ارتقاء خدمات دندانپزشکی با ایمپلنت دیجیتال

0
رپورتاژ

دندانپزشکی امروزه با پیشرفت سریع تکنولوژی، به یک حوزه پویا و پیشرفته تبدیل شده است که از آن برای ارتقاء خدمات به بیماران باستفاده می کند. یکی از نوآوری‌ های برجسته در این زمینه، به کارگیری ایمپلنت‌ دیجیتال در فرآیندهای درمانی است. ایمپلنت دیجیتال به عنوان یک درمان پیشرفته، قابلیت ارائه راهکارهایی برای سرعت بخشیدن به درمان و دقت بالا در فرآیند درمان را فراهم آورده است. این درمان به تجهیزات پیشرفته ای نیاز دارد بنابراین در حال حاضر تنها برخی از دندانپزشکی شبانه روزی و کلینیک های دندانپزشکی این روش درمانی را ارائه می دهند.

ایمپلنت دیجیتال به دندانپزشکان امکان پیشبرد بهترین و موثرترین راهکارها را در معالجه مشکلات دندانی می‌ دهد. در این مطلب به بررسی ایمپلنت دیجیتال پرداخته و تفاوت های آن با ایمپلنت دندان معمولی را مورد بررسی قرار می دهیم.

ایمپلنت دیجیتال چیست؟

ایمپلنت دیجیتال، یک نسل پیشرفته از ایمپلنت دندان است که مراحل اجرای آن با بهره‌ گیری از جدیدترین فناوری ‌های علم دندانپزشکی انجام می ‌شود.

در صورتی که از جراحی یا کاشت دندان ها واهمه دارید، ایمپلنت دیجیتال دندان یک روش بسیار موثر بدون نیاز به جراحی است. پیشرفت‌ های علم و ابزارهای دندانپزشکی، باعث تمرکز بیشتر بر روی اجزای دیجیتال در این حوزه شده است. در حال حاضر، افراد زیادی از ایمپلنت دندان دیجیتال بهره می ‌برند و رضایت آنها نسبت به روش‌ های سنتی ایمپلنت بیشتر است. با این حال، لازم به ذکر است که این روش برای همه افراد مناسب نیست و تنها در شرایط خاصی توصیه می ‌شود.

ایمپلنت دندان دیجیتال با بهره‌ گیری از فناوری سه بعدی و بدون نیاز به جراحی ساخته می‌ شود. در این روش، ابتدا با توجه به ابعاد استخوان فک، مدل کامپیوتری طراحی می ‌شود و سپس با برش حداقلی و بدون نیاز به بخیه، اقدام به کاشت می‌ شود که باعث کاهش حداقلی درد می ‌شود.

در فرآیند اجرای این روش، از مدل ‌سازی سه بعدی کامپیوتری برای بررسی موقعیت رشته‌ های عصبی و وضعیت استخوان فک استفاده می‌ شود. این اطلاعات به دندانپزشک کمک می ‌کنند تا با حداقل برش یا شکاف در فک، ایمپلنت دندان را اعمال نماید.

 

برای چه افرادی ایمپلنت دیجیتال مناسب است؟

برای انجام این روش درمانی،شما باید شرایط مناسب مشابهی نانند ایمپلنت ساده داشته باشید. این شرایط شامل موارد زیر می ‌شوند:

  • سلامتی کامل دهان و لثه
  • داشتن استخوان فک با مقاومت کافی برای انجام عمل کاشت ایمپلنت (در صورت لزوم، پیوند استخوان)
  • وضعیت نرمال سلامتی کلی بدن (کنترل بیماری‌ های زمینه ‌ای مانند دیابت)
  • توجه به بهداشت دهان و دندان پس از ایمپلنت دیجیتال
  • ترک سیگار به مدت دو هفته قبل و بعد از ایمپلنت دیجیتال

رعایت این شرایط موجب می شود که فرآیند ایمپلنت دیجیتال با موفقیت انجام شود و به بهبود وضعیت دهان و دندان شما منجر گردد.

نحوه انجام ایمپلنت دیجیتال دندان

شروع فرآیند کاشت دندان دیجیتال با گرفتن عکس‌ های اشعه ایکس آغاز می‌ شود تا دندانپزشک بر اساس وضعیت دندان ‌ها و لثه شما، ایمپلنت دیجیتال را به صورت سه بعدی طراحی کند. در مرحله بعدی، دندانپزشک با استفاده از عکس های CBCT، وضعیت تراکم استخوان فک و قطر آن را بررسی می‌ کند تا آمادگی استخوان ناحیه مورد نظر را برای قرار دادن پایه ایمپلنت ارزیابی نماید.

