسک تنفس میکند و بعد از حدود 20 ثانیه به خواب میرود و پس از آن هیچکدام از مراحل دیگر بیهوشی و درمان را حس نمیکند و به خاطر نمی‌آورد.

مدت زمانی که کودک در اتاق عمل تحت درمان است به تعداد دندان‌ها و میزان پوسیدگی آنها بستگی دارد که در اکثر مواقع بین 1 یا 2 ساعت زمان میبرد.

پس از اتمام درمان ، کودک تا یک ساعت همچنان خواب‌آلود است و نباید کودک را تنها گذاشت. بعد از حدود 2 ساعت کودک میتواند با خوردن مایعات و با حجم کم تغذیه کند و البته هیچ خاطره ناخوشایندی از درمان دندانپزشکی پیدا نمیکند.

متاسفانه همیشه باورهای غلطی درباره درمان‌های مختلف وجود دارد که درمان دندان با بیهوشی نیز از این امر مستثنا نیست. باورهایی مانند تاثیر بیهوشی بر روی هوش و حافظه کودک و یابیشتر شدن ترس کودک از دندانپزشکی و … که همه این موارد نادرست است.

در واقع برای کودکانی که سن کم تری دارند و یا همکاری لازم را ندارند با انجام بیهوشی درمان دندان‌ها بسیار بهتر و با کیفیت‌تر انجام میشود. همچنین در بیهوشی یک تیم قرار است که کار دندان‌های پوسیده کودک را با سرعت و دقت بالاتری انجام بدهند و درمان دندان‌ها تحت بیهوشی و آرامبخشی سال هاست که در تمام کشورهای دنیا انجام میشود و جای هیچ گونه نگرانی برای والدین نیست.

پیشنهادی که ما برای خانواده‌ها داریم این است که به تجربه دندانپزشک کودکان خود اعتماد کنند و بهترین گزینه را برای فرزند خود در نظر بگیرند. به این دلیل که هرگونه خاطره بد و ناخوشایند در دوران کودکی می‌تواند مانع از رفتن کودک در دوران بزرگسالی به دندانپزشکی بشود.

مطالبی را که خواندید ، توضیحات مختصری بود که شما را با این روش درمانی مطمئن آشنا کنیم و قطعا هر کودک بسته به شرابط دندانی‌اش ، درمان و تجویز منحصر به فردی دارد که برای فهمیدن آن حتما باید با یک متخصص دندانپزشکی کودکان مشورت کنید.

ما در کلینیک دکتر مجتبی عبدالهی متخصص دندانپزشکی کودکان در مشهد این شرایط را برای والدین گرامی فراهم کرده ایم تا بتوانند قبل از هرگونه اقدامی با یک متخصص دندانپزشکی کودکان و متخصص بیهوشی مشورت داشته باشند و در نهایت بهترین روش درمان را انتخاب کنند.

دکتر مجتبی عبدالهی متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان در مشهد از سال 1389 تاکنون، دارای بورد تخصصی و فارغ التحصیل دوره عمومی و تخصصی از دانشکده دندانپزشکی مشهد و همچنین عضو هیات درمانی دانشگاه علوم پزشکی نیشابور از سال ۹۴ تا ۹۷ می‌باشند.

درمان‌های دندانپزشکی تحت بیهوشی و آرام‌بخشی یکی از اصلی ترین فعالیت های این کلینیک است و البته فقط به آن محدود نمیشود.

سایر خدمات تخصصی دندانپزشکی کودکان در مشهد :

 • فلورایدتراپی دندان کودکان
 • ترمیم دندان های شیری و دائمی کودکان
 • درمان ریشه (عصب کشی) دندان کودکان
 • روکش دندان‌های شیری و دائمی
 • فیشورسیلانت
 • فضانگهدارنده
 • پلاک‌های دندانی

هر کدام از خدمات و درمان‌های ذکر شده در بالا نیز توضیحات کامل و شرایط خاص خود را دارند که ما قبلا درباره همه آنها به طور مفصل در وبسایت دکتر مجتبی عبدالهی صحبت کرده‌ایم. شما والدین گرامی میتوانید علاوه بر کسب اطلاعات بیشتر درباره هر یک از این خدمات و درمان‌ها ، تصاویر و ویدئوهای مربوط به هر درمان را از قسمت گالری مطب مشاهده نمایید و همچنین در صورت نیاز به مشاوره حضوری به اطلاعات تماس و آدرس ما دسترسی پیدا کنید.

کلینیک دکتر مجتبی عبدالهی متخصص دندانپزشکی کودکان در مشهد

تلفن رزرو نوبت معاینه : 09152582510

صفحه اینستاگرام : dr.mojtaba.abdollahi

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.