عمل جراحی سرطان زبان

0
رپورتاژ

چکیده : جراحی سرطان زبان یک روش پزشکی است برای برداشتن تومور و بافت سرطانی از زبان. این عمل می‌تواند شامل برداشتن بخشی یا کل زبان (گلوسکتومی) باشد. هدف این است که تمام سلول‌های سرطانی حذف شوند و عملکرد زبان و توانایی بلع و صحبت کردن تا حد ممکن حفظ گردد. جراحی ممکن است به دنبال شیمی درمانی یا رادیوتراپی انجام شود.

 

عمل جراحی سرطان زبان

جراحی برای اکثر افراد مبتلا به سرطان دهان درمان اصلی است. معمولاً این تومورها را می توان ازطریق باز شدن حفره دهان خارج کرد، اما برخی ممکن است نیاز به رویکرد گسترده تری داشته باشند. اینکه کدام جراحی برای بیمار مناسب است به عواملی مانند اندازه، مرحله و محل تومور  بستگی دارد.

 

عمل جراحی سرطان زبان دکتر کیوان آقازاده

عمل جراحی سرطان زبان : جراحان سر و گردن تاکید زیادی بر حذف کامل سرطان دارند و در عین حال کیفیت زندگی بیمار را حفظ می کنند. دستیابی به این تعادل ظریف هدف جراحان می باشد. این به جراح امکان می دهد بهترین گزینه را برای کنترل بیماری در اختیار بیمار قرار دهد و در عین حال به توانایی بیمار در صحبت کردن، خوردن و بلعیدن توجه زیادی داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عمل جراحی سرطان زبان میتوانید به وبسایت رسمی دکتر کیوان آقازاده متخصص گوش و حلق و بینی و جراح بیماری های سر و گردن به آدرس https://dr-aghazadeh.com/ مراجعه کنید .دکتر آقازاده دوران تخصص را در سال ۱۳۹۰ با به دست آوردن رتبه یک آزمون بورد(دانشنامه تخصصی)کشور به پایان رساند. از سال ۱۳۹۰ به عنوان هیات علمی در مرکز آموزشی بیمارستان امیراعلم مشغول به کار گردید که حاصل آن هزاران عمل جراحی موفق و تعداد زیادی مقالات پژوهشی بین المللی و تربیت صدها رزیدنت تخصصی بوده است.دکتر در حال حاضر حائز رتبه دانشیاری دانشگاه علوم پزشکی تهران و فلوشیپ فوق تخصصی جراحی های سر و گردن می باشد.

علائم سرطان زبان

از علائم سرطان زبان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1.  زخم یا توده‌ای که بهبود نمی‌یابد
 2.  درد زبان یا گلو
 3.  سختی در بلع یا احساس وجود مانع در گلو
 4.  تغییر در صدا، به خصوص ایجاد خشونت
 5.  بی‌حسی در زبان یا اطراف دهان

عمل جراحی سرطان زبان در ایران

میانگین سنی مبتلا شدن به سرطان زبان در ایران بین ۵۰ تا ۶۰ سال است، اما این بدان معنا نیست که افراد جوان‌تر از خطر ابتلا به این بیماری مصون هستند.

تعداد افراد تازه تشخیص داده شده با سرطان‌های دهان را سالانه ۴۵۰ نفر در ایران است و  عمده‌ترین نشانه ابتلاء به این نوع سرطان‌ها، زخم‌هایی در دهان یا زبان است که می‌بایست به شکل جدی توجه شوند.اغلب زخم‌های ناشی از سرطان زبان دردناک هستند و در صورتی که زخمی بیش از دو هفته بهبود نیابد، فوریت دارد که به پزشک مراجعه شود.

شیوع سرطان زبان (Tongue cancer )در میان مردان ایرانی را دو برابر زنان است که یک سوم سرطان‌های دهانی در کشور به سرطان زبان مربوط می‌شود.اضافه کرد که سرطان دهان و به ویژه سرطان زبان قابل درمان است و در اکثر موارد، بیماران با درد و زخم‌های طولانی مدت به پزشک مراجعه می‌کنند که به تشخیص زودهنگام کمک می‌کند.۶۷ درصد از مبتلایان به سرطان زبان در مرحله اولیه بیماری به پزشک رجوع می‌کنند که بر فرآیند درمانی مؤثر واقع می‌شود.

جراحی سرطان زبان دکتر کیوان آقازاده

علت ابتلا به سرطان زبان

عوامل ابتلا به سرطان زبان شامل موارد زیر می‌باشند:

 1. استعمال دخانیات: سیگار، قلیان، و دیگر محصولات دخانی
 2. مصرف الکل: بویژه در ترکیب با دخانیات
 3. عفونت‌های ویروسی: ویروس پاپیلوم انسانی (HPV)
 4. بهداشت دهانی نامناسب: نداشتن بهداشت دهان و دندان
 5. تغذیه نامناسب: کمبود میوه‌ها و سبزیجات در رژیم غذایی

این‌ها تنها چند نمونه از متداول‌ترین عوامل خطر برای سرطان زبان می‌باشند و البته عوامل دیگری مانند سابقه خانوادگی نیز می‌توانند موثر باشند.تشخیص زودرس سرطان زبان نقش مهمی در عملکرد موفق درمان دارد، زیرا حدود ۸۲ درصد بیمارانی که در اولیه مراحل شناسایی می‌شوند، شفای کامل را تجربه می‌کنند.برتری عمل جراحی سرطان زبان به عنوان بهترین و مؤثرترین روش درمانی برای سرطان زبان قابل انکار نیست و گاهی پس از جراحی رادیوتراپی نیز تجویز می‌شود.

