راهنمای کامل خرید مولتی ویتامین

0
رپورتاژ

مولتی ویتامین می‌تواند در پر کردن شکاف‌های تغذیه‌ای که ممکن است به تنهایی از طریق رژیم‌غذایی خود دریافت نکنید، موثر باشد. مراجعه حضوری به داروخانه برای خرید مولتی‌ویتامین ممکن است بسیار خسته کننده باشد، چرا که گزینه‌های زیادی برای خرید وجود دارد و ممکن است کمی سرگردم شوید. اگر برای بهبود بیماری‌ها و تامین ویتامین‌های موردنیاز خود به مولتی‌ویتامین نیاز دارید، در این مطلب به بررسی کامل خرید مولتی‌ویتامین می‌پردازیم.

خرید مولتی ویتامین

مولتی‌ویتامین چیست؟

مولتی‌ویتامین، ویتامین‌ها و مواد معدنی مواد آلی هستند که بدن شما برای انجام عملکردهای طبیعی خود به آنها نیاز دارد. شما این مواد مغذی را از غذاهایی که می‌خورید، به خصوص غذاهای کامل و فرآوری نشده مانند میوه ها و سبزیجات دریافت می‌کنید.

مولتی ویتامین یک نوع مکمل غذایی است که دارای تعداد زیادی ویتامین و مواد معدنی در یک قرص هستند. ممکن است مواد دیگری در داخل وجود داشته باشد که ادعا می‌کنند دارای مزایای سلامتی خاصی هستند. این مکمل‌های غذایی حاوی مواد مغذی هستند که برای عملکرد صحیح بدن ما ضروری هستند، حتی اگر بهترین راه برای دریافت آنها از طریق غذا باشد. مولتی‌ویتامین‌ها مکمل رژیم غذایی شما هستند نه جایگزینی برای تغذیه سالم!

تفاوت بین مولتی‌ویتامین‌ها

انواع مختلفی از مولتی ویتامین‌ها برای مصرف به عنوان مکمل غذایی وجود دارد، بنابراین دانستن اینکه چگونه یک مولتی ویتامین مناسب را انتخاب کنید ممکن است آنطور که فکر می‌کنید، آسان نباشد. به این نکته مهم توجه داشته باشید که برخی از مولتی‌ویتامین‌های موجود در بازار دارای نشان‌های استاندارد نیستند بنابراین، مواد تشکیل دهنده مولتی‌ویتامین ممکن است بر اساس برند یا نوع مصرف، متفاوت باشد. شرکت‌هایی که مکمل غذایی تولید می‌کنند، باید بدانند که چه نوع و چه مقداری ویتامین و مواد معدنی را در مولتی ویتامین‌های خود قرار دهند.

همانطور که می‌دانید، مکمل‌های غذایی و مولتی‌ویتامین‌های مخلتفی برای گروه‌های مختلف مردم و برای اهداف متفاوت وجود دارد. رایج‌ترین مولتی‌ویتامین که عموما در دسترس هستند، قرص و آدامس‌‌هایی است که حاوی مواد مغذی و ویتامین‌هایی است که باید یک بار در روز مصرف شوند. از آنجایی که میزان مواد مغذی مورد نیاز بدن شما به عوامل متعددی وابسته خواهد بود، مولتی‌ویتامین و مکمل غذایی متنوع و متفاوتی، با توجه به نیاز شما در دسترس خواهد بود. انواع رایج مولتی‌ویتامین که در دسترس هستند شامل، مکمل بارداری، مکمل آقایان، مکمل بانوان، مکمل بدنسازی و مکمل کودکان است. به این نکته مهم توجه داشته باشید که مولتی ویتامین برای تشخیص، پیشگیری و درمان استفاده نشده و فقط به عنوان یک مکمل درمانی و مکمل غذایی استفاده خواهد شد.