در صورتی که استخوان فک از تراکم و قطر کافی برخوردار نباشد، پیوند استخوان اجرا می ‌شود. در این مرحله، اطلاعات کافی از وضعیت دندان و فک بیمار با استفاده از اسکنر سه بعدی به دندانپزشک منتقل می ‌شود تا ایشان بتوانند ایمپلنت دیجیتال را طراحی نمایند.

پس از آماده شدن پایه ‌های ایمپلنت دیجیتال، دندانپزشک با استفاده از بی‌ حسی، برش بسیار کوچک و سطحی روی لثه ایجاد می ‌کند تا استخوان فک به نمایش درآید. در این مرحله، یک سوراخ کوچک روی استخوان فک ایجاد می ‌شود تا پایه ایمپلنت درون آن قرار گیرد.

پس از انجام جایگذاری پایه ایمپلنت، نیازی به بخیه و بستن شکاف لثه وجود ندارد، زیرا برش ایجاد شده بسیار کوچک و سطحی است. مراحل بعدی پس از 8 تا 12 هفته بعد انجام می ‌شود تا پایه ایمپلنت به استخوان فک جوش بخورد.

 

تفاوت های ایمپلنت دندان با ایمپلنت دیجیتال

تفاوت ایمپلنت دیجیتال با ایمپلنت معمولی تفاوت‌های میان ایمپلنت‌های دیجیتال و معمولی در جدول زیر مشاهده می‌شود:

تفاوتایمپلنت دیجیتالایمپلنت معمولی
دقتدر روش دیجیتال به خاطر طراحی سه بعدی و کامپیوتری دقت درمان بسیار بالاستریسک خطای دید و کاهش دقت در این روش وجود دارد
تعداد جلساتایمپلنت دیجیتال در مدت کوتاه ار و تعداد جلسات کمتری انجام می ‌شودتعداد جلسات مراجعه مورد نیاز بیشتر است. به همان نسبت، مراحل ایمپلنت و زمان بهبودی طولانی ‌تر است
میزان تهاجمی بودنمیزان تهاجم کم است، در نتیجه دوره بهبودی سریع‌ تر استمیزان تهاجم بیشتر است و احتمال بروز عوارض افزایش می یابد
نتایج ظاهریکاشت دیجیتال به دلیل طراحی مناسب با شکل و رنگ دندان ‌های طبیعی نتایج ظاهری طبیعی‌ تری داردکاشت سنتی در اغلب موارد کمی حجیم دیده می ‌شود
هزینهروند بهبودی و مراحل درمان در این روش کوتاه ‌تر است، در نتیجه هزینه کمتری دارددر روش سنتی ایمپلنت دندان روند درمان و زمان مراجعه به دندانپزشک طولانی‌ تر است که هزینه آن بالاتر می ‌شود
سرعت بهبودیبا ایمپلنت دیجیتال می‌ توانید در عرض چند هفته نتیجه مورد نظر را مشاهده کنیداحتمال بروز عوارض یا احساس درد در این روش بیشتر است و دوره نقاهت طولانی ‌تری دارد

جمع بندی

ایمپلنت دیجیتال یک نوآوری در حوزه دندانپزشکی است که تفاوت‌ های چشمگیری با ایمپلنت‌ های سنتی دارد. این روش با بهره‌ گیری از فناوری سه بعدی و طراحی کامپیوتری، دقت بالایی در کاشت دندان ارائه می‌ دهد. ایمپلنت دیجیتال به دلیل طراحی مناسب با شکل و رنگ دندان ‌های طبیعی، نتایج ظاهری طبیعی ‌تری دارد و در عین حال، کمترین تهاجم را به بافت ‌های لثه ایجاد می‌کند.

یکی از ویژگی‌های بارز ایمپلنت دیجیتال، سرعت بهبودی بالاست؛ بنابراین، بیماران می ‌توانند در عرض چند هفته به نتایج مطلوب دست یابند. علاوه بر این، تعداد جلسات درمانی نیز کاهش یافته و هزینه بهبودی و درمان در این روش کاهش می ‌یابد.

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / موتور کولر آبی / علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.