همچنین برخی عود بعد از درمان را اجتناب ناپذیر است اما  شانس عود در صورت تشخیص و درمان اولیه، به شدت کاهش می‌یابد.در نهایت، ضرورت ویزیت‌های دوره‌ای را برای افرادی که از سرطان زبان بهبود یافته‌اند، مهم است و این ویزیت‌ها که به صورت نیمه سالانه یا سالانه انجام می‌شود، به اطمینان از روند درمان و عملکرد طبیعی زبان کمک می‌کند.

علائم سرطان زبان

پیشگیری از ابتلا به سرطان زبان

۱. دوری از دخانیات: خودداری از سیگار کشیدن، جویدن تنباکو و استفاده از دیگر محصولات دخانیات.

۲. دوری از مصرف الکل: خودداری از  مصرف الکل .

۳. رعایت بهداشت دهانی: مسواک زدن منظم، استفاده از نخ دندان و انجام معاینات دندانپزشکی منظم.

۴. مصرف مواد غذایی سرشار از آنتی‌اکسیدان: در برنامه غذایی سبزیجات و میوه‌های تازه، غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی قرار دهید.

۵. جلوگیری از قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض نور خورشید: استفاده از کرم‌های ضد آفتاب برای محافظت از لب‌ها و جلوگیری از سرطان پوست در ناحیه اطراف دهان.

 

مراقبت های قبل از عمل جراحی سرطان زبان

طبق نظر جراح ممکن از بعضی از موارد زیر را بیمار قبل از عمل رعایت کند:

۱. انجام آزمایش‌های پیش از عمل: انجام تست‌های خون، رادیوگرافی و مشاوره با جراح.

۲. قطع مصرف داروهای خاص: توقف داروهای رقیق‌کننده خون و دیگر داروهایی که ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهند.

۳. رعایت دستورالعمل‌های غذایی: خودداری از خوردن و نوشیدن چندین ساعت قبل از عمل بر اساس دستورالعمل جراح.

۴. دوری از استعمال دخانیات: ترک سیگار و دیگر مواد دخانی برای بهبود عملکرد تنفسی و بهبودی بعد از عمل.

۵. برنامه‌ریزی برای دوران نقاهت: ترتیب دادن مکانی آرام برای استراحت پس از جراحی و تنظیم وسایل کمکی مورد نیاز.

مراقبت های بعد از عمل جراحی سرطان زبان

ممکن از بعضی از موارد زیر برای مراقبت های بعد از عمل جراحی سرطان زبان به بیمار از ظرف پزشک توصیه شود:

 •  مدیریت درد: تجویز داروهای مسکن برای کنترل درد ناشی از جراحی.
 •  رعایت بهداشت دهان و دندان: استفاده از دهان‌شویه‌های آنتی‌باکتریال و مراقبت‌های بهداشتی دهان.
 •  تغذیه مناسب: پیروی از یک برنامه غذایی ملایم و مغذی که جویدن و بلع را تسهیل کند.
 •  فیزیوتراپی و توانبخشی گفتار: انجام حرکات توانبخشی و کار با گفتاردرمانگر برای بازیابی عملکرد زبان و صحبت کردن.
 •  پیگیری‌های پزشکی مرتب: معاینات دوره‌ای و آزمایش‌های تصویربرداری برای نظارت بر بهبودی و اطمینان از عدم بازگشت سرطان.

 

دکتر کیوان آقازاده

دکتر کیوان آقازاده ، متخصص گوش و حلق و بینی ، مجرب در جراحی سرطان زبان، با تخصص و دقت بالا در تشخیص و درمان انواع سرطان‌های دهان و زبان، به بیماران خود امید تازه‌ای می‌بخشد. جراحی‌های زبان انجام شده توسط دکتر کیوان آقازاده با بالاترین دقت به منظور حفظ عملکرد و ظاهر زبان انجام می‌شوند. دکتر آقازاده دوران تخصص را در سال ۱۳۹۰ با به دست آوردن رتبه یک آزمون بورد(دانشنامه تخصصی)کشور به پایان رساند. از سال ۱۳۹۰ به عنوان هیات علمی در مرکز آموزشی بیمارستان امیراعلم مشغول به کار گردید که حاصل آن هزاران عمل جراحی موفق و تعداد زیادی مقالات پژوهشی بین المللی و تربیت صدها رزیدنت تخصصی بوده است.در حال حاضر حائز رتبه دانشیاری دانشگاه علوم پزشکی تهران و فلوشیپ فوق تخصصی جراحی های سر و گردن می باشد.شما میتوانید به سایت رسمی دکتر اقازاده به ادرس  https://dr-aghazadeh.com/ مراجعه کنید و سوالات خود در مورد جراحی سرطان زبان و علت و علائم آن را از ایشان بپرسید.

این مطلب صرفا جنبه آموزشی و اطلاع رسانی داشته و جهت هر گونه اقدام و درمان باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.