خرید مولتی ویتامین

مزایای استفاده از مولتی ویتامین

به این نکته توجه داشته باشید که همه افراد برای دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن خود، لزومی به مصرف مولتی ویتامین نخواهند داشت. برخی از افراد از مولتی ویتامین برای پر کردن و برطرف کردن نیازهای ویتامینی و مواد مغذی مورد نیاز بدن خود که از غذای مصرفی خود دریافت نمی‌کنند، استفاده می‌کنند. در موارد زیر، مصرف مولتی‌ویتامین برای برطرف کردن نیاز روزانه توصیه می‌شود:

  • گیاه‌خواران یا خام گیاه‌خواران که ممکن است نیاز روزانه بدن خود را دریافت نکنند.
  • بیمارانی که به لاکتوز حساسیت دارند
  • بانوان باردار یا کسانی که تلاش می‌کنند باردار شوند (البته مصرف مکمل غذایی و مولتی ویتامین در دوران بارداری یا شیردهی باید تحت نظر پزشک زنان و زایمان باشد)
  • کسانی که در مصرف وعده‌های غذایی روزانه خود، نامتعادل بوده و از غذاهای ناسالم استفاده می‌کنند
  • بیمارانی که خواب ناکافی داشته و کمبود خواب موجب بروز یک‌سری بیماری‌ها برای ایشان شده است

بهترین منابع ویتامین‌ها و مواد معدنی روزانه مورد نیاز بدن شما، غذاهای کامل مانند پروتئین‌ها، غلات کامل و محصولات تازه است. اما افرادی که به هر دلیلی کمبود ویتامین را تجربه می‌کنند، می‌توانند از ترکیبات موجود در مولتی‌ویتامین‌های روزانه بهره‌مند شوند.

نحوه انتخاب بهترین مولتی‌ویتامین

افرادی که از رژیم غذایی سالم و متعادل استفاده می‌کنند، معمولا نیازی به مصرف مولتی ویتامین نخواهند داشت. اما اگر فکر می‌‌کنید که ممکن است برای تامین ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن خود از مولتی‌ویتامین مصرف می‌کنید، بهتر است ابتدا به پزشک مراجعه کرده و پس از انجام آزمایشات، مولتی‌ویتامین مورد نظر خود را دریافت کنید. در ادامه، به بررسی چند نکته مهم در مورد انتخاب مولتی ویتامین می‌پردازیم:

  1. ارزش روزانه (DV):

اولین چیزی که حین خرید مولتی ویتامین باید به آن دقت داشته باشید، برچسب ارزش روزانه مکمل یا همان DV است. با بررسی برچسب مولتی ویتامین مطمئن شوید که ارزش روزانه آن نزدیک 100% باشد. وقتی از برخی مواد مغذی مانند کلسیم، منیزیم و پتاسیم صحبت می‌شود، نمی‌توان مقادیر زیادی از آنها را در یک قرص روزانه قرار داد. مصرف مولتی‌ویتامین با DV بیش از 100% می‌تواند برای بدن مضر باشد. مصرف این مولتی‌ویتامین‌ها می‌تواند در بدن تجمع کرده و تبدیل به سموم شود.

  1. برچسب‌های استاندارد

مورد بعدی که در مورد خرید مولتی‌ویتامین باید به آن توجه داشته باشید، برچسب‌های استاندارد است. این بدان معناست که مولتی‌ویتامین با مقدار توصیه شده روزانه از مواد مغذی را دارد که باید توسط داروسازی تائید شده باشد. برچسب استاندارد این اطمینان را به شما می‌دهد که میزان و مقادیر مشخص شده، کاملا ایمن هستند.

  1. سن و جنس شما

برخی از مولتی‌ویتامین‌ها با توجه به میزان سن و جنسیت بیمار تولید خواهد شد. با این حال، مولتی‌ویتامین‌هایی که مربوط به جنسیت یا سن خاصی هستند، ترکیبات متفاوتی خواهند داشت. اگر می‌خواهید مصرف مکملی را شروع کنید، مکملی را انتخاب کنید که برای جنسیت و گروه سنی شما مناسب باشد تا ترکیب مناسبی از ویتامین‌ها و مواد معدنی را دریافت کنید.

در این مطلب به بررسی کامل خرید مولتی ویتامین پرداختیم. در صورتی که قصد خرید مولتی‌ویتامین دارید، می‌توانید از داروخانه آنلاین دکتر صفری امین نیز اقدام کنید. تمامی مولتی‌ویتامین‌های موجود در داروخانه صفری امین دارای برچسب‌های استاندارد بوده و از معتبرترین برندهای دنیا تهیه شده است.

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.