۵ دلیل بیقراری نوزاد

0

گریه نوزاد در حقیقت نحوه برقراری ارتباط او با والدینش است. نوزاد در زمان گرسنگی، درد، ترس، نیاز به خوابیدن و چیزهای بیشتر و مشابه آن سعی می‌کند با گریه کردن توجه والدینش را به خود جلب کند.

 

والدین چطور باید بدانند کودک آنها سعی دارد چه چیزی را به آنها بفهماند. پس تفسیر کردن گریه‌های نوزاد کاری ضروری به نظر می‌رسد. در ادامه بر اساس مقالات منتشر شده در مجله سلامتی نبض به ۵ دلیل رایج بیقراری نوزاد، شامل کولیک، گرسنگی، کثیف بودن پوشک، نیاز به خوابیدن و دندان درآوردن می‌پردازیم.

کولیک

کولیک نوزاد منجر به گریه زیاد می‌شود. در حقیقت وضعیت مبهمی که کولیک نامیده می‌شود، به عنوان گریه‌های تسلی‌ناپذیر نوزاد شناخته شده است که حداقل ۳ ساعت در روز و حداقل ۳ روز در هفته و ۳ هفته از ماه به طول می‌انجامد.

چنانچه نق و گریه‌های نوزاد شما بلافاصله بعد از شیر خوردن شروع می‌شود، به احتمال زیاد دردی را در شکم خود احساس می‌کند. بسیاری از والدین از داروها و قطره‌های گیاهی ضدنفخ برای نوزاد خود استفاده می‌کنند. بهتر است قبل از استفاده از این داروها با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

گرسنگی

وقتی نوزاد گریه می‌کند و بیقرار است اولین دلیلی که به ذهن مراقب او می‌رسد این است که نوزاد گرسنه باشد. قبل از آنکه نوزاد خیلی گرسنه شود و به مرحله گریه کردن برسد و بیقرار شود بهتر است سعی کنید که نشانه‌های گرسنگی را در او تشخیص دهید. بعضی از نشانه‌ها در نوزادان تازه متولد شده عبارت است: نق نق کردن، مزه مزه کردن لب، مکیدن دست خودش یا حتی دیگران زمانی که به سمت دهان یا چانه او نزدیک شود.

کثیف بودن پوشک

بعضی از بچه‌ها زمانی که ادرار یا مدفوع کرده و نیاز است تا پوشکشان عوض شود از طریق گریه، بیقرار بودن و کلافه بودن به شما اطلاع می‌دهند. بعضی دیگر از آنها می‌توانند برای مدت زمان کوتاهی پوشک کثیف را تحمل کنند ولی به هر حال شما با بوییدن کودک متوجه دفع ادرار و مدفوع او خواهید شد و در هر صورت بهتر است پوشک او را چک کنید.

نیاز به خوابیدن

والدین تصور می‌کنند نوزادان بی‌نهایت خوشبخت هستند. زیرا زمانی که خسته هستند می‌توانند بلافاصله و در هر مکانی بخوابند. در حقیقت خوابیدن برای آنها از آنچه که شما تصور می‌کنید سخت‌تر است. زمانی که نوزاد یا کودک نیاز به خواب دارد و به دلایل مختلفی، مانند: محیط پرسروصدا، هیجان زده بودن به دلیل وجود مهمان، وجود بازی یا سرگرمی جدید، دلایل دیگری مانند اضطراب، نگرانی و … نمی‌خوابد، به اصطلاح بدخواب شده و ممکن است نق زده و گریه کند، به‌ویژه در زمانی که بیش از اندازه خسته است. و در آخر ممکن است از گریه زیاد خسته شود و به خواب برود.

دندان درآوردن

شاید بعضی از شما در زندگی بزرگسالی، تا حدودی بتوانید درکی از درد دندان درآوردن در کودکی را تجربه کنید و آن هنگامی است که دندان‌های خود را ارتودنسی کرده باشید و در هنگام جابجایی دندان‌ها درد بسیار شدیدی در لثه خود تجربه می‌کنید. دندان درآوردن معمولا می‌تواند همراه با درد باشد. هر دندان به هنگام درآمدن فشاری به لثه‌های ظریف کودک وارد می‌کند. این نوع درد در کودکان متفاوت است. اما تمام کودکان در این شرایط نق می‌زنند و ممکن است گریه کنند ولی در هر شرایطی بیقرار می‌شوند.

اگر به نظر می‌رسد کودک شما درد دارد اما از علت آن مطمئن نیستید، سعی کنید تا لثه‌های او را با انگشت خود لمس کنید. ممکن است از کشف کردن یک تکه سخت دندان در لثه او حیرت زده شوید. به طور معمول اولین دندان بین ۴ تا ۷ ماهگی سر می‌زند. اما در بعضی از کودکان ممکن است زودتر و یا دیرتر اتفاق بیافتد.

در پایان

دکتر مطهره نصیری، پزشک خانواده معتقد است: مراقبت از نوزاد می‌تواند دشوار باشد و مراقبت از نوزادی که کولیک دارد، بسیار سخت‌تر است. سعی کنید برای آرامش خود برنامه ریزی کنید و استرس خود را مدیریت کنید. به خواب خود اهمیت بدهید و در صورت شب بیداری در طول روز همراه نوزاد خود استراحت کنید. دوره کولیک و ناآرامی نوزاد به‌سرعت می‌گذرد اما اثرات مخرب بی‌خوابی ممکن است تا مدت‌ها شما را درگیر کند. بنابراین درکنار اهمیت دادن به مشکلات نوزادتان سعی کنید برای خواب و آرامش خود برنامه ریزی کنید و از دوستان و آشنایان کمک بگیرید.

مادرانی که دچار بی‌خوابی می‌شوند بیشتر در معرض افسردگی و آسیب‌های آن هستند. بی‌خوابی می‌تواند افسردگی بعد از زایمان را طولانی‌تر کند. سعی کنید برای خود نیز وقت بگذارید، ورزش کنید، موسیقی ملایم گوش دهید، آرامش و حس خوب شما به نوزادتان نیز آرامش می‌دهد و نتیجه بهتری در آرام کردن او دارد.

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.