مالیات و هزینه‌های ثبت شرکت | روش‌های پرداخت آن‌ها چگونه است؟

0

در ابتدا باید اشاره کنیم که مانند اکثر فعالیت‌های دیگر شما پس از ثبت شرکت باید مالیات بپردازید. مالیات ثبت شرکت را زمانی که شما شرکت خود را در سامانه ثبت می‌کنید، می‌پردازید. سامانه ثبت شرکت‌ها به اداره امور مالیات ارتباط دارد و این مالیاتی که شما پرداخت می‌کنید، مالیات کشوری محسوب می‌شود. علاوه بر مالیات، هزینه ثبت شرکت شامل عوامل متعدد دیگری نیز می‌شود که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

 

می‌توان گفت مالیات به دو نوع مستقیم و غیر مستقیم دسته‌بندی می‌شود. مالیات مستقیم همان مالیاتی می‌باشد که به درآمد اشخاص حقیقی یا حقوقی مرتبط است از جمله مالیات بر درآمد املاک، مالیات بر درآمد مشاغل، کشاورزی و … با توجه به قوانین موجود در ایران، هر شرکتی پس از ثبت بایستی بر اساس میزان درآمد خود، مالیات پرداخت نماید و تمامی شرکت‌ها و کسب و کارها بجز وزارت خانه‌ها، دستگاه‌های دولتی و شهرداری‌ها، موظفند این مالیات را پرداخت کنند.

پلمپ دفاتر چیست؟

طبق ماده ۶ قانون تجارت هر تاجر و بازرگانی به جز کسبه جزء موظف است دفاتری را که وزارت دادگستری تعیین نموده است را داشته باشد. اشخاصی که شرکتی را ثبت می‌نمایند باید قبل از آغاز فعالیت خود در سال مالی جدید به سامانه ثبت شرکت‌ها مراجعه نمایند. سپس اظهارنامه پلمپ دفاتر را تنظیم نمایند. بعد از آن نسبت به اخذ پلمپ دفاتر خود اقدام نمایند.

چه شرکت‌هایی ملزم به ثبت و پرداخت مالیات هستند؟

باید دقت داشته باشید که تمامی شرکت‌ها ملزم به ثبت در سامانه نیستند. شرکت‌های اقتصادی نیازی به ثبت شرکت ندارند و محدودیت خاصی برای این شرکت‌ها در نظر گرفته نشده است. شرکت‌هایی که لازم است در سامانه ثبت نام کنند؛ شرکت‌هایی هستند که برای توسعه کار خود و تبلیغ به ثبت شرکت نیاز دارند و با ثبت شرکت خود می‌توانند کار خود را شروع کنند. برای مثال اگر کسی بخواهد در کشور‌های دیگری فعالیت کنند باید در ایران اسم شرکت خود را ثبت کنند.

انواع مالیات ثبت شرکت چگونه تعیین می‌شود؟

یکی از ابتدایی‌ترین و رایج‌ترین راه‌ها برای تعیین مالیات ثبت شرکت، روش مالیات بر درآمد می‌باشد. بخشی از درآمد شرکت‌ها سالانه باید به صورت مالیات پرداخت گردد. سود و زیان از مهم‌ترین فاکتورهای تعیین مالیات در این مجموعه می‌باشند.

ترازنامه و اظهارنامه نیز از روش‌های رایج تعیین مالیات شرکت می‌باشند. این مالیات به صورت دائمی و هر ساله به دقت در بخش‌های مختلف تعیین می‌شود. سازمان امور مالیاتی سالانه مبلغ لازم که باید به صورت رسمی پرداخت گردد را به صورت دقیق تعیین می‌کند.

کلیه اشخاص بعد از ثبت شرکت باید اقدام به اخذ کد اقتصادی نمایند. کد اقتصادی یک شماره ۱۲ رقمی می‌باشد که طبق قانون به اشخاص حقیقی و حقوقی که کالا یا خدماتی را عرضه می‌نمایند داده می‌شود. از این کد اقتصادی برای شناسایی شرکت‌ها در واحد مالیاتی استفاده می‌شود.

هر شرکت یا موسسه‌ای، بعد از اینکه ثبت شد و آگهی تاسیس آن صادر گردید، دو ماه فرصت دارد در دارایی پرونده تشکیل دهد و اقدام به اخذ کد اقتصادی نماید. پرونده مالیاتی از آن جهت اهمیت دارد که وقتی یک شرکت تاسیس شد، بدون داشتن پرونده مالیاتی نمی‌تواند کد اقتصادی دریافت نماید.

چرا شرکت‌ها نیاز به کد اقتصادی دارند؟

دریافت کد اقتصادی سریع به منظور دریافت مجوز برای فعالیت اقتصادی و پرداخت حقوق حقه دولت در چارچوب مالیات و جلوگیری از فعالیت و تلاش‌های غیر عرف محسوب می‌شود؛ این کار موجب پرداخت عادلانه و منصفانه‌ی مالیات می‌شود. رعایت نکردن آن در همین مورد، باعث می‌شود به اشتباه، مالیات سنگینی را پرداخت کنید.

مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده مالیاتی اشخاص حقوقی:

در این بخش مدارکی را که باید اشخاص حقوقی برای تشکیل پرونده مالیاتی همراه خود داشته باشند را نام برده‌ایم:

 • اصل و کپی اساسنامه شرکت
 • اصل و کپی آگهی تاسیس
 • اصل و کپی روزنامه رسمی
 • اصل و کپی شرکت نامه
 • اصل و کپی اظهارنامه ثبت شرکت‌ها
 • اصل و کپی آگهی تغییرات
 • اصل و کپی شناسنامه (صفحه اول) اعضای هیئت‌مدیره، اصل و کپی کارت ملی کلیه اعضای هیئت‌مدیره
 • کپی فیش تلفن محل شرکت
 • اصل گواهی امضای صاحبان امضای مجاز تأیید شده در دفترخانه اسناد رسمی
 • تکمیل دفترچه مشخصات شناسایی شرکت (دفترچه ثبت نام اشخاص حقوقی)
 • اصل فیش واریز دو در هزار مبلغ سرمایه اولیه شرکت در بانک ملی

 

با توجه به شرایط و مدارک مورد نیاز گفته شده برای ثبت شرکت و پرداخت هزینه‌های ثبت، شما می‌توانید با استفاده از سامانه آسان ثبت و دریافت راهنمایی از مشاوران متخصص آسان ثبت می‌توانید روند ثبت شرکت و پرداخت هزینه‌های آن و پرداخت مالیات‌های فعالیت اقتصادی خود با خیالی آسوده پیش ببرید.

دیگر هزینه‌های ثبت شرکت!!

از دیگر مواردی که در میزان هزینه ثبت یک شرکت تاثیرگذار است می‌توان به مواردی همچون: تعرفه و هزینه پلمپ دفاتر. هزینه پست مدارک و پاکت پستی مخصوص، حق‌الثبت شرکت و تعرفه درج آگهی در روزنامه رسمی اشاره کرد.

برای مثال متقاضیان تاسیس شرکت، پس از طی کردن مراحل قانونی، باید این موضوع را در روزنامه رسمی آگهی کنند. روزنامه رسمی زیر نظر قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران اداره می‌شود و مرجع قانونی اطلاع‌رسانی در زمینه حقوقی است. تعرفه انتشار آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی بسته به تعداد کاراکترهای آن متغیر است. باید توجه داشت که هر گونه تغییر بنیادینی در شرکت باید آگهی شود.

اظهارنامه مالیات ثبت شرکت چگونه تهیه می‌شود؟

اظهارنامه مالیاتی، گزارش کارکرد یک سال مالی شرکت یا شخص حقیقی به دارایی جهت محاسبه و سپس پرداخت مالیات می‌باشد. لذا اشخاص پس از ثبت شرکت و شروع فعالیت می‌بایست حتما نسبت به تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی و تسلیم آن به سازمان امور مالیاتی کشور اقدام نمایند.

اگر بخواهیم ساده‌تر بیان کنیم می‌توان گفت اظهارنامه مالیاتی، اظهارات یک شخص حقیقی و یا حقوقی در مورد خرید، فروش، هزینه، درآمد و … طی یک سال می‌باشد که اشخاص تا ۴ ماه پس از سال مالی فرصت ارائه اظهارنامه به صورت الکترونیکی، پس از اخذ کد اقتصادی قدیم را دارند.

در خصوص اشخاص ایرانی که در خارج از ایران اقامت دارند و اشخاص حقوقی که در خارج از کشور هستند و دارای نمایندگی در ایران می‌باشند، نماینده موظف به ارائه اظهارنامه می‌باشد.

چگونگی پرداخت قبوض مالیات ثبت شرکت!!!

سازمان امور مالیاتی برای کمتر شدن مراجعه حضوری مودیان به سازمان، اقدام به برقراری شرایط پرداخت قبوض مالیاتی به صورت الکترونیکی کرده است. به همین منظور مودیان می‌توانند در سامانه ثبت نام کنند و بعد از تکمیل ثبت نام می‌توانند قبض مالیاتی دریافت شده را از طریق شناسه پرداخت و شناسه قبض، پرداخت کنند. مودیان برای ثبت نام در سامانه و صدور قبض مالیاتی باید مراحل ذکر شده در ذیل را طی کنند:

 • ابتدا ورود به سیستم پرداخت
 • تکمیل اطلاعات مورد نیاز قبض و گرفتن تاییدیه این اطلاعات
 • صدور قبض
 • انتخاب روش پرداخت: ۱- پرداخت آنلاین به وسیله کارت‌های عضو شتاب و ۲- پرداخت از طریق عابر بانک و باجه بانکی

در نهایت اطلاعاتی مانند سال عملکرد، نوع مالیات، مرحله وصول، منبع مالیاتی، کلاسه پرونده و … باید بررسی و ارسال کنید. در این مرحله اطلاعات مالیات نمایش داده می‌شود. تمام مراحل پر شود و در صورت خالی بودن گزینه‌ای عدد صفر قرار بگیرد.

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.